21 września (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeZa co odpowiada zarządca nieruchomości?

Za co odpowiada zarządca nieruchomości?

zarządca nieruchomości

Podjęcie się zarządzania starą, wymagającą remontów kamienicy jest dość ryzykowne, szczególnie jeżeli właściciele nie uzbierali wystarczającej sumy na dokonanie niezbędnych napraw – okazuje się, że w razie awarii za szkody może odpowiedzieć zarządca.

 

 

 

Odpowie, gdy nie podejmie działań zmierzających do wykonania niezbędnych remontów – czyli nie zorganizuje zebrania, nie zaproponuje podjęcia uchwał – zupełnie inną kwestią jest to czy rzeczywiście dojdzie do wykonania prac, jeżeli konto funduszu remontowego wspólnoty jest puste właściciele  mogą przecież nie zgodzić się na duże dopłaty.

 

 

W wyroku z dnia 23 lipca 2014 roku, sygnatura akt V CSK 512/13, Sąd Najwyższy uznał, że zarządca  nie dochował należytej staranności, ponieważ w ciągu pięciu miesięcy od daty objęcia swojej funkcji nie zwołał zebrania wspólnoty i nie podjął prac naprawczych wadliwie działającej instalacji wodno – kanalizacyjnej.

 

 

 

W wyniku awarii powstała szkoda w lokalu użytkowym, sklepie z galanterią, jego właścicielka wystąpiła z roszczeniem o jej naprawienie do zarządcy, ten wskazał ubezpieczyciela, z którym zawarł umowę ubezpieczenia oc (ubezpieczył swoją działalność). Ubezpieczyciel szkodę co do zasady uznał i wypłacił część kwoty, której domagała się poszkodowana, jednak sprawa trafiła ostatecznie do sądu co do pozostałej sumy.

 

 

Sąd Okręgowy w Gliwicach przyznał rację właścicielce, jednak zasądził mniej niż się domagała argumentując, że kwota ubezpieczenia z OC jest niższa niż wartość przedmiotu sporu a do tej właśnie sumy, na jaką ubezpieczył się pozwany zarządca może wyrokować. Z kolei Sąd Apelacyjny w Katowicach,  do którego została złożona apelacja oddalił powództwo, ponieważ  zarządcy winy nie można przypisać, gdyż  wykonywał swoje obowiązki zaledwie od kilku miesięcy, a kamienica jest stara, przedwojenna.

 

 

 

Inaczej tę sprawę ocenił Sąd Najwyższy, w uzasadnieniu orzeczenia wskazał na odpowiedzialność zarządcy i przekazał ją do ponownego rozpoznania. Powyższy judykat  wskazuje, że przy przejmowaniu nieruchomości do zarządzania bardzo ważne jest dokonanie przeglądu technicznego i pilne zwołanie zebrania, na którym wskazane zostaną wady i usterki oraz konieczność ich usunięcia, zwykle jednak zarządcy pełnią jedynie funkcję administratorów i w takiej sytuacji o stwierdzonych nieprawidłowościach należałoby poinformować zarząd wspólnoty - ponieważ zwoływanie zebrań należy do  jego kompetencji.

 

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#18 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-09-18 08:43
Proszę też sprawdzić księgę wieczystą macierzystą, w której mógł zostać ujawniony zarząd nieruchomością wspólną, a także dotrzeć do pierwszej umowy wyodrębnienia lokalu na rzecz innej osoby niż dotychczasowy właściciel - mogą się w niej znaleźć zapisy dotyczące sposobu zarządu.
Cytuj
#17 www.zarzadca.eu: klonas 2017-09-15 22:55
Dziękuję, wybadam sprawę i poproszę was o pomoc, ale już z konkretami.

Pozdrawiam
Cytuj
#16 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-09-15 19:46
[cite] klonas:[/cite]N ie rozumiem, co to znaczy czy nie za dużo oczekuję? Został spisany protokół z zebrania. Nie, we wspólnocie nie ma zarządu. Czy z umowy wynika to nie wiem, muszę się tam wybrać. Jestem nowy. Jednak co rok są zebrania i był właśnie protokół. Ponieważ nie chce iść zielony i być zbyty chciałęm się przygotować i dowiedzieć, jakie są moje prawa. Ale wygląda na to, że jakby to powiedzieć nie wielkie.

