5 grudnia (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiŁódź się sypie?

Łódź się sypie?

 

Łódź

Wieki huk jak od wybuchu bomby a potem kurz. To kawał elewacji spadł na chodnik, na szczęście tym razem nikomu nic się nie stało,  zabrakło go jednak rocznemu dziecku,  na które w 2012 roku spadł na główkę oderwany od budynku beton,  jego rodzice tylko przechodzili z nim koło zaniedbanej kamienicy, gdy część balkonu spadła do wózka.

 

 

Takie sytuacje mają miejsce w centrum Łodzi, które może poszczycić niezwykłą  powstałą jeszcze w XIX wieku zabudową, niestety przez lata niespecjalnie dbano o te unikatowe obiektu, dzisiaj w większości straszą i nie tylko swoim wyglądem.  Wygląda na to, że chodzenie ulicami tego miasta nie jest bezpieczne.

 

 

Okazuje się, że w  Łodzi sypią się tylko nie tylko tynki, na ulice spadają całe balkony z ludźmi, którzy się na nich znaleźli. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce  niespełna dwa miesiące temu, gdy  zawaliła się skorodowana barierka balkonowa – poszkodowane są trzy osoby.

 

 

Oczywiście władze miasta próbuje coś z tym zrobić  i remontują na potęgę, ale trudno nagle wszystko ogarnąć, skoro przez całe dziesięciolecia  nikt się stanem technicznym kamienic nie przejmował.

 

 

Takich wypadków jest dużo więcej i w dodatku w skali całego kraju, choć są gminy mniej i bardziej zadbane, potwierdza to raport  NIK-u  dotyczący stanu technicznego zasobów komunalnych w latach 2011 – 2013 jest miażdżący dla gmi n- w wielu obiektach występują zagrożenia dla życia ich lokatorów , grożące zawaleniem balkony, uszkodzone instalacje elektryczne i gazowe to w niektórych miastach codzienność.

 

 

W ciągu zaledwie tylko dwóch lat zasób budynków zmniejszył się aż o 10 procent, to niebywałe zważywszy, że możemy mówić o głodzie mieszkaniowym, osoby o niskich dochodach nie mają gdzie mieszkać, tymczasem wskutek niedoinwestowania rozbiera się mieszkania. Gminy nie dbają o budynki komunalne aż w końcu te niszczeją, tymczasem brakuje mieszkań dla osób o niskich dochodach. Dziury w budżetach samorządów są tak wielkie, że tych nie stać na utrzymanie obiektów, wykonywane są wyłącznie bieżące i  absolutnie konieczne remonty, w konsekwencji zaniedbana substancja niszczeje, następuje dekapitalizacja.  Ponadto, większość istniejących znajduje się w tak złym stanie technicznym, że stanowią już zagrożenie dla zdrowia, często życia ludzi. Można mówić o tzw. „luce remontowej”, czyli takiej sytuacji, gdy nie ma pieniędzy na przeprowadzenie remontów, jak wykazała kontrola w badanym okresie brakowało ok. 1 mld zł., systematycznie spada też  stopień pokrycia niezbędnych nakładów.

 

 

 

 

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#5 www.zarzadca.eu: KubaP 2015-11-24 15:33
Cytat:
Zabrakło w tym artykule również informacji, że w budynku prowadzone były prace budowlane.
przecież ten artykuł nie je o tym budynku co była katastrofa budowlana, ale i innym. Co też ludziska nie wymyślą , zinterpretują , a później się dziwić, że się kłócą. Mało to jest takich budynków z drewnianymi stropami , i odpadającym tynkiem w Łodzi?
Cytuj
#4 www.zarzadca.eu: Lalunia 2015-11-24 13:15
Zabrakło w tym artykule również informacji, że w budynku prowadzone były prace budowlane. Może w wadliwym wykonywaniu robót budowlanych należy dopatrywać się przyczyny zawalenia się.
Przebywał o tam trzech robotników, jeden trafił do szpitala.
A spadający kawałek balkonu mógł zdarzyć się wszędzie, nie tylko w "mieście meneli" ;)
Cytuj
#3 www.zarzadca.eu: cdn 2015-11-23 22:13
Cytat:
W ciągu zaledwie tylko dwóch lat zasób budynków zmniejszył się aż o 10 procent, to niebywałe zważywszy, że możemy mówić o głodzie mieszkaniowym, osoby o niskich dochodach nie mają gdzie mieszkać, tymczasem wskutek niedoinwestowania rozbiera się mieszkania.


Budynki (nie mieszkania) są rozbierane, ponieważ ich stan zagraża życiu i zdrowiu nie tylko mieszkańców, ale i osób postronnych (przechodniów). Utrzymywanie i remontowanie ruder jest nieopłacalne, taniej jest wyburzyć stary i postawić nowy budynek.

Sta ry budynek często rozebrać trzeba, a na nowy czasami nie ma środków.
Niedo inwestowanie, skutkujące rozbiórką, to 70-lat łatania dziur w gospodarce wiecznych "niedoborów", bez wykonywania remontów istotnych dla konstrukcji budynku (dachy, osuszanie fundamentów, wymiana drewnianych stropów). Inwestowanie teraz w rudery z gnijącymi murami i walącymi się stropami to nieporozumienie .

BTW:
Czy ktoś z redakcji czytał ten artykuł przed publikacją? Aż się w nim roi od błędów gramatycznych i stylistycznych. Porażająca niechlujność.
Cytuj
#2 www.zarzadca.eu: gecon 2015-11-23 17:40
Łódź w ruinie.
:bigsm ile::confused:
Cytuj
#1 rysiek_m 2015-11-23 16:28
Dzisiaj zawaliła się kamienica na rogu ulic Sienkiewicza i Tuwima w centrum Łodzi.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl