20 czerwca (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA ABC wspólnotyWspólnota mieszkaniowa - kiedy powstaje?

Wspólnota mieszkaniowa - kiedy powstaje?

 

 

 ABC wspólnoty mieszkaniowej

WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA- ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku (Dziennik Ustaw Nr 85, z późn. zm.) definiuje pojęcie wprost, art. 6 stanowi, że tworzy ją ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład danej nieruchomości.  W literaturze poruszającej tematykę wspólnot mieszkaniowych rozróżnia się pojęcia tzw. „dużej” i „małej wspólnoty”.  Pierwsze z nich, zgodnie z brzmieniem art. 19 cytowanej ustawy, odnosi się do nieruchomości, w których liczba  lokali jest większa niż siedem (zarówno wyodrębnionych, jak i nie wyodrębnionych – czyli takich, dla których nie są jeszcze prowadzone księgi wieczyste) i do takiej wspólnoty stosuje się przepisy ustawy o własności lokali. W przypadku mniejszej liczby lokali do czynienia mamy również ze współwłasnością, jednakże sprawy związane z zarządem nieruchomością wspólną regulują przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

 


Wspólnota Mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w momencie  wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości na rzecz innego niż dotychczasowy właściciel podmiotu. Powstanie wspólnoty nie jest  więc aktem woli właścicieli  wyrażonym np. na zebraniu.

 

Członkiem wspólnoty jest każdy właściciel, którego lokal został wyodrębniony, przysługują mu określone, przewidziane ustawą uprawnienia oraz spoczywają na nim  związane z utrzymaniem lokalu i udziale w zarządzie nieruchomością wspólną obowiązki.

 

W uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 21 grudnia 2007 r., III CZP 65/07 Sąd Najwyższy w odpowiedzi na pytanie prawne

"Czy zdolność wspólnoty mieszkaniowej do nabywania praw i obowiązków (art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, ze zm.) na swoją rzecz jest równoznaczna ze zdolnością do nabywania ich do wspólnego majątku właścicieli lokali wchodzących w skład określonej nieruchomości?"

 

podjął uchwałę:

Wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku i nadał jej moc zasady prawnej.

 

 

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

blog
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#7 www.zarzadca.eu: Phantos 2019-03-01 21:38
Cytat:
Jak zwykle nic nie zrozumiałaś , wylałeś na forum to co wiesz ... choć nie w temacie .... ale co się nie robi dla gawiedzi . Niech sie pośmieją .... tylko z kogo i czego .
Nawet do tak oczywistego błędu nie umiesz się przyznać. I jeszcze masz do kogoś pretensje, że zwrócił ci zasłużoną uwagę. Co za tupet.
Cytuj
#6 www.zarzadca.eu: KubaP 2019-03-01 21:32
azygnerski: Dzięki za potwierdzenie mojej tezy .
Cytuj
#5 www.zarzadca.eu: azygnerski 2019-03-01 21:28
[cite] KubaP:[/cite]Ja k zwykle nic nie zrozumiałaś , wylałeś na forum to co wiesz ... choć nie w temacie .... ale co się nie robi dla gawiedzi . Niech sie pośmieją .... tylko z kogo i czego .jak zwykle, seria fakapów i zero samokrytyki, lubisz poprawiać i krytykować ludzi, ale gdy tworzysz własne prawa fizyki lub definicje, to już nikt cię nie rozumie... biedactwo

No wy doklejony: 01.03.19 21:30
...jeste ś jak radio Erewań :bigsmile:
Cytuj
#4 www.zarzadca.eu: KubaP 2019-03-01 21:23
Jak zwykle nic nie zrozumiałaś , wylałeś na forum to co wiesz ... choć nie w temacie .... ale co się nie robi dla gawiedzi . Niech sie pośmieją .... tylko z kogo i czego .
Cytuj
#3 www.zarzadca.eu: Phantos 2019-03-01 21:21
Cytat:
KubaP: Wspólnota powstaje z chwila, gdy jest dwóch właścicieli nieruchomości .
hahahahaahaha:b igsmile: aż screena zrobię i zostawię dla potomnych. KubaP ma wene pseudotwórczą i pisze ustawę o własności lokali od nowa.
A co tam w jego wspólnocie nie ma przepisów ogólnego prawa, dopóki Sąd mu nie przyniesie w zębach wyroku :cool:
Cytuj
#2 www.zarzadca.eu: azygnerski 2019-03-01 21:12
[cite] KubaP:[/cite][c olor=#f00]Powst aje z chwila, gdy jest dwóch właścicieli nieruchomości [/color]:zakaz: .
Zgodnie z literą prawa wspólnota mieszkaniowa jest ogółem właścicieli lokali znajdujących się w danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa jest przykładem tak zwanej ułomnej osoby prawnej. Oznacza to, że wspólnota nie ma osobowości prawnej, ale pomimo tego ma zdolność prawną i może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, pozywać do sądu i być pozywana. Nie posiada także odrębnego majątku. Majątek wspólnoty należy w całości do właścicieli lokali będących członkami wspólnoty. Członkowie wspólnoty odpowiadają za zobowiązania wspólnoty do wysokości swoich udziałów we wspólnej nieruchomości wspólnoty.I znowu perełka w wykonaniu KubaP! :clap: i zacytuję "Po co się bierzesz za robotę, na której się nie znasz ?" twoje posty ktoś może wziąć serio
Gościu myli współwłasność majątkową (art. 195 Kodeksu cywilnego) ze wspólnotą mieszkaniową.
To są podstawy!!! Zacznij od lektury ustawy o własności lokali, link masz u siebie w stopce :smartass:

P owstanie wspólnoty mieszkaniowej datuje się na moment wyodrębnienia pierwszego lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na podmiot inny niż dotychczasowy właściciel nieruchomości gruntowej.
Szy bciutko, popraw post, masz godzinę od momentu napisania...
Cytuj
#1 www.zarzadca.eu: KubaP 2019-03-01 20:19
Powstaje z chwila, gdy jest dwóch właścicieli nieruchomości .
Zgodnie z literą prawa wspólnota mieszkaniowa jest ogółem właścicieli lokali znajdujących się w danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa jest przykładem tak zwanej ułomnej osoby prawnej. Oznacza to, że wspólnota nie ma osobowości prawnej, ale pomimo tego ma zdolność prawną i może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, pozywać do sądu i być pozywana. Nie posiada także odrębnego majątku. Majątek wspólnoty należy w całości do właścicieli lokali będących członkami wspólnoty. Członkowie wspólnoty odpowiadają za zobowiązania wspólnoty do wysokości swoich udziałów we wspólnej nieruchomości wspólnoty.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl