20 kwietnia (sobota)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA ABC wspólnotyUchwały wspólnoty - sposób głosowania

Uchwały wspólnoty - sposób głosowania

 

Głosowanie nad uchwałami

 

 

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 
 
forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

blog
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#107 www.zarzadca.eu: Jacek1313 2018-01-13 21:02
KubaP wielkie dzieki:wink:
Cytuj
#106 www.zarzadca.eu: KubaP 2018-01-13 10:40
[cite] Jacek1313:[/cit e] mam pytanie w sprawie głosowania 1 właściciel jeden głos,
1 - lokal właściciel Pan-X,
2 - lokal właściciel małżonkowie Pan,Pani-XY,
czy Panu-X przysługują 2 głosy? [color=#f00]wys tarczy poczytać [/color]ustawę o własnosci lokali, a tam znajdziesz taki tekst:

Kod:Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

2b. Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika współwłaściciele lokalu dokonują większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu.

3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.Czyli mamy do czynienia z dwoma lokalami, więc Panu X przypada [color=#f00]jed en głos [/color]tak samo jak małżeństwu, jak nie mają rozdzielności majątkowej, a jak mają to jedno drugiemu musi dać pełnomocnictwo rodzajowe, Pan X może dysponować 2 głosami jak ma pełnomocnictwo rodzajowe Pani Y

[cite] Jacek1313:[/cit e]Jeszcze jedno pytanie czy """"""uchwała właścicieli lokali o trybie głosowania nad wszystkimi podejmowanymi uchwałami WM będzie podejmowana w trybie 1 właściciel=1""" " głos jest sprzeczna z UWL.
Nie wiem czy wyraziłem się precyzyjnie ale brzmi to trochę jak masło maślane :angry: jak wyżej
Cytuj
#105 www.zarzadca.eu: Jacek1313 2018-01-13 08:03
Witam,
mam pytanie w sprawie głosowania 1 właściciel jeden głos, 1 lokal właściciel Pan-X, 2 lokal właściciel małżonkowie Pan,Pani-XY, czy Panu-X przysługują 2 głosy?

Nowy doklejony: 13.01.18 08:41
Jeszcze jedno pytanie czy """"""uchwała właścicieli lokali o trybie głosowania nad wszystkimi podejmowanymi uchwałami WM będzie podejmowana w trybie 1 właściciel=1""" " głos jest sprzeczna z UWL.
Nie wiem czy wyraziłem się precyzyjnie ale brzmi to trochę jak masło maślane :(
Cytuj
#104 Przemek 2014-06-26 11:13
Dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc...bardzo jesteście pomocni :-)
Cytuj
#103 www.zarzadca.eu: KubaP 2014-06-24 06:10
[cite] Gość Zarzadca.pl: (Jolanta)[/cite ]ja mam pytanie:mieszka m w bloku /213 lokali/ nie wszyscy należą do wspólnoty część jest lokali komunalnych,
moje pytanie:czy przy podjęciu uchwały przedstawiciel ZGN traktowany jest jako właściciel czy "większość właścicieli" to są faktycznie właściciele .

ZGN ma 36% udziałów i wielokrotnie jest to powodem zatwierdzeniem uchwały chociaż właściciele są przeciwni.Wystarczy 15% głosów za i uchwała przechodzi.
Czy to jest prawidłowe? oczywiście, że jest prawidłowe....
ZGN jest takim samym właścicielem jak każdy inny, który posiada wiele lokali w jednej wspólnocie . Nie jest to udziałoweic wiekszościowy, bo nie ma ponad 50% udziałów w NW


[cite] Gość Zarzadca.pl:(Przemek)[/cite]Witam,
mam pytanie odnośnie głosowania nad uchwałami, jak również uzyskiwaniem absolutorium dla zarządu.
W mojej wspólnocie jest przypadek, gdzie udziały nie stanowią 100%, na każdym zebraniu jest lista na której właściele lub ich pełnomocnicy podpisują, że wyrażają chęć aby 1głos=1osobie (zgadza się na to 1/5 właścicieli), liczba lokatorów to np. 70 na zebranie wraz z upoważnieniami jest ok 40 osób, za głosuje 30, przeciw 10, co stanowi, że głosów za jest w przybliżeniu 43%, teraz, żeby uchwała przeszła to trzeba dozbierać w trybie mieszanym do 50,1% ? zgadza się, dobrze to rozumiem ? to należy dozbierać głosy w drodze indywidualnego głosowania tak aby ZA zaglosowało co najmniej 36 właścicieli lokali ( nie mylić z osobami)

[ci te] Gość Zarzadca.pl:(Przemek)[/cite]że wyrażają chęć aby 1głos=1osobie nie ma takiego sytemu głosowania w UoWL jest 1 głos=1 właściciel , a to jest wielka różnica
Cytuj
#102 www.zarzadca.eu: gecon 2014-06-23 18:25
Jeżeli zdecydowaliście , że głosowanie jest w trybie 1 = 1, to żeby uchwała została podjęta, przy 70 właścicielach "ZA" musi zagłosować przynajmniej 36 właścicieli rong> (udziały w takim głosowaniu nie mają znaczenia).
Tak - trzeba dozbierać.
Cytuj
#101 Przemek 2014-06-23 17:52
Witam,
mam pytanie odnośnie głosowania nad uchwałami, jak również uzyskiwaniem absolutorium dla zarządu. W mojej wspólnocie jest przypadek, gdzie udziały nie stanowią 100%, na każdym zebraniu jest lista na której właściele lub ich pełnomocnicy podpisują, że wyrażają chęć aby 1głos=1osobie (zgadza się na to 1/5 właścicieli), liczba lokatorów to np. 70 na zebranie wraz z upoważnieniami jest ok 40 osób, za głosuje 30, przeciw 10, co stanowi, że głosów za jest w przybliżeniu 43%, teraz, żeby uchwała przeszła to trzeba dozbierać w trybie mieszanym do 50,1% ? zgadza się, dobrze to rozumiem ?
Cytuj
#100 www.zarzadca.eu: Egzo 2014-01-06 23:19
[cite] Gość Zarzadca.pl:[/c ite]ja mam pytanie:mieszka m w bloku /213 lokali/ nie wszyscy należą do wspólnoty część jest lokali komunalnych,moj e pytanie:czy przy podjęciu uchwały przedstawiciel ZGN traktowany jest jako właściciel czy "większość właścicieli" to są faktycznie właściciele .ZGN ma 36% udziałów i wielokrotnie jest to powodem zatwierdzeniem uchwały chociaż właściciele są przeciwni.Wysta rczy 15% głosów za i uchwała przechodzi.Czy to jest prawidłowe?
Ni e ma znaczenia, że lokale są komunalne, mają swoje właściciela, ZGN, który jest członkiem wspólnoty. Przy podejmowaniu uchwał ZGN traktowany jest jako jeden właściciel dysponujący udziałem 36%. Do podjęcia uchwały potrzebne jest ponad 50% udziałów.
Cytuj
#99 Jolanta 2014-01-06 23:00
ja mam pytanie:mieszka m w bloku /213 lokali/ nie wszyscy należą do wspólnoty część jest lokali komunalnych,moj e pytanie:czy przy podjęciu uchwały przedstawiciel ZGN traktowany jest jako właściciel czy "większość właścicieli" to są faktycznie właściciele .ZGN ma 36% udziałów i wielokrotnie jest to powodem zatwierdzeniem uchwały chociaż właściciele są przeciwni.Wysta rczy 15% głosów za i uchwała przechodzi.Czy to jest prawidłowe?
Cytuj
#98 www.zarzadca.eu: jansobol 2013-06-20 13:17
Zastanowię się nad czymś takim, jeśli głosowanie przez internet nie pomoże. Wtedy nie będzie żadnych wymówek, bo osoby za granicą/na urlopie i tym podobne mogą kliknąć i po sprawie. A jak nie kliknęły to niech płacą.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl