20 lipca (sobota)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeKrajowa Dezinformacja Podatkowa

Krajowa Dezinformacja Podatkowa

 

 

 

zwolnienia od podatku

 

 

Prawo do zwolnienia z podatku ma majątkowy charakter i także podlega dziedziczeniu przez spadkobierców orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i to nie w jednym, ale w kilku wyrokach z rzędu

( m.in. wyroki NSA z dni: 18 stycznia 2018 roku o sygn. akt: II FSK 3633/15, II FSK 3634/15).

 

 

I co z tego, skoro dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej dowiemy się, że ulgi mieszkaniowej się nie dziedziczy.

A szkoda, bo nawet, jeżeli urzędnicy interpretują prawo na niekorzyść podatnika, to udzielając informacji należałoby chociaż poinformować tegoż o ostatnio zapadłych orzeczeniach sądów administracyjnych i wyrokach NSA, które choć nie są zbieżne z oczekiwaniami ministerstwa finansów – to jednak istnieją.

 

To prawda, że wyroki sądów wydane w innych sprawach nie wiążą organu, ale – jest pewna granica tego urzędniczego luzu, za którą stoi najzwyklejsza w świecie dezinfomacja, czyli zwyczajne wprowadzanie w błąd.

 

 

Należy bowiem zauważyć, że konsekwencją tych orzeczeń było uchylenie zaskarżonych interpretacji.  Organy podatkowe zostały zobligowane do wydania  nowych , w których uwzględnią wykładnię sądu wskazaną w uzasadnieniu wyroku. W skrócie wygląda to tak:

 

Pani Katarzyna zwróciła się do urzędu o wydanie interpretacji indywidualnej, chciałaby bowiem wiedzieć czy ulgę mieszkaniową się dziedziczy.

Organ wydał interpretację, w której stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie podlega dziedziczeniu.

Pani Katarzyna się z tym nie zgodziła – złożyła skargę do sądu administracyjnego, który z kolei przyznał Pani Katarzynie rację, orzekł bowiem, że ulga taka jest prawem majątkowym i podlega dziedziczeniu.

Skutek jest taki: sąd uchylił interpretację, akta wróciły do organu i  pani Kasia otrzyma kolejną – tym razem korzystną dla siebie interpretację.

 

 

 

Interpretacja dedykowana pani Kasi zostanie niebawem opublikowana w bardzo poważnym dokumencie – w Biuletynie Informacji Publicznej. Oczywiście nikt się nie dowie, że to o panią Katarzynę chodziło, bo jej dane osobowe zostaną usunięte. Od tego momentu ta interpretacja zostanie udostępniona społeczeństwu – w jakim celu?

 

Ano po to, aby obywatel mógł się na nią powołać, o ile znajdzie się w takiej samej sytuacji jak pani Katarzyna. Zgodnie bowiem z zasadą zaufania tegoż obywatela do organów państwa – ma on prawo oczekiwać, że zostanie tak samo przez to państwo, a konkretnie przez jego urzędników potraktowany.

 

Wykładnia prawa zawarta w orzeczeniach sądów administracyjnych, nawet jeżeli zapadły w innych sprawach musi być brana pod uwagę przez urzędników – nawet jeżeli nie jest wygodna dla fiskusa.

 

A co jeżeli interpretacje, czy wyroki sądów wydawane w sprawach o podobnym stanie faktycznym są rozbieżne,  czyli w podobnych sprawach zapadają odmienne orzeczenia?

 

Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne – zgodnie bowiem z art. 2a ordynacji podatkowej niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów należy rozstrzygać na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario).

 

Udzielający informacji podatkowej nie może zatem przekazywać jedynie półprawdy o sytuacji prawnej podatnika, taka informacja wprowadza w błąd i może doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenie mieniem przez osobę, która działa w zaufaniu do organu.

 

Anna Kondrasiuk

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych
 

 

 

Blogi

 

 

 
 
 
 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl