Rozliczenia ciepła we wspólnocie mieszkaniowej
- Piątek, 23 marzec 2012 12:48

Rozliczamy ciepło we wspólnocie mieszkaniowej
Zasady rozliczania energii cieplnej dostarczanej do budynków wspólnot mieszkaniowych zostały określone w ustawie Prawo energetyczne (Dz.U 1997 Nr 54 poz. 348, z poźn. zm.). Zgodnie z art.45a p. 4 koszty zakupu ciepła są rozliczane w opłatach pobieranych w tym przypadku od właścicieli lokali. Ich wysokość powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła. Odbiorcą ciepła jest najczęściej wspólnota mieszkaniowa, ponieważ z nią dostawca energii podpisuje umowę, jednak w takim wypadku występuje jedynie jako pośrednik a ostatecznym konsumentem usługi w zakresie dostaw ciepła do lokali są poszczególni właściciele, którzy z reguły nie mają możliwości zawarcia umów indywidualnych.
Zarządca rozlicza ciepło w oparciu o regulamin rozliczeń
Stosownie do brzmienia art. 45 a pkt. 10 ustawy zasady rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe budynku winny być określone w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń, którego przyjęcie stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu i winno nastąpić albo w umowie zawartej pomiędzy właścicielami lub w uchwale właścicieli lokali (w przypadku tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej). Należy pamiętać, że ustawa Prawo energetyczne nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek informacyjny polegający na podaniu do wiadomości przyjętego regulaminu w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania. Wydaje się, że spełnienie tego obowiązku następuje już w momencie powiadomienia właścicieli o podjęciu uchwały w przedmiocie przyjęcia regulaminu i dostarczenia jego treści.
Zróżnicowanie obciążeń ze względu na ustytuowanie lokali
Już na etapie przygotowywania projektu regulaminu rozliczeń należy rozważyć czy w budynku znajdują się lokale, których ogrzanie, ze względu na ich usytowanie, wymaga zużycia większej ilości energii cieplnej , jeżeli taka sytuacja ma miejsce należy zastosować tzw. współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła – taki obowiązek wynika bezpośrednio z art. 45a pkt. 9 cytowanej ustawy.
Dopuszczalne metody rozliczeń ciepła
Właściciele nie mogą dowolnie określać sposobu rozliczeń ciepła, lecz mają możliwość wyboru spośród metod, które zostały określone w art. 45 a ust. 8 Prawa energetycznego – oczywiście taką, która będzie dla nich dogodna i uwzględni rozwiązania techniczne istniejące w budynku.
Jeżeli lokale są opomiarowane – przy rozliczeniach bierze się pod uwagę wskazania ciepłomierzy lub urządzeń wskaźnikowych, które nie są urządzeniami pomiarowymi w rozumieniu przepisów meterologicznych (tzw. podzielniki). Jeżeli w budynku takich urządzeń nie zainstalowano – rozliczenie następuje w opraciu o powierzchnię użytkową lokali lub ich kubaturę. W przypadku ciepłej wody użytkowej stosuje się, albo wskazania wodomierzy ciepłej wody, albo uwględnia liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.
Opłaty miesięczne dotyczące ogrzewania wnoszone przez właścicieli lokali mogą być ustalone na dwa sposoby. Jednym z nich jest wnoszenie tych opłat tylko w okresie grzewczym i wtedy stawka za ogrzewania jest wysoka, ponieważ musi pokryć koszty faktur. Drugi, to ustalenie stałej stawki na 12 miesięcy i wnoszenie opłat niższych lecz przez cały rok i taki system jest najczęściej stosowny, gdyż zabezpiecza wspólnotę przed utratą płynności finansowej.
W zależności od przypadku, jaki występuje w danej wspólnocie, koszty ciepła mogą dotyczyć tylko ogrzewania lub tylko podgrzania wody a najczęściej dotyczą zarówno jednego i drugiego. Wtedy należy ustalić jaka część energii dotyczy ogrzewania a jaka wody. Jednym ze sposobów na ustalenie ceny podgrzania 1m3 wody jest wykonanie kalkulacji w oparciu o miesiące letnie, gdy całość kosztów dotyczy podgrzania wody.
Właściciel ma obowiązek udostępnić lokal
Art. 45 a ust. 11 Prawa energetycznego nakłada na właściciela lokalu obowiązek udostępnienia pomieszczenia, w którym zamontowany jest ciepłomierz lub inne urządzenie służące do pomiaru zużycia ciepła celem jego kontroli lub odczytu w celu dokonania rozliczenia. To istotna regulacja, ponieważ art. 13 ust. 2. ustawy o własności lokalu stanowi jedynie, że „na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje”.
Obowiązek legalizacji urządzeń
Obowiązek legalizacji, czyli prawnej kontroli meterologicznej wynika z par. 6 pkt. 3 i 6 rozporządzania Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 13, z późn. zm.). Wszystkie wodomierze w gospodarstwach domowych (zarówno służące do pomiarów zużycia ciepłej, jak i zimnej wody) podlegają kontroli metrologicznej, natomiast w przypadku ciepłomierzy – niektóre, wymienione w cyt. powyżej przepisie, ich rodzaje są z niej wyłączone. Zgodnie z § 7 pkt 4 i 7 ww. rozporządzenia wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h oraz ciepłomierze do wody o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h, z wyłączeniem ciepłomierzy zwężkowych i ciepłomierzy składanych, których typ został zatwierdzony lub w stosunku do których stosuje się art. 27 albo art. 29a ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach, podlegają prawnej kontroli metrologicznej obejmującą legalizację pierwotną i legalizację ponowną. Urządzenia należy legalizować co trzy lata, jeżeli legalizacja utraci ważność – nie mogą stanowić podstawy rozliczeń.Obowiązek legalizacji spoczywa na właścicielu urządzenia.
Podzielniki kosztów nie podlegają legalizacji
Przepisy powyższe nie mają zastosowania do urządzeń wskaźnikowych, które nie są urządzeniami pomiarowymi w rozumieniu przepisów meterologicznych (tzw. podzielniki kosztów), ponieważ nie mierzą ciepła a wskazania zależne są zwykle od temperatury grzejnika oraz czasu oddawania ciepła przez grzejnik. Montuje się je w celu podziału kosztów ciepła zużywanego w poszczególnych lokalach. Do tych podzielników kosztów ogrzewania stosuje się polskie normy PN-EN 834:1999 i PN-EN 835:1999 (odpowiednio: zasilanych energią elektryczną i działających na zasadzie parowania dyfuzyjnego.
(czytaj więcej o podzielnikach kosztów ogrzewania)
Gdy ciepło do lokali dostarcza pośrednik
Chodzi o takie sytuacje, gdy ciepło wytwarzane jest w lokalnej kotłowani, do której wyłączne prawa rości sobie osoba trzecia, najczęściej spółdzielnia mieszkaniowa.
Koncentrując się wyłącznie na aspekcie związanym z prawidłowością rozliczeń należy pamiętać, że taki podmiot nie jest uprawniony do ustalania stawek za ciepło i podgrzanie wody w dowolnej wysokości.
Spółdzielnia mieszkaniowa dystrybuując ciepło do sieci wspólnoty mieszkaniowej ma status przedsiębiorstwa energetycznego w rozumieniu art. 3, pkt. 12 ustawy Prawo energetyczne orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie – Sądu Antymonopolowy w wyroku z dnia 19 czerwca 2002 r., sygn. akt XVII Ame 86/01 i 87/01).
Jeżeli wielkość zainstalowanej w źródle i zamówionej mocy cieplnej przez odbiorców przekracza 5 MW (art. 32 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, z późn. zm.) – wówczas działalność takiej spółdzielni w zakresie dystrybucji ciepła wymaga uzyskania koncesji, co z kolei wiąże się z tym, że taryfy opłat wymagają zatwierdzenia przez Prezesa URE.
Z taką sytuacją mamy raczej do czynienia wyjątkowo, ponieważ zwykle moc jest niższa, jednak nie oznacza to, że mieszkańcy kwestionujący wysokość rachunków za ciepło są bezbronni, ponieważ kwestie sporne rozstrzyga Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
źródło:
Portal Informacyjny Zarządca
Komentarze
[cite]Elrafi[/c ite] 2) jakie opłaty mogą być przeniesione na lokatorów nie majacych sieci grzewczej w swoich lokalach? ogrzewanie części wspólnej
[cite]Elrafi[/c ite] A jak powinny być prawidłowo rozliczane koszty co we wspólnocie w przypadku zgodnie z regulaminem rozliczania, jaki obowiązuje w Twojej wspólnocie
1) czy powinniśmy posiadać uchwalony regulamin rozliczania koszów co?
2) jakie opłaty mogą być przeniesione na lokatorów nie majacych sieci grzewczej w swoich lokalach?
Wysokość zaliczek ustalacie co roku w uchwale, gdy planujecie różne wydatki.
Zaliczka na remonty, na oświetlenie klatek schodowych, na sprzątanie, na ogrzanie - wszystkie sami uchwalacie i raz do roku są one rozliczane.
Zaraz się pojawi pytanie o zarząd. Co na to zarząd? Ludzie z zarządu działają tak że jak administrator powie że wszystko jest OK to przyjmują ze wszystko jest OK, co "specjalisty" skrzętnie wykorzystują na każdym kroku. Taka rzeczywistość.
Prawo energetyczne art. 45 punkt 4 https://www.lexlege.pl/prawo-energetyczne/art-45a/
Kod:
Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
W moim mieście wszystko jest do góry nogami jeżeli chodzi o wspólnoty mieszkaniowe. Specjalisty gminne zarządzają wspólnotami jako zakład budżetowy, konta bankowe wspólnot kontrolowane są przez urzędników ("szefostwo" i główny księgowy), burmistrz miasta udaje że nie ma problemu.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czyż działanie opisane powyżej (czyli zabieramy zaliczki x2 i po roku oddajemy to co zostaje z kosztów) nie jest sprzeczne z prawem?
<11a. Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu
przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może:
1) dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania albo
2) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:
a) m3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo
b) m2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego.>
Warszawa, dnia 11 czerwca 2016 r.
Poz. 831 USTAWA z dnia 20 maja 2016 r.
o efektywności energetycznej
…..............
Rozdział 7
Zmiany w przepisach obowiązujących
Art. 43. W ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. − Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.9))
wprowadza się następujące zmiany:
12) w art. 45a:
a) ust. 7 otrzymuje brzmienie: ...... itd.
Art. 60. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2016 r. (J)
Kupić nie było aż tak bardzo łatwo i już przed wprowadzeniem się miałam ochotę sprzedać to mieszkanie. Później wszystko się tylko nawarstwiało. A że nie lubię, kiedy jest coś dla mnie niejasne i nie uzyskuję odpowiedzi u właściwej osoby (w tym wypadku zarządca u mnie) to uparcie szukam odpowiedzi albo wskazówek do rozumowania u innych osób, które są w stanie coś powiedzieć. I wlaśnie tak trafiłam tutaj.
Teraz mam długą listę zapytań co do uchwał jakie są do głosowania, sprawozdania za rok 2013 i ustalonego planu gospodarczego na rok 2014, który w kilku miejscach jest dla mnie, jako dla osoby nie do końca znającej się abstrakcyjny kwotowo. Mogłabym poprosić o pomoc w tym temacie? Bo u mnie zarządca powie chociażby "bo z zarządem tak było ustalone, że przewidywany koszt np utrzymania czystości w 2014 będzie 60 tyś a nie oscylujący wokół 35 tyś (co było rzeczywistym kosztem) jak było w 2013 roku" czy, że "wynagrodzenie za zarządzanie nieruchomością zwiększy się o 10 tyś bo tak ustalono z zarządem". :sad:
Nie ma takiej możliwości bo nie ma dwóch identycznych wspólnot , każda jest autonomiczna; ma swoje prawo w postaci regulaminu wspólnoty
W regulaminie zawiera się wewnętrzne prawa jakie właściciele wobec siebie uchwali. np granice części wspólnych czy regulamin porządku domowego.
Zapr oponuj zmiana słowa statut na regulamin
Cytat: wiesz życie to wielka dżungla ... popędu seksualnego tez nie uczyliśmy się jako ludzie , a jednak dzieci sie rodzą i zaczynają sie tu problemy ... podobnie jest z właścicielem lokalu
Kupić lokal jest bardzo łatwo, wystarczy miec kasę, ale znać swoje prawa i obowiązki jako właściciela lokalu to już jest problem ...
Wielu właścicieli lokali kupili lokale i chcą żyć jak w komunalce ... że wszyscy musza, tylko nie Oni.