26 maja (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeProtokół z zebrania

Protokół z zebrania

protokół z zebrania

 

Wydawałoby się, że wspólnota mieszkaniowa to podmiot prywatny i osoby trzecie nie mają żadnych podstaw, aby żądać dostępu do jej dokumentacji.  Nic bardziej mylnego - jeżeli  jakikolwiek lokal nie został wyodrębniony i nadal znajduje się w zasobach gminy lub Skarbu Państwa, to dokumentacja związana z zarządem nieruchomością wspólną stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 5 lit. "c" ustawy o dostępie do informacji publicznej.

 

 

 

Taki pogląd wyraził Wojewódzki Sąd Apelacyjny uzasadniając wyrok z dnia 2 października 2014 roku, sygn. akt:  IV SAB/Po 53/14 i nakazał zarządcy, aby udostępnił osobie spoza grona właścicieli kserokopię protokołu z zebrania rocznego  wraz z załącznikami, w tym uchwałami podjętymi na tymże zebraniu oraz listą obecności. 

 

 

W sprawie, w której ten wyrok zapadł  wydania kserokopii dokumentacji domagał się właściciel nieruchomości sąsiedniej,  wszedł on w spór z zarządcą wspólnoty w kwestii korzystania z szopy i jej  uprzątnięcia, swoje żądanie oparł na tym, że skoro członkiem tej wspólnoty jest gmina, to ma on prawo domagać się informacji o przypadającej na nią części majątku – tj. nieruchomości wspólnej. Zarządca odmówił jednak wydania żądanych dokumentów powołując się na to, że wspólnota mieszkaniowa to podmiot prywatny, dlatego też informacje dotyczące zarządzania nie mają charakteru informacji publicznej.

 

 

Właściciel nieruchomości sąsiedniej złożył skargę do sądu administracyjnego na bezczynność zarządcy i wniósł o zobowiązanie  przez sąd  do udostępnienia żądanych przez niego dokumentów. Skarga została uwzględniona w całości, sąd uznał, że protokół roczny z zebrania rocznego wspólnoty mieszkaniowej  w zakresie w jakim dotyczy zarządzania majątkiem publicznym  także uchwały na nim podjęte oraz  lista obecności  stanowią informację publiczną, o ile nie narusza to prywatności osoby fizycznej.  „W myśl art. 5 ww. ustawy o dostępie do informacji publicznej, podmiot zobowiązany może ograniczyć dostęp do żądanych informacji publicznych np. ze względu na prywatność osoby fizycznej, ewentualnie z innych powodów, o których stanowi ustawa, co w praktyce może oznaczać udostępnienie dokumentu odpowiednio zanonimizowanego.”

 

 

Powyższe orzeczenie oznacza, że praktycznie od każdej wspólnoty mieszkaniowej, w której udziały ma gmina lub Skarb Państwa można domagać się dostarczenia dokumentacji dotyczącej zarządu nieruchomością wspólną. Zarząd lub zarządca winien z kolei ją udostępnić, przy czym wnioskujący nie ma obowiązku uzasadniać swojego żądania.

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#5 www.zarzadca.eu: KubaP 2016-05-31 22:24
Efekt "dobrej zmiany"
Cytuj
#4 www.zarzadca.eu: blazejh 2016-05-30 11:32
Masz prawo kontroli działalności zarządu, w tym co najmniej do wglądu w dokumenty wspólnoty. Przysługuje ono każdemu właścicielowi lokalu, na podstawie art 29 ust. 3. ustawy o własności lokali.

Jeśl i nie wchodzi w grę kserowanie papierów, bo dajmy na to administratorow i lub zarządowi stale kończy się papier, a do sklepu ma za daleko, to żądaj jedynie wglądu do dokumentacji. Pisemnie, konkretyzując jakiej, żeby mógł przygotować.
Wglądowi zarząd odmawiać nie ma prawa, również gdy zarząd sprawuje zarządca powierzony.
Cytuj
#3 www.zarzadca.eu: ANNAMARIA 2016-05-30 09:56
Czy mogę żądać od zarządcy jako członek wspólnoty ksero umowy o zarządzanie i uchwał oraz protokołów odbioru wykonania remontów.
Cytuj
#2 www.zarzadca.eu: gecon 2016-05-23 15:48
To nie jest żadne odkrycie Ameryki.
Wiado mo od dawna, że tylko wspólnota z wykupionymi wszystkimi lokalami i gruntem jest podmiotem w pełni prywatnym (nieruchomością prywatną).

Cytat:
a takimi z całą pewnością jest lista obecności na zebraniu!
A po co i na co oraz kto zezwolił na tworzenie listy obecności na zebraniu? Zebranie właścicieli to nie dawne zebranie pzpr - tutaj każdy właściciel może na nie wejść i z niego wyjść kiedy zechce nie pytając się nikogo. Lista obecności nie jest nikomu do niczego potrzebna wbrew zaklęciom co poniektórych licencjonowanyc h.
Cytuj
#1 x 2016-05-23 13:01
Ciekawe jak się mają do tego przepisy GIODO o ochronie danych osobowych - a takimi z całą pewnością jest lista obecności na zebraniu!
Wedle mojej wiedzy, jest to jawne naruszenie prawa.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl