16 listopada (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA ABC wspólnotyIzolacja tarasu, jak to zrobić dobrze?

Izolacja tarasu, jak to zrobić dobrze?

 

 

 uszczelnienie tarasu

Tarasy przeciekają i to niestety dość często, o czym świadczą liczne  pozwy  właścicieli lokali położonych poniżej. Zwykle to wspólnoty mieszkaniowe ponoszą konsekwencje wadliwego wykonawstwa, gdy  płacą za błędy deweloperów.

 

 

Płacą i to słono, ponieważ prawidłowe zabezpieczenie podłoża przed czynnikami atmosferycznymi wymaga użycia materiałów wysokiej jakości i zastosowania odpowiedniej technologii. Na fachowcu również nie warto oszczędzać, ponieważ taki taras to jedno z większych wyzwań dla każdego kto na budowlance się zna.

 

 

W naszym klimacie, dla którego dość charakterystyczne są nocne przymrozki na przemian z odwilżą,  materiały to kurczą się,  to pęcznieję, co  ma swoje konsekwencje, ponieważ w takich warunkach woda bez problemu przedostanie się  w gorzej uszczelnione miejsca a potem zacznie drążyć kolejne warstwy izolacji. Niestety,  usterkę trudno wykryć, zwykle  daje o sobie znać przeciekiem ujawnionym już  wewnątrz mieszkania.

 

 

Jeżeli chcemy, aby izolacja służyła nam przez wiele lat pamiętajmy, że podstawową zasadą jest konsekwencja. Na rynku dostępne są różne technologie i materiały, ale gdy już jakąś wybierzemy, to nie mieszajmy jej  z systemem innego producenta.

 

 

Do prac  należy się odpowiednio przygotować, w pierwszej kolejności wykonawca musi przyjrzeć się płycie konstrukcyjnej, warto pamiętać o warstwie spadkowej, dobrze gdyby jej  nachylenie wyniosło około 1,5 do 2 %, takie wyprofilowanie będzie już łaskawsze dla izolacji, ponieważ ułatwi spływanie wody.

 

Płytę zabezpiecza się kilkoma warstwami, każda z nich pełni nieco inną rolę, pierwsza chroni konstrukcję, zabezpiecza płytę przed skroplinami, gdyby takie się dostały z docieplenia, bardzo ważne jest wyprowadzenie jej ponad strefę cokołową, czyli wywinięcie.

 

Potem, powierzchnię  pokrywa się kolejnymi powłokami, warstwa rozdzielająca ma na celu zapewnienie równego rozłożenia ciśnienia na całej powierzchni, co ma istotne znaczenie z uwagi zmiany objętości pary wodnej w związku ze wahaniami temperatur zewnętrznych. Latem, podczas upałów powierzchnia może przecież nagrzać się nawet do kilkudziesięciu stopni,  pary jest więc więcej, z kolei zimą para się skrapla. Aby zapobiec negatywnym skutkom takich zmian taras należy odpowiednio zabezpieczyć, w tym celu  stosuje się  matę  drenującą, albo włókninę techniczną.

 

 

Taras należy także docieplić, o ile oczywiście znajdują się pod nim ogrzewane pomieszczenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy taras pełni funkcję zadaszenia lokalu poniżej, pominięcie tej tego etapu spowoduje straty ciepła.  Następnie nakładana jest   warstwa dociskowa, jednak pomiędzy nimi powinna jeszcze znaleźć się warstwa poślizgowa, która zmniejszy opór związany z przesuwaniem się ocieplenia i docisku.

 

Warstwa dociskowa to już podłoga tarasu, pokrywa się ją okładziną, pełni ona funkcję ochronną i jak nazwa wskazuje, swoim ciężarem „przygniata” podłoże, dlatego do jej wykonania stosuje się beton lub cement. Wykonawca powinien pamiętać o dylatacji, aby w ten sposób zapobiegać pęknięciom płyty pod wpływem naprężeń. Warstwę dociskową pokrywamy izolacją podpłytkową, która chroni taras przed wodą, dopiero na nią układamy płytki.

 

 

Prawidłowe wykonanie izolacji wymaga położenia około dziewięciu warstw, technologia wykonania będzie się nieco różnić ze względu na jego usytuowanie, taras usytuowany nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga bowiem wykonania izolacji termicznej i przeciwwilgociowej.

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl