18 czerwca (poniedziałek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeZa co odpowiada zarządca nieruchomości?

Za co odpowiada zarządca nieruchomości?

zarządca nieruchomości

Podjęcie się zarządzania starą, wymagającą remontów kamienicy jest dość ryzykowne, szczególnie jeżeli właściciele nie uzbierali wystarczającej sumy na dokonanie niezbędnych napraw – okazuje się, że w razie awarii za szkody może odpowiedzieć zarządca.

 

 

 

Odpowie, gdy nie podejmie działań zmierzających do wykonania niezbędnych remontów – czyli nie zorganizuje zebrania, nie zaproponuje podjęcia uchwał – zupełnie inną kwestią jest to czy rzeczywiście dojdzie do wykonania prac, jeżeli konto funduszu remontowego wspólnoty jest puste właściciele  mogą przecież nie zgodzić się na duże dopłaty.

 

 

W wyroku z dnia 23 lipca 2014 roku, sygnatura akt V CSK 512/13, Sąd Najwyższy uznał, że zarządca  nie dochował należytej staranności, ponieważ w ciągu pięciu miesięcy od daty objęcia swojej funkcji nie zwołał zebrania wspólnoty i nie podjął prac naprawczych wadliwie działającej instalacji wodno – kanalizacyjnej.

 

 

 

W wyniku awarii powstała szkoda w lokalu użytkowym, sklepie z galanterią, jego właścicielka wystąpiła z roszczeniem o jej naprawienie do zarządcy, ten wskazał ubezpieczyciela, z którym zawarł umowę ubezpieczenia oc (ubezpieczył swoją działalność). Ubezpieczyciel szkodę co do zasady uznał i wypłacił część kwoty, której domagała się poszkodowana, jednak sprawa trafiła ostatecznie do sądu co do pozostałej sumy.

 

 

Sąd Okręgowy w Gliwicach przyznał rację właścicielce, jednak zasądził mniej niż się domagała argumentując, że kwota ubezpieczenia z OC jest niższa niż wartość przedmiotu sporu a do tej właśnie sumy, na jaką ubezpieczył się pozwany zarządca może wyrokować. Z kolei Sąd Apelacyjny w Katowicach,  do którego została złożona apelacja oddalił powództwo, ponieważ  zarządcy winy nie można przypisać, gdyż  wykonywał swoje obowiązki zaledwie od kilku miesięcy, a kamienica jest stara, przedwojenna.

 

 

 

Inaczej tę sprawę ocenił Sąd Najwyższy, w uzasadnieniu orzeczenia wskazał na odpowiedzialność zarządcy i przekazał ją do ponownego rozpoznania. Powyższy judykat  wskazuje, że przy przejmowaniu nieruchomości do zarządzania bardzo ważne jest dokonanie przeglądu technicznego i pilne zwołanie zebrania, na którym wskazane zostaną wady i usterki oraz konieczność ich usunięcia, zwykle jednak zarządcy pełnią jedynie funkcję administratorów i w takiej sytuacji o stwierdzonych nieprawidłowościach należałoby poinformować zarząd wspólnoty - ponieważ zwoływanie zebrań należy do  jego kompetencji.

 

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#26 www.zarzadca.eu: blazejh 2017-09-29 15:11
Nie byliście widzę nigdy w Wołosatem. Tam jest sześć domów jednorodzinnych , stanica ZHP ale zamknięta i mała hodowla konia huculskiego.
S zlakiem na Tarnicę zarządza park narodowy, więc dla Progresline raczej niczego tam nie ma. Chyba dziuple po dzięciołach.

:devil::devil: :bigsmile:
Cytuj
#25 www.zarzadca.eu: Haneczka 2017-09-28 20:36
[cite] elan124:[/cite]Cytat:
Haneczka: Blazejh, i Ty osobiście, świadomie maczasz w tym paluszki... ?
A to ciekawe... !? :unsure:
Nie tylko ciekawe, ale sugestywnie informujące. :sadwalk:
Cytuj
#24 www.zarzadca.eu: elan124 2017-09-28 20:29
Cytat:
Haneczka: Blazejh, i Ty osobiście, świadomie maczasz w tym paluszki... ?
A to ciekawe... !? :unsure:
Cytuj
#23 www.zarzadca.eu: Haneczka 2017-09-28 20:04
[cite] Marcyś:[/cite] Na *********** chyba nikt tu się nie skarży, co? Bo nie słyszałam dotąd historii o niedopełnianiu przez nich obowiązków zarządcy.
Znow u powtórka z rozrywki kryptoreklamowe j. :confused:

[ cite] blazejh:[/cite] Łódź, Pacanów, Wołosate. Wszędzie, gdzie nie ma *********, są problemy.
blazejh, i Ty osobiście, świadomie maczasz w tym paluszki...? :shocked:
Cytuj
#22 www.zarzadca.eu: elan124 2017-09-28 18:22
Gość Zarzadca.pl (Jan), dnia 4 września br. zadał pytanie i poszedł w siną dal... :shocked:
Cytuj
#21 www.zarzadca.eu: blazejh 2017-09-28 13:07
Łódź, Pacanów, Wołosate. Wszędzie, gdzie nie ma Progresline, są problemy.
Cytuj
#20 www.zarzadca.eu: Marcyś 2017-09-28 13:02
W jakich miastach mieszkacie? Ciekawi mnie, z którymi firmami są takie problemy... Łódź też? Na Progresline chyba nikt tu się nie skarży, co? Bo nie słyszałam dotąd historii o niedopełnianiu przez nich obowiązków zarządcy.
Cytuj
#19 www.zarzadca.eu: Mieszkanka258 2017-09-26 12:58
Normalnie aż trudno mi uwierzyć w te historie. Nie staraliście się o zmianę zarządcy? (...)
Cytuj
#18 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-09-18 08:43
Proszę też sprawdzić księgę wieczystą macierzystą, w której mógł zostać ujawniony zarząd nieruchomością wspólną, a także dotrzeć do pierwszej umowy wyodrębnienia lokalu na rzecz innej osoby niż dotychczasowy właściciel - mogą się w niej znaleźć zapisy dotyczące sposobu zarządu.
Cytuj
#17 www.zarzadca.eu: klonas 2017-09-15 22:55
Dziękuję, wybadam sprawę i poproszę was o pomoc, ale już z konkretami.

Pozdrawiam
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl