5 grudnia (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiPrezydent podpisał nowelizację uwl

Prezydent podpisał nowelizację uwl

 

Nowelizacja ustawy o własności lokali

W piątek Prezydent podpisał ustawę w sprawie ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o własności lokali poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w 14 dni po ich opublikowaniu. Nowelizacja  dotyczy zrównania statusu właścicieli lokali oraz współwłaścicieli lokali w częściach ułamkowych (jednak przy głosowaniu " jeden właściciel-jeden głos" istnieje konieczność ustanowienia pełnomocnika, aby na każdy lokal przypadał jeden głos).

 

 

 

Zarządcy do tej zmiany nie muszą się specjalnie przygotowywać, ponieważ niemal wszyscy w skali kraju odrębnie rozliczają współwłaścicieli garaży, doliczają również ich głosy do wyników głosowania nad uchwałami niezależnie od stanowiska pozostałych.

 

 

 

Obowiązujące jeszcze przepisy dotyczące tego zakresu stosunków współwłasności  były tak anachroniczne na gruncie realiów gospodarczych, że ich stosowanie zupełnie paraliżowałoby działalność wspólnot mieszkaniowych.

 

 

 

Przez wiele lat, mimo licznych głosów krytyki tego stanu rzeczy ustawodawca ignorował ten problem,  jeszcze w 2012 roku wiceminister Piotr Styczeń stał na stanowisku, że nowelizacja nie jest konieczna, ponieważ obecna regulacja jest w tym zakresie wystarczająca.

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#6 Jacek 2015-08-16 14:27
Już jest w obiegu : ,,.DZIENNIK USTAW
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 14 sierpnia 2015 r.
Poz. 1168
USTAWA
z dnia 12 czerwca 2015 r.
o zmianie ustawy o własności lokali
Art. 1. W ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r.
Nr 141, poz. 1492) wprowadza się następujące zmiany:
1) po art. 1 dodaje się art. 1a w brzmieniu:
„Art. 1a. Ilekroć w ustawie jest mowa o właściciel ........... " .J.
Cytuj
#5 www.zarzadca.eu: cdn 2015-08-10 00:19
KubaP:
Cytat:
miej byłoby tragedii we wspólnotach z garażami wielostanowiskowymi

Tragedie z garażami? Które ze znaczeń słowa "tragedia" ma zastosowanie do garaży wielostanowiskowych sprzed nowelizacji uwl?

Słownik Języka Polskiego PWN:
Cytat:
tragedia
1. «nieszczęście dotykające kogoś»
2. «bardzo zła sytuacja dotycząca czegoś»
3. «utwór dramatyczny przedstawiający konflikt moralny, ideowy lub psychologiczny prowadzący nieuchronnie do klęski bohatera»
Cytuj
#4 www.zarzadca.eu: KubaP 2015-08-09 10:50
Dobry krok w dobrym kierunku - szkoda, że tak późno ,
miej byłoby tragedii we wspólnotach z garażami wielostanowisko wymi
na linii tylko właściciel MP a wspólnota.
Cytuj
#3 Jacek 2015-08-06 23:41
[Cyt:] Jakub. ,,Czy w związku z opisaną nowelizacją jej zapisy można uwzględnić w toczących się obecnie głosowaniach uchwał? Czy dopiero dla uchwał których głosowanie rozpocznie się po dacie publikacji +14?". W/g mnie odpowiedź znajduje się w treści art. 23. ,,ustawy owl" . Jeżeli uchwała zapadnie ( data, w której większość właścicieli postanawia, o przyjęciu projektu uchwały) przed datą nowelizacji, to dokumentujemy przebieg głosowania po staremu . Jeżeli się nie zdąży to dokumentujemy przebieg głosowania uwzględniając , o ile zachodzić będzie taka konieczność, zasady podane w ,,Ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o własności lokali" . J.
Cytuj
#2 Jakub 2015-08-04 19:33
Czy w związku z opisaną nowelizacją jej zapisy można uwzględnić w toczących się obecnie głosowaniach uchwał? Czy dopiero dla uchwał których głosowanie rozpocznie się po dacie publikacji +14?
Cytuj
#1 Jacek 2015-08-04 13:27
[Cyt:] ,,Zarządcy do tej zmiany nie muszą się specjalnie przygotowywać, ponieważ niemal wszyscy w skali kraju odrębnie rozliczają współwłaściciel i garaży, doliczają również ich głosy do wyników głosowania nad uchwałami niezależnie od stanowiska pozostałych,, . Teza bardzo ogólnikowa . Poszerzona dyskusja w sprawie ,, Ustawy w sprawie ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o własności lokali" dostępna również na www.zarządca.eu < Dyskusja: Sejm znowelizował ustawę o własności lokali.>. J.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl