20 października (niedziela)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiNowy lokal w starej kamienicy - jak uniknąć podatku

Nowy lokal w starej kamienicy - jak uniknąć podatku

 

 nowy lokal w starej kamienicy

Zdecydowana większość właścicieli mieszkań wynajmujących swoje lokale decyduje się na opodatkowanie przychodów z tego tytułu 8,5 procentowym podatkiem zryczałtowanym.

 

 

Wydaje się, że jest to najprostszy i jednocześnie najbardziej opłacalny sposób rozliczeń z fiskusem. Odpada konieczność szczegółowego wyliczania kosztów, nie trzeba co miesiąc wypełniać i doręczać urzędowi deklaracji a i sam podatek nie jest taki znowu wysoki. Oczywiście nie każdy z takiej możliwości skorzysta, ponieważ zgodnie z ustawą o  zryczałtowanym   dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.), tylko osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu (poza działalnością gospodarczą), mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

 

 

Niekiedy jednak  i tak  bardziej opłacalne będzie rozliczanie się  z fiskusem na zasadach ogólnych, wystarczy że wynajmowany lokal zamortyzujemy stawką 10 procent, wtedy unikniemy podatku nawet i na najbliższe 10 lat.

 

 

Warunek jest przede wszystkim jeden – lokal winien być wcześniej wykorzystywany  co najmniej 60 miesięcy, zatem w przypadku nowowybudowanego taka możliwość odpada.

 

 

Jeżeli jednak lokal powstał w wyniku  podziału, np. kamienicy, czy innego lokalu na mniejsze, okoliczność  ta nie musi przekreślać możliwości stosowania tak dużej  stawki amortyzacyjnej , o ile  kamienica ta (lokal, który istaniał przed podziałem) warunek powyższy spełniał.

 

 

Takie stanowisko wynika z interpretacji podatkowej  Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 października 2015 roku ( interpretacja nr TPB1/4511-806/15/PSZ), w uzasadnieniu której stwierdza się, że „dokonanie podziału lokali mieszkalnych na mniejsze nie jest równoznaczne z wytworzeniem nowych lokali, które nie był do tej pory wykorzystywane. Pomimo dokonania takiego podziału są to nadal powierzchnie mieszkalne wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy, a tym samym należy je uznać za używane środki trwałe w rozumieniu art. 22 j ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

 

 

W konsekwencji takiego rozumowania organ przyjął, że jeżeli z posiadanych przez podatnika dokumentów  wynika, że przeznaczone na wynajem lokale mieszkalne stanowiące odrębne nieruchomości, spełniają warunki do uznania ich za środki trwałe, o których mowa w art. 22j ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzn. kamienica przed nabyciem lokali była wykorzystywana przez okres dłuższy niż pięć lat), to można dla tych lokali ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 10%.

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl