11 lipca (sobota)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiOczyścić Polskę z graffiti

Oczyścić Polskę z graffiti

garffiti

Trójmiasto dzielnie walczy z graficiarzami, efekty są, ale nie za darmo, przyszedł czas na graffiti kontrolowane, czyli dozwolone, ale we wskazanym przez władze miasta miejscu, problem polega jednak na tym, że to nie zawsze zadziała. Niektórzy, mimo, że na pierwszy rzut oka już dorośli, to nadal bawią się w policjantów i złodziei, skoro można malować bohomazy, to nie będzie ścigania a jak nie ma ścigania, to co to za zabawa, prawda?

 

 

Na razie emocji dostarcza im specjalna, bo powołana tylko dla nich grupa operacyjna do walki z nielegalnym graffiti z Gdyni, w skład w której wchodzą wyszkoleni funkcjonariusze. Śledzą podejrzanych na forach internetowych, bo tam właśnie osoby te często chwalą się tym, co udało im się zniszczyć, dokumentują to na filmach, które następnie umieszczają w  sieci, ewentualnie umawiają na kolejne „skoki”. Okazuje się bowiem, że większość grafficiarzy to niemal subkultura z własną filozofią i zwyczajami.

 

 

Jeżeli natomiast chodzi o karanie wandali, to nie jest to proste,gdyż należałoby udowodnić sprawstwo, najlepiej złapać na gorącym uczynku, jeżeli wartość szkody jest niższa niż 437, 50 zł. mamy do czynienia z wykroczeniem, gdy powyżej to już przestępstwo.

 


Niestety, ze ściganiem chyba nie idzie tak dobrze, o czym świadczą obrazki z życia wzięte, czyli oszpecone kamienice, mury. Raporty policyjne, przynajmniej te trójmiejskie są dość optymistyczne,  wskazują jednak, że to raczej wynik zaniedbań właścicieli, którzy nie usuwają bohomazów, ponieważ graficiarskie  incydenty powoli wychodzą z mody, coraz mniej osób jest zainteresowanych aktywnością na tym polu.

 

 


Można się jednak przed graficiarstwem zabezpieczyć działając prewencyjnie, czyli pokrywając elewację   specjalnymi warstwami zabezpieczającymi.  Na rynku dostępne są różne środki ochronne, nawet takie które zabezpieczą ją na stałe, oporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie preparatów chemicznych, nie dopuszczają one do przenikania spraju i markerów w głąb, dlatego łatwo je zmyć. Gdańsk przygotowuje nawet specjalny program wsparcia wspólnot mieszkaniowych, każda z nich dostanie specjalną farbę.

 

 

Jest takie miejsce, gdzie  nie mają większych problemów ze ściganiem, o czym grafficiarze z całego świata dobrze wiedzą, dlatego raz na kilka lat śmiałkowie planują „skoki” i wyjeżdżają tam tylko po to, aby coś zamazać – najlepiej jakiś środek publicznego transportu a potem uciec. Jednym słowem Singapur. Na takie „wypady” stać raczej osoby z bogatszych krajów, bo sama podróż jest droga, ostatnio znamy przypadek dwóch młodych Niemców (21 i 22 lata). Obaj postanowili uwiecznić swoją obecność sprajem na wagonie metra i zbiegli z Singapuru, jednak dotarli jedynie do pobliskiej Malezji, ponieważ wszczęta została międzynarodowa akcja poszukiwawcza i singapurskie organy ściganie doprowadziły graficiarzy przed oblicze sądu. Obu skazano na dziewięć miesięcy więzienia i trzy uderzenia rózgą. Singapur jest nie tylko azjatycką potęgą finansową, ale słynie też z rozwoju technologicznego, na każdym niemal miejscu umieszczane są kamery, przez które śledzeni są obywatele, nietrudno zatem ustalić sprawców i ich ukarać.

 

 

 

Wracając jednak do realiów europejskich, warto chyba jednak samemu zadbać o swój interes i zaopatrzyć się w dobry środek do zabezpieczenia elewacji, bo raczej mało prawdopodobne, aby ktokolwiek wszczynał akcje poszukiwawcze z powodu kilku bohomazów.

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl