Wyższe opłaty dla właściciela lokalu użytkowego
- Wtorek, 24 kwiecień 2012 20:00
Zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców budynku nie uzasadnia obciążenia właściciela lokalu użytkowego dodatkową daniną na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ podwyższenie opłat nie może wynikać z takich okoliczności, których nie da się matematycznie wyliczyć wynika z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 października 2011 r., sygn. akt: I ACa 568/11 (niepubl.).
Jest to kolejny wyrok, który potwierdza dotychczasową linię orzecznictwa w zakresie wykładni art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali dopuszczającego możliwość zwiększenia obciążeń właścicieli lokali użytkowych, o ile uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
Członkowie wspólnot mieszkaniowych często sięgają po to rozwiązanie podejmując uchwały nakładające na tych właścicieli wyższe opłaty i bardzo rzadko są w stanie udowodnić potem zasadność uchwalonej podwyżki.
Zobowiązanie do uiszczania zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej w zwiększonej wysokości może wynikać wyłącznie ze wzrostu kosztów zarządu spowodowanego sposobem korzystania z danego lokalu i okoliczność tę należy wykazać.
{pullquote}Zobowiązanie do uiszczania zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej w zwiększonej wysokości może wynikać wyłącznie ze wzrostu kosztów zarządu spowodowanego sposobem korzystania z danego lokalu i okoliczność tę należy wykazać{/pullquote}
Przywołany powyżej wyrok katowickiego Sądu Apelacyjnego zapadł w sprawie, która toczyła się w związku z zaskarżeniem uchwały zwiększającej obciążenia właściciela lokalu użytkowego. Pozwana w tym procesie wspólnota mieszkaniowa stała na stanowisku, że nałożenie miesięcznej opłaty w kwocie trzystu złotych miesięcznie spowodowane jest dyskomfortem mieszkańców, zmniejszeniem poczucia ich bezpieczeństwa, jako że w lokalu tym sprzedawany jest alkohol. W dodatku jego najemca podejmując starania o uzyskanie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych zobowiązał się do uiszczania takiej kwoty – co miesiąc przez kolejnych 10 lat.
Sąd Okręgowy, do którego właściciele lokalu zaskarżyli uchwałę w przedmiocie obciążenia ich tą opłatą oddalił, jednak Sąd Apelacyjny wyrok zmienił i ostatecznie uchwała została uchylona.
Obciążenie właściciela lokalu, skoro zobowiązanie złożył najemca jest bezzasadne, ponadto właściciele lokali nie mogą uzasadniać podwyżki swoimi obawami o bezpieczeństwo, art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali nie stanowi podstawy do nałożenia na właścicieli lokali użytkowych obowiązku ponoszenia wyższych obciążeń (wyższych opłat) z tej przyczyny, że przemawiają za tym swoiste ujemne doznania psychiczne członków wspólnoty mieszkaniowej jak np. „zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa”.
Portal Informacyjny Zarządca