Czy muszą mi udostępnić wszelkie dokumenty typu umowy?
Zakładam, że umowa ze wspólnotą jest standardowa, to nie reguluje tego ustawa/prawo. Po co zebrania protokoły. Jestem naiwny, ale to już wielkie spółdzielnie lepiej działają.

Rozumiem, że aby zmienić zarządce wszyscy muszą się zgodzić :D :cry:

Aby ustalić zakres praw i obowiązków trzeba najpierw wyjaśnić sytuację prawną, proponuję zacząć od umowy z zarządcą, z niej będzie też wstępnie wynikało na jakiej podstawie działa w tej wspólnocie mieszkaniowej.
Być może ten zarząd jest, ale nieaktywny.
Cytuj
#15 www.zarzadca.eu: KubaP 2017-09-13 14:22
[cite] klonas:[/cite]R ozumiem, że aby zmienić zarządce wszyscy muszą się zgodzić :D :cry: to zależy jaką dużą jesteście wspólnotą ? do 7 lokali czy powyżej , jak powyżej wystarczy większość liczona udziałami ( powyżej 50%)
Cytuj
#14 www.zarzadca.eu: klonas 2017-09-12 21:54
Nie rozumiem, co to znaczy czy nie za dużo oczekuję? Został spisany protokół z zebrania. Nie, we wspólnocie nie ma zarządu. Czy z umowy wynika to nie wiem, muszę się tam wybrać. Jestem nowy. Jednak co rok są zebrania i był właśnie protokół. Ponieważ nie chce iść zielony i być zbyty chciałęm się przygotować i dowiedzieć, jakie są moje prawa. Ale wygląda na to, że jakby to powiedzieć nie wielkie.

Czy muszą mi udostępnić wszelkie dokumenty typu umowy?
Zakładam, że umowa ze wspólnotą jest standardowa, to nie reguluje tego ustawa/prawo. Po co zebrania protokoły. Jestem naiwny, ale to już wielkie spółdzielnie lepiej działają.

Rozumiem, że aby zmienić zarządce wszyscy muszą się zgodzić :D :cry:
Cytuj
#13 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-09-12 12:13
Czy w tej wspólnocie działa zarząd? Czy z umowy zawartej z zarządcą (administratore m?) wynika obowiązek zwoływania zebrań właścicieli lokali?
Cytuj
#12 www.zarzadca.eu: elan124 2017-09-12 07:12
Klonas: Jasny gwint [color=#00f]do czego jest ten zarządca[/color ] !!! Nie za dużo oczekujecie ?... :wink:
Cytuj
#11 www.zarzadca.eu: klonas 2017-09-11 22:49
Przyznam, że jestem zaskoczony jak działa zarządca. Na spotkaniu wspólnoty ustaliliśmy w protokole, że odbędzie się spotkanie pogwarancyjne po remoncie. mineło 6 miesięcy nic. Piszę mejle nic.


Co mogę z tym zrobić? Pismo na papierze i wezwanie z jednoczesną klauzurą, że nie zgłoszenie usterek wykonawcy będzie wspólna egzekwować na drodze cywilnej od zarządcy? W sumie to i tak będę pewnie mieli w.... Jasny gwint do czego jest ten zarządca!!!
Cytuj
#10 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-09-05 11:24
[cite] Gość Zarzadca.pl:[/c ite]Mój zarządca za nic nie odpowiada, cieknei z dachu a on, że nie ma na końcie pieniędzy, tylko że to już trwa od jakiegoś czasu

W takiej sytuacji można wystąpić z wnioskiem do organów nadzoru budowlanego o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego obiektu; w razie stwierdzenia nieprawidłowośc i - organ wyda stosowne nakazy wyznaczając termin do ich usunięcia.

W razie niewywiązania się przez zobowiązanego - zastosuje środki przymusu w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, do których w pierwszej kolejności należy grzywna w celu przymuszenia.
Cytuj
#9 www.zarzadca.eu: elan124 2017-09-05 07:42
Przecież nie posiada już licencji. :wink:
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl