7 czerwca (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA ABC wspólnotyKsięga wieczysta macierzysta

Księga wieczysta macierzysta

 

ABC wspólnoty mieszkaniowej

 

 

Księga wieczysta macierzysta

 

To potoczne pojęcie przyjęło się na określenie księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, w której wyodrębniono lokale.

 

W polskim systemie prawnym nieruchomościami są grunty, natomiast budynki, które na nich posadowiono stanowią części składowe tych nieruchomości.

Tylko wyjątkowo, na podstawie przepisów szczególnych budynki i ich części są nieruchomościami odrębnymi od gruntu, na którym się znajdują.

 

 

W przypadku części budynków – jedynie lokale wyodrębniane na zasadach określonych w ustawie o własności lokali mogą stanowić odrębne od gruntu nieruchomości – tzw. nieruchomości lokalowe.

 

Byt prawny takiej nieruchomości lokalowej datuje się od momentu wyodrębnienia, czyli urządzenia dla niego odrębnej księg wieczystej i dokonania wpisu o powstaniu tej własności.

Wpis dokonywany jest w księdze prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której wzniesiono budynek – czyli księdze wieczystej macierzystej, w którym znajduje się wyodrębniany lokal oraz w nowo urządzonej księdze wieczystej wyłącznie dla tego lokalu.

 

Księga wieczysta macierzysta obejmuje  nieruchomość wyjściową, z której  wyodrębniono lokale.

 

Dotyczy więc wszystkich niewyodrębnionych lokali, które stanowią własność dotychczasowego właściciela (zwykle deweloper, gmina), a także nieruchomości wspólnej, czyli  gruntu oraz pozostałych części nieruchomości, które nie służą do użytku poszczególnych właścicieli (klatka schodowa, dach, pralnie, suszarnia, itd.).

 

 

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

blog
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#2 Kasialllllll 2018-04-04 17:23
Witam ,potrzebuje pomocy dobudowalam lazienke a sad nie chcce mi wpisac do ksiegi wieczystej,bo twierdzi ze urzad miasta nie powinien wydac pozwolenia(urza d miasta wydal pozwolenie i odbior)Sad mowil ze msze nowa ksiege wieczysta-macie rzysta zrobic.
Cytuj
#1 Posesja 2012-06-26 15:29
W artykule brak odniesienia się do nieruchomości budynkowej, o której się wspomina na początku. Budynek trwale związany z gruntem jest odrębną od gruntu nieruchomością, jeżeli grunt jest w wieczystym użytkowaniu właściciela budynku.

Czyli: budynek jest jego własnością, a właścicielem gruntu jest jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo) albo Skarb Państwa. Grunt oddany jest przez właściciela (JST albo SP) w wieczyste użytkowanie właściciela budynku.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl