22 lipca (poniedziałek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeUlga mieszkaniowa: zakup mieszkania nie wystarczy

Ulga mieszkaniowa: zakup mieszkania nie wystarczy

 

 

 

 cele mieszkaniowe

Zasada jest niby prosta i od wielu lat nic się nie zmienia - sprzedałeś mieszkanie przed upływem 5 -ciu lat od nabycia – płacisz podatek – chyba, że pieniądze z tej transakcji przeznaczysz na … - no właśnie na co?

Na  nowe lokum? Nic bardziej mylnego – bo takie stwierdzenie zawiera dużo uproszczenie, które może narazić podatnika na spore kłopoty. Diabeł tkwi bowiem jak zawsze w szczegółach, a w podatkach nic nie jest takie proste jak to się na początku wydaje.

Ulga mieszkaniowa, bo o niej mowa,  została uregulowana w art. 21 ust. 1 pkt. 131 i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewiduje zwolnienie od podatku dochodowego dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych w tej ustawie praw majątkowych, o ile wydatkujemy je  na własne cele mieszkaniowe przed upływem dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

 

 

Cele mieszkaniowe muszą własne

 

Przepis jest jednoznaczny:  cele muszą być nie tylko mieszkaniowe, ale i własne. Nie skorzystamy zatem z ulgi, gdy zakupujemy mieszkanie żeby dorobić do emerytury, albo gdy  nabywamy lokal dla dorastającego dziecka z nadzieją, że się do niego wyprowadzi,  czy kupimy go w jakimś bliżej nieokreślonym celu, np. dla kaprysu,  bo akurat nam się spodobał wystrój wnętrza. 

 

 

Celem ulgi podatkowej jest bowiem zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, innymi słowy: chodzi o przysłowiowy dach nad głową, ponieważ dopiero taki wydatek uprawnia do zwolnienia.  Nie wystarczy zatem zostać właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości.

 

To cel uświęca środki

Liczy się to po co kupujemy, a nie jak długo mieszkamy.

Ustawa nie uzależnia możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej od tego jak długo mieszkamy w nowo nabytym lokalu. Decydujące znaczenie ma jedynie cel nabycia. Jeżeli zatem mieszkanie zostało zakupione po to, aby w nim mieszkać, ale następnie sytuacja życiowa podatnika uległa zmianie i ten z lokalu się wyprowadzi– prawa do ulgi nie utraci.

Przepisy nie zawierają bowiem uregulowań, które uzależniałyby możliwość skorzystania z ulgi od zakresu czasowego, w którym faktyczna realizacja celu mieszkaniowego miałaby nastąpić.

 

 

Mieszkanie możesz wynająć a nawet sprzedać

Realizacja własnego celu mieszkaniowego nie wyklucza możliwości wynajmu, znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie, np. uzasadniając wyrok z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 3126/14, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że „czasowe, uzasadnione obiektywnymi okolicznościami wynajęcie zakupionych lokali mieszkalnych samo w sobie nie może przesądzać o tym, że podatnik nie będzie realizował w tych mieszkaniach własnych celów mieszkaniowych. Ustawodawca nie zastrzegł w treści analizowanych przepisów, że własny cel mieszkaniowy w zakupionym lokalu ma być realizowany nieprzerwanie od daty jego nabycia”.

 

Prawa do zwolnienia nie traci również podatnik, który nabył nieruchomość na cele mieszkaniowe, mieszkał w nabytej nieruchomości, np. przez kilka miesięcy, a przedmiotową nieruchomość zbył w drodze sprzedaży.

 

Marzenia też są wolne od podatku

Marzy ci się emerytura w domku w słonecznej Hiszpanii? Bardzo dobrze, bo takie marzenia są przez fiskusa promowane.

Środki ze sprzedaży nieruchomości można przeznaczyć na zakup nieruchomości, w której podatnik zamieszka w przyszłości. Liczy się bowiem już sam zamiar, w jakim podatnik  nabył nieruchomość. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, aby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego.

 

 

 

Organ oceni szczerość podatnika

 

 

Zwolnieniem nie są zatem objęte dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw w przypadku przeznaczenia przychodu na nabycie innych nieruchomości lub praw w sytuacji,  jeżeli to nabycie nie jest ukierunkowane na realizację własnego celu mieszkaniowego, a ma charakter zarobkowy, czy spekulacyjny.

 

Organ musi zatem zbadać czy deklarowany przez podatnika cel, w jakim nabył nieruchomość to rzeczywiście zaspakajanie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 791/15 stwierdził, że pojęcie celu związane jest z wewnętrzną postawą człowieka, określaną najczęściej mianem chęci, woli, dążenia, zamiaru, postawy motywującej (powodującej) ludzkie działanie.  Jednak subiektywna deklaracja do uzyskania zwolnienia podatkowego nie wystarczy.

 

Rolą organu podatkowego I -ej instancji będzie zatem  weryfikacja rzeczywistych motywów podatnika, które muszą być potwierdzone obiektywnymi faktami.

 

 

 

Anna Kondrasiuk

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych
 

 

 

Blogi

 

 

 
 
 
 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl