13 listopada (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Komentarze Inteligentny dom nie taki drogi

Inteligentny dom nie taki drogi

 

 smart home, inteligentny dom

Inteligentny dom to dla wielu jeszcze fanaberia, przemijająca moda a w szczególności bardzo drogi gadżet. Takie podejście wynika głównie z niewiedzy, ponieważ  to już  tylko kwestia czasu, gdy okaże się  potrzebny jak lodówka, czy pralka, bez których nie wyobrażamy sobie przecież życia, w niedalekiej przyszłości w zasadzie będzie miał go niemal każdy, kto nie jest oporny na elektronikę.

 

Idea inteligentnego budynku wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdy w latach 70–ych opracowano system  kontroli zautomatyzowanej produkcji roślin, powstały wtedy  takie rozwiązania, które wraz z dalszym rozwojem techniki dały podstawy do stworzenia  technologii wykorzystywanych obecnie w domach mieszkalnych i w biurach.

 

Inteligentny dom, to taki dom, który został wyposażony w system zintegrowanych czujników i detektorów zdalnie zarządzanych za pomocą aplikacji w tablecie czy telefonie.

 

To,  w jakie urządzenia się zaopatrzymy zależy od naszych potrzeb, upodobań, zasobności portfela, w każdej chwili możemy rozbudować system o nowe, czy zrezygnować z tych, które już nie są nam potrzebne.

 

Integracja urządzeń wiąże się z kontrolą i monitorowaniem otoczenia, optymalizacją działania urządzeń i raportowaniem a obejmuje, m.in. sieć teleinformatyczną, obsługę urządzeń codziennego użytku, wentylację, klimatyzację, oświetlenie, ogrzewanie, ochronę, system alarmowy, monitoring, przeciwpożarowy, pogodowy, zarządzanie produkcją energii odnawialnej.

 

Pozostawienie włączonego żelazka czy zupy „na gazie” w inteligentnym domu nie musi być już problemem, ponieważ możemy odciąć dopływ prądu czy gazu przy użyciu telefonu nie ruszając się z pracy.

 

System ułatwi nam opiekę nad małym dzieckiem, już nie zaklejamy wszystkich kontaktów plastrami, bo nasza pociecha nie zrobi sobie krzywdy wkładając do nich rączkę, gdy wstrzymany dopływ  prądu.

 

W oknach i drzwiach pokoju dziecięcego możemy zastosować kontaktrony, które umieszczone na drzwiach i oknach, po podłączeniu do monitoringu poinformują nas o o tym, że dziecko je otwiera.

 

Elektronika może nas uchronić przed pożarem, a nawet gdyby do niego doszło zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wszcząć akcję ratowniczą. Błyskawicznie powiadomi nas przez sms lub aplikację, czujnik dymu ustawi wentylację, podniesie rolety, oświetli drogę ewakuacyjną,  nasz dom może nagle wydawać dźwięki alarmowe, sygnały świetlne, aby osoby z najbliższego otoczenia błyskawicznie zorientowały się co się dzieje.

 

System zareaguje również w razie wystąpienia innych zdarzeń, czujniki zalania wykryją wodę na posadzce i automatycznie zakręcą zawór, czujniki tlenku węgla czy gazu przekażą dane o nieprawidłowościach, system automatycznie otworzy okna, przełączy wentylację na najwyższy bieg.

 

Zabezpieczy nas przed intruzami, jeżeli wykryje ruch, gdy nikogo nie powinno być w domu – uruchomi alarmy i przekaże nam obraz z kamer.

 

 

Bezpieczeństwo i ochrona to nie wszystko, co może zapewnić nam automatyka, inteligentny dom pełni też inną funkcję -  uprzyjemnia i ułatwia  życie pamiętając  o nawykach domowników.

Wszyscy chyba oglądaliśmy  „Powrót do przyszłości” , pierwsza scena która rozgrywa się w domu ekscentrycznego naukowca, to prawdziwy pokaz nieograniczonych możliwości inteligentnego domu. Poranny budzik uruchamia  całą skomplikowaną procedurę, najpierw  włącza się muzyka,  potem za pomocą różnych dźwigni podgrzewana jest  woda w ekspresie, uruchamia się telewizor, toster  piecze chleb, a na końcu wysuwa i otwiera puszkę z karmą dla psa. To prawda,  tost jest całkowicie spalony, wrzątek rozlewa się na boki a zawartość nie do końca trafia do miski, no i ta strata złomu i kabli, ale nie możemy zapominać o możliwościach, które w tej scenie pokazano.  Film powstał w latach 80-ych, ale już wtedy można było zobaczyć próbkę tego, co mamy teraz w nowoczesnej wersji.

 

Rano, kiedy wstajemy system włączy nam naszą ulubioną muzykę i światło w odpowiednim natężeniu, po to, aby wzrok powoli przyzwyczajał się do oświetlenia, zaparzy kawę. Również  wieczorem będzie o nas pamiętał, naleje gorącej wody o wanny, opuści rolety, włączy ulubione programy telewizyjne.

Koszt wyposażenia naszego lokum w inteligencję nie jest horrendalnie wysoki, ceny zaczynają się już od kwoty 2200 zł., a zwykle taka inwestycja mieści się w granicach 7 – 9 tys. zł.

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#7 www.zarzadca.eu: KubaP 2018-09-17 13:24
[cite] azygnerski:[/ci te]ogrody na dachu, nie są synonimem inteligentnego domu, mogą być przejawem dążności człowieka do luksusu, wyróżnienia się, wyrastania ponad przeciętnosć... ty zapewne nie masz pojęcia o czym piszę :updown:
Od czasów, w których się zatrzymałeś, wiele się zmieniło, inteligentne instalacje ułatwiają życie ale również pomagają optymalizować koszty energii :bigsmile:, nie wspominając o instalacjach :bigsmile:, dzięki którym możemy pozyskać tanią energię. :bigsmile:"Teor etycznie" masz racje, ale tylko teoretycznie , bo pewnie o takich domach słyszałeś z przekazu "głuchego telefonu"...

Widzisz azerciu znowu błędy wniosek podałeś do gawiedzi , że też są tacy co takie newsu lubią ...
Cytuj
#6 www.zarzadca.eu: azygnerski 2018-09-17 09:16
[cite] KubaP:[/cite]il e taki inteligentny , nafaszerowany elektroniką dom kosztuje w bieżącym utrzymaniu, po 5 , 10; 15; 25 latach ?
Suma nie da milionów ? :wink:
Już obecnie "ogrody na dachu" dają popalić wspólnotom mieszkaniowym ...ogrody na dachu, nie są synonimem inteligentnego domu, mogą być przejawem dążności człowieka do luksusu, wyróżnienia się, wyrastania ponad przeciętnosć... ty zapewne nie masz pojęcia o czym piszę :updown:
Od czasów, w których się zatrzymałeś, wiele się zmieniło, inteligentne instalacje ułatwiają życie ale również pomagają optymalizować koszty energii, nie wspominając o instalacjach, dzięki którym możemy pozyskać tanią energię.
Cytuj
#5 www.zarzadca.eu: KubaP 2018-09-13 17:24
[cite] Gość Zarzadca.pl:(G. ) [/cite]To prawda inteligentny dom wcale nie jest drogi, wystarczy dobrze wybrane urządzenie i naprawdę nie wydajesz milionów.
Wiecie jaka to oszczędność., z czystym sumienie polecam rozejrzeć się za taką opcją. ile taki inteligentny , nafaszerowany elektroniką dom kosztuje w bieżącym utrzymaniu, po 5 , 10; 15; 25 latach ?
Suma nie da milionów ? :wink:
Już obecnie "ogrody na dachu" dają popalić wspólnotom mieszkaniowym ...
Cytuj
#4 G. 2018-09-13 16:53
To prawda inteligentny dom wcale nie jest drogi, wystarczy dobrze wybrane urządzenie i naprawdę nie wydajesz milionów. W moim domu mamy rozwiązanie od Keemple inteligentne światła. Wiecie jaka to oszczędność., z czystym sumienie polecam rozejrzeć się za taką opcją.
Cytuj
#3 www.zarzadca.eu: KubaP 2016-10-10 20:46
Cytat:
Dziwnym trafem corocznie wzrasta zużycie ciepła.
to podziękuj aurze , szybkie włączenie ogrzewania to koszt jałowy, oraz alternatywnym źródłom ciepła jakie stosują właściciele

My się zastanawiamy nad zmianą regulaminu rozliczania kosztów ciepła i podniesienie opłaty stałej z 15% do 25 % ( płaca wszyscy czy się grzeją czy nie) ze względu na ciepłą aurę i "rozwrzeszczany ch właścicieli" którzy zadają uruchomienia ogrzewania , a później nie korzystają ...
Cytuj
#2 www.zarzadca.eu: kasander 2016-10-10 18:11
Na obłożenie domu styropianem wydaliśmy razem z pozostałymi właścicielami po 10 000 zł każdy.
Na ocieplenie stropodachu wydaliśmy po 2000 zł
Na wymianę energooszczędny ch okien wydaliśmy po 6000 zł
Na wymianę wodomierzy jednakowych itd wydaliśmy po 500 zł
Na założenie energooszczędny ch urządzeń zwanych podzielnikami wydaliśmy po 250 zł
Corocznie wydajemy na ich odczyt po 60 zł
Dziwnym trafem corocznie wzrasta zużycie ciepła.
Dziwny m trafem corocznie wzrastają opłaty za wodę i za energię cieplną.
Teraz planujemy zainwestować w inteligencję mieszkań 7000 zł
........... ............... .
Po co nam to wszystko skoro do u....j śmierci się nie zwróci i nic na tym nie skorzystamy?
Cytuj
#1 1. Jacek 2016-10-10 17:13
Przeciętny koszt umowy serwisowania urządzeń dla średnio inteligentnego domu ? (J.)
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl