22 kwietnia (poniedziałek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Komentarze Inteligentny dom nie taki drogi

Inteligentny dom nie taki drogi

 

 smart home, inteligentny dom

Inteligentny dom to dla wielu jeszcze fanaberia, przemijająca moda a w szczególności bardzo drogi gadżet. Takie podejście wynika głównie z niewiedzy, ponieważ  to już  tylko kwestia czasu, gdy okaże się  potrzebny jak lodówka, czy pralka, bez których nie wyobrażamy sobie przecież życia, w niedalekiej przyszłości w zasadzie będzie miał go niemal każdy, kto nie jest oporny na elektronikę.

 

Idea inteligentnego budynku wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdy w latach 70–ych opracowano system  kontroli zautomatyzowanej produkcji roślin, powstały wtedy  takie rozwiązania, które wraz z dalszym rozwojem techniki dały podstawy do stworzenia  technologii wykorzystywanych obecnie w domach mieszkalnych i w biurach.

 

Inteligentny dom, to taki dom, który został wyposażony w system zintegrowanych czujników i detektorów zdalnie zarządzanych za pomocą aplikacji w tablecie czy telefonie.

 

To,  w jakie urządzenia się zaopatrzymy zależy od naszych potrzeb, upodobań, zasobności portfela, w każdej chwili możemy rozbudować system o nowe, czy zrezygnować z tych, które już nie są nam potrzebne.

 

Integracja urządzeń wiąże się z kontrolą i monitorowaniem otoczenia, optymalizacją działania urządzeń i raportowaniem a obejmuje, m.in. sieć teleinformatyczną, obsługę urządzeń codziennego użytku, wentylację, klimatyzację, oświetlenie, ogrzewanie, ochronę, system alarmowy, monitoring, przeciwpożarowy, pogodowy, zarządzanie produkcją energii odnawialnej.

 

Pozostawienie włączonego żelazka czy zupy „na gazie” w inteligentnym domu nie musi być już problemem, ponieważ możemy odciąć dopływ prądu czy gazu przy użyciu telefonu nie ruszając się z pracy.

 

System ułatwi nam opiekę nad małym dzieckiem, już nie zaklejamy wszystkich kontaktów plastrami, bo nasza pociecha nie zrobi sobie krzywdy wkładając do nich rączkę, gdy wstrzymany dopływ  prądu.

 

W oknach i drzwiach pokoju dziecięcego możemy zastosować kontaktrony, które umieszczone na drzwiach i oknach, po podłączeniu do monitoringu poinformują nas o o tym, że dziecko je otwiera.

 

Elektronika może nas uchronić przed pożarem, a nawet gdyby do niego doszło zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wszcząć akcję ratowniczą. Błyskawicznie powiadomi nas przez sms lub aplikację, czujnik dymu ustawi wentylację, podniesie rolety, oświetli drogę ewakuacyjną,  nasz dom może nagle wydawać dźwięki alarmowe, sygnały świetlne, aby osoby z najbliższego otoczenia błyskawicznie zorientowały się co się dzieje.

 

System zareaguje również w razie wystąpienia innych zdarzeń, czujniki zalania wykryją wodę na posadzce i automatycznie zakręcą zawór, czujniki tlenku węgla czy gazu przekażą dane o nieprawidłowościach, system automatycznie otworzy okna, przełączy wentylację na najwyższy bieg.

 

Zabezpieczy nas przed intruzami, jeżeli wykryje ruch, gdy nikogo nie powinno być w domu – uruchomi alarmy i przekaże nam obraz z kamer.

 

 

Bezpieczeństwo i ochrona to nie wszystko, co może zapewnić nam automatyka, inteligentny dom pełni też inną funkcję -  uprzyjemnia i ułatwia  życie pamiętając  o nawykach domowników.

Wszyscy chyba oglądaliśmy  „Powrót do przyszłości” , pierwsza scena która rozgrywa się w domu ekscentrycznego naukowca, to prawdziwy pokaz nieograniczonych możliwości inteligentnego domu. Poranny budzik uruchamia  całą skomplikowaną procedurę, najpierw  włącza się muzyka,  potem za pomocą różnych dźwigni podgrzewana jest  woda w ekspresie, uruchamia się telewizor, toster  piecze chleb, a na końcu wysuwa i otwiera puszkę z karmą dla psa. To prawda,  tost jest całkowicie spalony, wrzątek rozlewa się na boki a zawartość nie do końca trafia do miski, no i ta strata złomu i kabli, ale nie możemy zapominać o możliwościach, które w tej scenie pokazano.  Film powstał w latach 80-ych, ale już wtedy można było zobaczyć próbkę tego, co mamy teraz w nowoczesnej wersji.

 

Rano, kiedy wstajemy system włączy nam naszą ulubioną muzykę i światło w odpowiednim natężeniu, po to, aby wzrok powoli przyzwyczajał się do oświetlenia, zaparzy kawę. Również  wieczorem będzie o nas pamiętał, naleje gorącej wody o wanny, opuści rolety, włączy ulubione programy telewizyjne.

Koszt wyposażenia naszego lokum w inteligencję nie jest horrendalnie wysoki, ceny zaczynają się już od kwoty 2200 zł., a zwykle taka inwestycja mieści się w granicach 7 – 9 tys. zł.

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#17 www.zarzadca.eu: Haneczka 2018-11-15 13:07
[cite] azygnerski:[/ci te] spotkałeś się z materiałem wyposażonym w „pamięć” kształtu…
Znacznie ciekawsze są materiały, a właściwie informacje o pamięci wody, a jeszcze bardziej ciekawe dotyczące inteligentnej materii BLACK GOO
https://www.tajemnice-swiata.pl/black-goo-inteligentna-materia-wsrod-nas/
oraz wykłady Harald'a Kautz Vella

https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=URyrWw9OJGA

https://www.youtube.com/watch?v=GQVsjxLAN2w

To jest naprawdę warte uwagi. :smile:
Cytuj
#16 www.zarzadca.eu: wp44 2018-11-15 10:08
Cytat:
i kto tu jest „smart”?
Jak to kto? Jak mówi stara łacińska sentencja: "Is fecit cui prodest". Parafrazując: ten jest smart, kto ma z tego korzyść. Przede wszystkim ma producent/dosta wca/wykonawca, ale Faberge, jako klient/konsumen t też ma pewne korzyści. Temu nie możemy zaprzeczyć.

Osobiście nie mam nic przeciw stosowaniu nowoczesnych rozwiązań integrujących wyposażenie techniczne, byle w rozsądnych granicach i byle to nie obróciło się przeciw mnie. Natomiast, mam bardzo dużo naprzeciw nazywaniu systemu sterowania inteligentnym i w ogóle nadużywaniu tego słowa. Chyba, że - jak napisałem wyżej - ktoś mierzy swoją miarą, czyli swoim poziomem inteligencji i wtedy wszystko, co powyżej jego horyzontu pojmowania jest inteligentne.

Ja na ten przykład bardzo się cieszę, że są tacy Faberge, ponieważ to oni przecierają szlaki i co do zasady to oni finansują producentom wdrożenia innowacji. Po nich przychodzą tzw. zwykli konsumenci, którzy kupują już po normalnych cenach, kiedy badania, rozwój, wdrożenia i testy zwróciły się. Wtedy rzeczy się upowszechniają. Pamiętasz pierwsze telefony komórkowe wielkości cegły, posiadające tylko jedną funkcję wykonywania połączeń i kosztujące 5 tys. zł? Musiało być iluś tam Fabergów, żebym ja dzisiaj dostawał telefon za 1 zł (w przenośni oczywiście).
Cytuj
#15 www.zarzadca.eu: azygnerski 2018-11-15 09:27
[cite] wp44:[/cite]Wie cie, że doszło do tego, że nawet zwykłe kable grzewcze do zabezpieczania rurociągów i rynien na dachu matoły potrafią nazywać inteligentnymi? Tylko z tego powodu, że mają zastosowaną izolację, która zmienia oporność w zależności od temperatury zewnętrznej. Ot, po prostu taka właściwość materiału i nic więcej. Jak to łatwo uczynić wszystko dzisiaj inteligentnym. Trzeba byłoby zadać sobie pytanie, czym wobec tego jest inteligencja w dzisiejszych czasach?Zapewne , miałeś w ręku „robota” kuchennego lub spotkałeś się z materiałem wyposażonym w „pamięć” kształtu…
Tak, te matoły wymyślają i upowszechniają takie bzdurne pojęcia, przez co sprzedaż "nabiera rozpędu
', ich konta bankowe pięknie "puchną i nabierają rumieńców"… i kto tu jest „smart”?
Cytuj
#14 www.zarzadca.eu: Faberge 2018-11-15 08:39
Azerski, jeżeli mój post miał Pana obrazić lub kogokolwiek z tego forum to przepraszam, ale moim zdaniem nie ma w nim nic niestosownego. Zebrałam się na pierwszą dłuższą wypowiedź, choć użytkownikiem jestem już kilka ładnych miesięcy. Do wypowiedzi sprowokował mnie artykuł o inteligentnym domu i wypowiedź, która nijak się ma do rzeczywistości.

Wybór Beskidów był w moim przypadku oczywisty. Tatry są bardzo oblegane. W weekend praktycznie trzeba liczyć się z dojazdem kilkugodzinnym z centrum Górnego Śląska. W Beskidy prowadzi S1 i choć też potrafi się zakorkować na wysokości Pszczyny to jednak w ciągu godziny jest się w stanie dotrzeć z Katowic do Wisły czy Szczyrku. Poza tym Tatry są zabudowane, a Beskidy jeszcze nie. Jeszcze bo TMR w Szczyrku prowadzi tak duże inwestycje, że w końcu będzie duży korek, który rozładuje chyba tylko kolej (jak będzie) i obwodnica miasta.

Drug a sprawa to widoki. Jako młódka byłam na kolonii w Orlim Gnieździe, które teraz nosi nazwę Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo (https://www.orle-gniazdo.pl - w zakładce Orle Gniazdo jest dla ciekawskich opisana historia obiektu). Przed decyzją o lokalizacji i wyborze pośrednika nieruchomości wybraliśmy się tam z mężem na Sylwestra. Magia miejsca i niesamowite widoki tylko utwierdziły nas, że zakup domu w Beskidach to będzie najlepsza z możliwych decyzji.

Haneczka - być może to jest złudzenie doskonałości. My póki co jesteśmy z mężem bardzo zadowoleni z poczynionych kroków. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że może to wyglądać jak przechwalanie się lub próba pokazania swojej "lepszości". Proszę jednak tego tak nie traktować. Każdy cieszy się z tego co ma. Nie jesteśmy najmłodsi. Z mężem od wielu lat inwestowaliśmy zarobione pieniążki w działki nad morzem. Wszystko kosztem naszego standardu życia. Zaczynaliśmy od odleglejszych terenów od morza, ale za to z mniejszym nakładem finansowym. Z biegiem lat cena gruntów rosła i kilka lat temu znalazło się kilku chętnych na ich zakup. Na inwestycji zarobiliśmy tyle, że spłaciliśmy kredyty, kupiliśmy dom, zatrudniliśmy projektanta od instalacji inteligentnych, kupiliśmy sprzęt i przeprowadziliś my remont. Nie żałujemy ani jednego grosza, choć mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że takim domem chcieliśmy "pokazać się" rodzinie i znajomym. Poszliśmy bardziej w wygodę, która teraz nie jest standardem, a za kilka lat z pewnością nią będzie :)
Cytuj
#13 www.zarzadca.eu: wp44 2018-11-15 08:25
Zabawne, że dodanie jednego sterownika i paru pomniejszych komponentów plus trochę oprogramowania i kabli czyni ze zwykłej instalacji "inteligentną".

Żeby dało się niektórych ludzi uczynić inteligentnymi w taki prosty sposób. Marzenia ściętej głowy.

Wieci e, że doszło do tego, że nawet zwykłe kable grzewcze do zabezpieczania rurociągów i rynien na dachu matoły potrafią nazywać inteligentnymi? Tylko z tego powodu, że mają zastosowaną izolację, która zmienia oporność w zależności od temperatury zewnętrznej. Ot, po prostu taka właściwość materiału i nic więcej. Jak to łatwo uczynić wszystko dzisiaj inteligentnym. Trzeba byłoby zadać sobie pytanie, czym wobec tego jest inteligencja w dzisiejszych czasach?

No, chyba że chodzi o to, że każdy mierzy swoją miarą i za punkt odniesienia przyjmuje swój własny poziom inteligencji. Wtedy może dla niektórych to jest rzeczywiście tyleż inteligentne, co niepojęte, że żaluzja na oknie opada sama, światło samo się załącza i wyłącza, a ogrzewanie jest skomunikowane z klimatyzacją i wentylacją, a jak jeszcze sterownik zaciąga ze zdalnego serwera dane meteo, to pewnie ci niektórzy powiedzieliby, że to superinteligenc ja.
Cytuj
#12 www.zarzadca.eu: azygnerski 2018-11-15 07:07
Cytat:
Nie mam pytań i nie garnę się do dyskusji, o czymś co jest tylko złudzeniem doskonałości. Na pocieszenie zdradzę swoje marzenie... Marzy mi się dom z gliny, albo... z bali (drewniany) i dobrze by był to dom-matoł, tzn. całkowicie pozbawiony inteligencji.
zbuntowana, jak nastolatka z wygasłego gimnazjum... :tongue: jednak temat wciągnął...
Cytuj
#11 www.zarzadca.eu: Haneczka 2018-11-14 23:39
Cytat:
azygnerski: Fju, fju! Pani Faberge, my to zwykłe jaja - wydmuszki i to z chowu klatkowego...

A od kiedy to, azygnerski mówi o sobie w liczbie mnogiej: "my" ? :shocked:

Cytat:
azygnerski: Ale przynajmniej miło przeczytać

No, nie chciało mi się na tę kryptoreklamę odpowiadać, a tym bardziej twierdzić, że miło było ją czytać. Generalnie nie przepadam za "sprytnymi" naganiaczami-przechwalaczami i naganiaczami-zachwalaczami, inteligentnymi jak te domy. :cool:

Cytat:
ktoś ma jakieś pytania co do inteligentnego domu to zapraszam do dyskusji.

Nie mam pytań i nie garnę się do dyskusji, o czymś co jest tylko złudzeniem doskonałości. Na pocieszenie zdradzę swoje marzenie... Marzy mi się dom z gliny, albo... z bali (drewniany) i dobrze by był to dom-matoł, tzn. całkowicie pozbawiony inteligencji. :tooth:
Cytuj
#10 www.zarzadca.eu: azygnerski 2018-11-14 22:59
Cytat:
No ale do rzeczy. Jako, że do "pełnej inteligencji domu" brakowało nam jeszcze kilku elementów, poszukaliśmy dobrze po sieci i natrafiliśmy na pana Jacka Balanę prowadzącego firmę EL-TER (https://www.el-ter.pl). Ten oto Pan nie dość, że nam doradził co możemy zrobić dość niewielkim kosztem, to jeszcze zaprojektował w taki sposób, że technicy nie mieli problemu z położeniem kabli i montażem sprzętu. Dużym plusem było jeszcze to, że dobrał nam sprzęt dopasowany do naszych potrzeb. Nie same najdroższe elementy, z których pewnie nigdy byśmy nie skorzystali, a takie, które faktycznie wykorzystujemy na co dzień.
Ja tu widzę głównie "inteligentny" produkt plejsment... :bigsmile:
Cytat:
Dodam jeszcze, że dom kosztował nas nieco ponad 700 tys. złotych, a sprzęt, okablowanie i projekty, uzgodnienia itd. (tylko w kontekście inteligentnych instalacji) nieco ponad 50 tys. złotych. Łącznie z wyposażeniem domu w meble, podłogi, flizy itd. dom kosztował ok. milion złotych.
Fju, fju! Pani Faberge, my to zwykłe jaja - wydmuszki i to z chowu klatkowego... Ale przynajmniej miło przeczytać, że ktoś tylko w Beskidy celuje :wink:
Pozdraw iam serdecznie
AZ
Cytuj
#9 www.zarzadca.eu: SwiStakowo 2018-11-14 21:47
[cite] kasander:[/cite ]Na obłożenie domu styropianem wydaliśmy razem z pozostałymi właścicielami po 10 000 zł każdy.
Na ocieplenie stropodachu wydaliśmy po 2000 zł
Na wymianę energooszczędny ch okien wydaliśmy po 6000 zł
Na wymianę wodomierzy jednakowych itd wydaliśmy po 500 zł
Na założenie energooszczędny ch urządzeń zwanych podzielnikami wydaliśmy po 250 zł
Corocznie wydajemy na ich odczyt po 60 zł
Dziwnym trafem corocznie wzrasta zużycie ciepła.
Dziwny m trafem corocznie wzrastają opłaty za wodę i za energię cieplną.
Teraz planujemy zainwestować w inteligencję mieszkań 7000 zł
........... ............... .
Po co nam to wszystko skoro do u....j śmierci się nie zwróci i nic na tym nie skorzystamy?

bo pewnie przy wykonaniu popełniono kilka małych acz niezwykle istotnych błędów.
mostki termiczne, wełna na poddaszu penie stale się nawilża, bardzo często okna są źle montowane.
prz y takiej inwestycji jestem ciekaw czy ktoś domyślił się wziąć jakiegoś specjalistę z zewnątrz do kontroli wykonanej pracy.
Cytuj
#8 www.zarzadca.eu: Faberge 2018-11-14 18:16
Zgadzam się z przedmówcą - od kiedy ogrody na dachu mają związek z inteligentnym domem? Inteligentny dom to np. sterowanie zdalne oknami, bramą garażową czy bramą wjazdową, zmiana iluminacji domu lub oświetlenia wewnątrz domu (np. z wykorzystaniem Lutrona), system sterowania żaluzjami i markizami, alarm dostosowany do potrzeb. Tak naprawdę, jest tak dużo dostępnego sprzętu, że w praktyce ograniczeniem jest wyobraźnia i zasobność portfela.

Nieskromnie powiem Wam, że jestem szczęśliwą użytkowniczką domu wyposażonego w inteligentne instalacje. Dom, i tu pewnie wielu zaskoczę, kupiłam "z drugiej ręki". Była i w sumie wciąż jest to wyjątkowa nieruchomość. Jej wyjątkowość polegała na tym, że trudno jest znaleźć dom na sprzedaż, który akurat będzie wyposażony częściowo w inteligentne instalacje. Jako że mój krąg poszukiwań dość mocno zawęziłam (tylko do Beskidów) to zmuszona byłam (i dobrze!) do skorzystania z usług pośrednika - firmy Józef Kufel Nieruchomości (dla zainteresowanyc h: https://www.jkn.com.pl). Trwało to troszkę, ale nie zapomnę dnia, w którym dostałam informację, że jest dom do obejrzenia.

Pojechaliśmy z mężem i to było to. Dom w "początkowym stanie inteligencji" miał zaledwie system sterowania oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym oraz aplikację do sterowania bramą wjazdową i garażową. Niby niewiele, ale który dom takie coś posiada? Prawie żaden! A jeżeli do tego dodamy to, że widok z domu jest bajeczny i wokół brak sąsiadów... to już wiecie, że pozostaje się tylko delektować ciszą i pięknymi widokami :)

No ale do rzeczy. Jako, że do "pełnej inteligencji domu" brakowało nam jeszcze kilku elementów, poszukaliśmy dobrze po sieci i natrafiliśmy na pana Jacka Balanę prowadzącego firmę EL-TER (https://www.el-ter.pl). Ten oto Pan nie dość, że nam doradził co możemy zrobić dość niewielkim kosztem, to jeszcze zaprojektował w taki sposób, że technicy nie mieli problemu z położeniem kabli i montażem sprzętu. Dużym plusem było jeszcze to, że dobrał nam sprzęt dopasowany do naszych potrzeb. Nie same najdroższe elementy, z których pewnie nigdy byśmy nie skorzystali, a takie, które faktycznie wykorzystujemy na co dzień.

Wśród "bajerów" jakie nasz dom posiada jest nie tylko alarm połączony z zewnętrznymi żaluzjami (ktoś kto wejdzie na włączonym alarmie wyjdzie z domu dopiero gdy drzwi otworzymy mu sami z ochroniarzami lub policjantami), ale również system sterowania markizami i żaluzjami oraz oknami dachowymi. Mamy także możliwość zdalnego zamykania drzwi oraz włączania świateł i muzyki w określonych godzinach (tak żeby ktoś myślał, że jesteśmy w domu). Mamy jeszcze kilka pomysłów, ale ogranicza nas aktualnie budżet. Niemniej jednak w przyszłym roku w planach jest budowa osobnego garażu, w którym będzie chowana podłoga (jedno auto będzie mogło znaleźć się de facto na poziomie -1, a drugie nad nim) oraz system podgrzewania basenu (jak spadnie temperatura poniżej zadanej, włączy się ogrzewanie).

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania, to miesięcznie mówimy o rzędzie ok 300 zł. Są to głównie opłaty abonamentowe za firmę ochroniarską, która jednak musi reagować na każde zgłoszenie oraz opłaty za dostęp do aplikacji na urządzenia mobilne. Mieszkamy w domu już prawie dwa lata i póki co nie możemy narzekać na cokolwiek. Nic się nie zepsuło, ale nawet jakby miało, to mamy wykupione przedłużenie gwarancji. Choć jednorazowo był to koszt większy, to możemy spać spokojnie przez kolejne 10 lat :) Ze swojej strony bardzo polecam inwestycję w inteligentne instalacje, jeżeli mieszkając w domu jednorodzinnym chcemy poczuć się jak królowie/królow e.

Nowy doklejony: 14.11.18 18:37
Dodam jeszcze, że dom kosztował nas nieco ponad 700 tys. złotych, a sprzęt, okablowanie i projekty, uzgodnienia itd. (tylko w kontekście inteligentnych instalacji) nieco ponad 50 tys. złotych. Łącznie z wyposażeniem domu w meble, podłogi, flizy itd. dom kosztował ok. milion złotych.

Now y doklejony: 14.11.18 18:38
Jeszcze dopiszę, że jeżeli ktoś ma jakieś pytania co do inteligentnego domu to zapraszam do dyskusji. Chętnie odpowiem w miarę swojej wiedzy na Wasze pytania :)
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl