18 listopada (sobota)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeFirma w mieszkaniu: nie wszystko można odliczać

Firma w mieszkaniu: nie wszystko można odliczać

 

 firma w mieszkaniu

 

Prowadzisz działalność w mieszkaniu i zaliczasz część czynszu i innych opłat za lokal do kosztów firmy?  Sprawdź czy spełniasz warunki do odliczeń.

 

 

Rejestracja firmy w mieszkaniu, szczególnie, gdy to jednoosobowa działalność gospodarcza  jest nie tylko wygodne, ale i pozwoli zaoszczędzić wydatków.  Nie trzeba płacić czynszu, i można też część kosztów związanych z jego utrzymaniem  zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a to już często  pokaźna kwota, szczególnie, gdy zakup lokum został sfinansowany ze środków pochodzących z kredytu, albo gdy przy rozliczeniach z fiskusem uwzględni się dodatkowo amortyzację. 

 

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła.  Aby skorzystać z takiej możliwości przedsiębiorca winien sporządzić oświadczenie, w którym wskaże jaką część mieszkania przeznacza na potrzeby prowadzonej działalności.

 

 

Rozliczenie kosztów następuje proporcjonalnie do wielkości wykorzystanego w ten sposób metrażu – z jednym istotnym zastrzeżeniem – aby to było możliwe – konieczne jest wydzielenie tej części mieszkania – pomieszanie funkcji mieszkalnej z użytkową wyklucza bowiem zaliczanie tego rodzaju kosztów do prowadzonej działalności, na co wskazał

 

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28. 03. 2017 r., 1462-IPPB1.4511.120.2017.1.MJ. Z wnioskiem o jej wydanie zwrócił  się przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług informatycznych.

 

 

Działalność  prowadzi w mieszkaniu, będącym jego własnością, adres ten wskazał jako miejsce prowadzenia działalności w CEIDG,  zamierza wydzielić jeden pokój na gabinet do prowadzenia działalności, który zachowałby jednak funkcje mieszkalne. Podatnik odliczałby koszty eksploatacji lokalu proporcjonalnie do powierzchni tego pomieszczenia nie ponosząc przy tym wyższych kosztów podatku od nieruchomości.

 

 

Urząd uznał, że w takiej sytuacji wnioskującemu w opisanym stanie faktycznym nie przysługuje prawo do dokonywania odliczeń. Koszty utrzymania lokalu są ponoszone niezależnie od tego, czy jest w nim prowadzona działalność gospodarcza, są to wydatki osobiste, prywatne wnioskującego.

 

 

Prawo do odliczeń wymagałoby wykorzystywania części lokalu wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, aby  aby nie pełniło żadnych funkcji mieszkalnych (por. wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 1992 r. o sygn. akt SA/Wr 650/92, prezydent Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2008 r. , nr IIIRF31100/1/02/07).

 

 

W takiej sytuacji podatnik opłacał  będzie podatek od nieruchomości na cele działalności gospodarczej w innej wysokości niż podatek od nieruchomości na cele mieszkalne a  do kosztów uzyskania zalicza się jedynie ten podatek w wyższej wysokości – czyli ten od części przeznaczonej na cele prowadzonej firmy (ITPB1/415-435b/12/PSZ, 2012.07.20, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

 

 

 

 

 

 

 

Zamów poradę prawną

Wyślij pytanie do bezpłatnej wyceny

       

Porada Prawna

      
Informacja prawna nie wymagająca analizy dokumentacji, udzielenie odpowiedzi na pytanie uzupełnione o poglądy orzecznictwa w zakresie dotyczącym gospodarowania nieruchomościami, funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i prawa rzeczowego uwzględniająca poglądy doktryny oraz orzecznictwa.    
 

 Zamów opinię prawną

 Kompleksowa analiza prawna

   

Opinia prawna

  
Kompleksowa analiza prawna przedstawionego zagadnienia z zakresu gospodarowania nieruchomościami, funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i prawa rzeczowego uwzględniająca poglądy doktryny oraz orzecznictwa.      

 


Zamów dokument

Redagowanie projektów uchwał, umów

     

Zamów dokument

  
Sporządzenie dokumentów z zakresu gospodarowania nieruchomościami, funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i prawa rzeczowego, w szczególności redagowanie projektów umów, uchwał, pism procesowych, i innych pism oraz wniosków i oświadczeń.       

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl