5 grudnia (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeNajem krótkoterminowy: jak rozliczyć VAT

Najem krótkoterminowy: jak rozliczyć VAT

 

jak rozliczyć podatek VAT

Wynajmujesz  mieszkanie firmie, która świadczy usługi w zakresie najmu krótkoterminowego – sprawdź czy nie jesteś podatnikiem podatku VAT. Tego rodzaju najem wyklucza bowiem zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Nie ma przy tym znaczenia charakter najmu, tj. czy lokal podnajmowany jest na działalność gospodarczą, czy na cele mieszkaniowe.

 

 

Przepis ten stanowi, że  usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego.

 

 

 

Zwolnione od podatku od towarów i usług wymaga  spełnienia łącznie trzech  przesłanek: świadczenie usługi na własny rachunek, wynajmowana nieruchomość ma charakter mieszkalny oraz mieszkaniowy cel wynajmu. Nie podlega  zatem zwolnieniu  wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy.

 

 

 

Dla oceny realizacji celu wynajmu ma sposób wykorzystania lokalu przez najemcę, który bezpośrednio uczestniczy w świadczeniu usługi. Najemcy zawsze w takim przypadku chodzi o realizację celu gospodarczego – czerpanie zysków z dalszego podnajmu. Wyłącza to z kolei możliwość zastosowania omawianego powyżej zwolnienia.

 

 

 

Celem mieszkaniowym nie będzie również wynajmowanie lokalu na doby – ponieważ krótkotrwały pobyt o charakterze turystycznym bądź biznesowym jest związany wyłącznie z chwilowym pobytem a nie z zamieszkaniem,  więc stałym interesem życiowym osoby wynajmującej lokal mieszkalny (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi  z dnia 31 maja 2012 r. (znak IPTPP4/443-192/12-3/JM).

 

 

 

Takie usługi należy zakwalifikować jako "Usługi związane z zakwaterowaniem" i odprowadzić 8 procentowy podatek VAT, o ile  podatnicy nie korzystają  ze zwolnienia podmiotowego, ponieważ   mogą  nie rozliczać podatku VAT z tytułu najmu do wartości najmu 150 tys. zł.

 

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl