26 września (środa)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeGminy zarabiają na 500 +

Gminy zarabiają na 500 +

 

 program 500 +

Odbierają dzieciom, aby zasilić gminny budżet - sprawdź gdzie 500 + może pozbawić cię dodatku mieszkaniowego.

 

Mimo, że świadczenie wychowawcze zgodnie z założeniem ustawodawcy nie powinno być wliczane do kryterium dochodowego przy przyznawaniu dodatku mieszkaniowego, to jednak zdarza się, że gminy tak naginają prawo, aby nie dopłacić do mieszkań osób, którym pomoc jest najbardziej potrzebna. W ten sposób ze środków przeznaczonych dla dzieci korzystają gminne budżety niektórych samorządów, brak jest bowiem przepisów, które odgórnie określałyby jakie wpływy można uwzględniać przy ustalaniu kryterium dochodowego. 

 

 

Założenie jest z gruntu słuszne - samorząd powinien bowiem samodzielnie zarządzać swoimi finansami, należy mu więc zapewnić autonomię i nie powinno nikogo dziwić, że to sama gmina przy określaniu zasad przyznawania dodatków mieszkaniowych wskazuje sposób obliczania wysokości dochodu mieszkańca ubiegającego się o pomoc mieszkaniową.

 

 

Okazuje się, że problemem jest czynnik ludzki, a ten tutaj najwyraźniej zawiódł - okazuje się, że część gmin, wbrew przepisom ustawy nakładającej na nie m.in. obowiązki w zakresie zaspakajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw o niskich dochodach tworzą takie bariery, które czynią owa pomoc czysto iluzoryczną. 

 

Po pierwsze - jak już zostało to na wstępie zasygnalizowane - praktykowane jest zaliczanie 500+ do dochodu, w rezultacie rodziny, często wielodzietne tracą zasiłki mieszkaniowe. Ponadto zdarzają się i takie sytuacje, gdy osoby oczekujące latami na najem wyklucza się z listy ze względu na to, że ich dochód wzrósł o to świadczenie.

 

Po drugie - gminy często ustalają kryteria dochodowe poniżej minimum ludzkiej egzystencji, dzięki temu na zasiłek mają szanse wyłącznie osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, jednak takie raczej nie wynajmują lokali.

 

 

Taka patologia wymaga wymaga pilnej interwencji państwa,  ustawodawca winien wprowadzić definicję ustawową pojęcia dochodu. Trzeba  też zadać pytanie o to, kto  zwróci dzieciom  pieniądze? 

 

                                          

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl