8 lipca (środa)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA KomentarzeKominek w budynku wielorodzinnym wspólnoty mieszkaniowej

Kominek w budynku wielorodzinnym wspólnoty mieszkaniowej

Marzeniem wielu właścicieli mieszkania jest posiadanie kominka, bo to i taniej w sezonie grzewczym i nic nie zastąpi zimowych wieczorów  przy ogniu.

Niestety, przepisy dotyczące warunków, jakie  winny być spełnione przy montażu kominków, są restrykcyjne, przede wszystkim nie jest możliwe ich zamontowanie w budynkach mieszkalnych, które mają więcej niż 4 kondygnacje nadziemne. 

 

Zasady instalacji kominków uregulowano w ministerialnym rozporządzeniu  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 75, poz. 690  z późn. zm.) .

 

 

W wysokim budynku nie zamontujesz kominka

Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłacznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej i niskich budynkach wielorodzinych.

Niski budynek wielorodzinny to taki, który posiada nie więcej niż  4 kondygnacje nadziemne włącznie bez względu na ich wysokość.

 

Pomieszczenie musi mieć odpowiednią kubaturę 

Pomieszczenie, w którym kominek ma być zamontowany musi spełniać określone warunki, tzn. jego kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3; dodatkowo do kubatury pomieszczenia należy dostosować moc nominalną kominka, tzn. 1 kW nominalnej mocy cieplnej może maksymalnie przypadać na 4 m3 kubatury.

 

Konieczny własny przewód dymowy i odpowiednia ilość doprowadzonego powietrza

Pomieszczenie winno być odpowiednio wentylowane, zabronione jest stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej. Kominki mogą być przyłączone wyłącznie do własnego samodzielnego i szczelnego przewodu dymowego. Należy też zapewnić dopływ powietrza do paleniska  kominka. Dla kominków z zamkniętym wkładem kominkowym ilość doprowadzonego powietrza musi wynosić co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej  a dla kominków otwartych należy zapewnić nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s.

 

Jeżeli już wybrałeś  kominek upewnij się czy może być zamontowany w Twoim mieszkaniu

Moc kominka  musi być  odpowiednia do pomieszczenia, a więc jak już powyżej wspomiano, na 1 kW nominalnej mocy cieplnej winno przypadać nie mniej niż 4 m3.

Otwór paleniskowy kominka należy dostosować do wielkości oraz przekroju przewodu dymowego, tzn. jeżeli otwór paleniskowy wynosi nie więcej niż  0,25 m2 - wówczas  wymiary nie mogą być mniejsze niż 0,14x0,14 m lub posiadać średnicę 0,15.

W przypadku  otworu  paleniskowego większego niż 0,25 m2 -   co najmniej 0,14 x 0,27 m lub średnicę 0,18 m.

Jeżeli przekrój przewodu kominowego jest prostokątny - stosunek wymiarów boków winien zachować stosunek  3:2.

 

 

Zanim zaczniesz cieszyć się ciepłem domowego ogniska nie zapomnij zabezpieczyć  podłogi.

Jeżeli podłoga przed drzwiczkami paleniska jest zapalna należy ją zabezpieczyć materiałem niepalnym o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krwędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m.

 

 

zarzadca portal informacyjnyPortal Informacyjny

 

 

Komentarze  

#13 www.zarzadca.eu: koziorozka 2013-03-26 01:26
Czym się naraziłeś sąsiadom, że chcą cię zmusić do jego rozebrania?
Cytuj
#12 yamak 2013-03-25 22:48
witam
Ja mam taki problem.
kominek mam postawiony w 2000r. przez firmę która już nie istnieje, w budynku o 3 kondygnacjach. spełnia on wszystkie opisane warunki. ale!!! nie posiadam zgody budowlane gdyż instalator nie poinformował mnie że taką trzeba. Budynek należy teraz do wspólnoty i tu mam problem, gdyż zgłosiła to do nadzoru budowlanego.
Moje pytanie czy i jakie konsekwencje modę ponieść. dodam jeszcze ze co roku przechodzę kontrole kominiarskie bez żadnych problemów.

pozdrawiam
Cytuj
#11 www.zarzadca.eu: EDDIE 2013-02-27 23:39
Nikt nie chce robić z kogoś debila (no może z małymi wyjątkami na tym forum :wink: )

Masz wszystko wyłożone jak na tacy, więc nie pytaj o wyjątki, tylko ich poszukaj w podanym tekście rozporządzenia, ale jeśli ich nie znajdziesz, to nie szukaj na siłę.
Jeśli jesteś wyznawcą zasady, że w każdej regule jest wyjątek, to wiedz, że nawet w tej zasadzie, która mówi, że w regule jest wyjątek istnieje wyjątek. Rozumiesz?

P rzypomniało mi się powiedzenie, że wszyscy są kłamcami :wink:
Cytuj
#10 lechu 2013-02-27 14:05
EDDIE. Czytam i to czytam uważnie , a także Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. par.132 i par.145 więc nie rób ze mnie debila. Pytam, czy nie ma wyjątku od reguły.
Cytuj
#9 www.zarzadca.eu: EDDIE 2013-02-26 21:16
Po co takie pytania?

Nie wystarczy przeczytać kilka postów z tego wątku ze zrozumieniem??
Cytuj
#8 lechu 2013-02-26 13:37
Witam.
Kominiarz wydał zezwolenie na zainstalowanie kominka w budynku, który ma 5 kondygnacji tzn. parter i 4 piętra.
Czy wydane zezwolenie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami, czy powinno się zaskarżyć taką decyzję do nadzoru budowlanego?
Cytuj
#7 www.zarzadca.eu: czajnik5 2013-01-23 08:25
I zdunem. Musisz jakiegoś odkopać, żeby Ci zrobił ten piec.
Cytuj
#6 Krystian 2013-01-22 14:52
Dzięki wielkie za odpowiedź. Mam nadzieję że przeprawa z kominiarzem wyjdzie jak należy.
pozdrawiam
Cytuj
#5 www.zarzadca.eu: czajnik5 2013-01-22 12:51
Dz.U. 2002 nr 75, poz. 690

Par. 132 ust. 1 (dwa słowa: dwudzieste i dwudzieste pierwsze)

Pa r. 132 ust. 2 (całość, czyli wszystkie słowa).

P.S.
Myślę, że znacznie ciężej będzie o rzetelną informację na temat żyjących jeszcze zdunów. : )
Cytuj
#4 Krystian 2013-01-22 11:19
A ja mam pytanie dotyczące pieca kaflowego... Szukam informacji na ten temat, ale cięzko o rzetelną informację. Czy piec kaflowy, wolnostojący mozna zamontować w kamienicy parter+3 kondygnacje? jakie są wymogi ? czy zarządca może odmówić ? Byłbym wdzięczny za informacje.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl