9 grudnia (poniedziałek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiLuka prawna w samowolach budowlanych

Luka prawna w samowolach budowlanych

 

 samowola budowlana luka prawna

 

Samowolnie powieszone bilbordy, mimo że nie wolno – nadal wiszą, dolepione do budynków budy straszą, niezgodne z prawem rozbudowy jak stały,  tak nadal stoją – to częste obrazki na ulicach polskich miast. Wydawałoby się, że prawo swoje, a życie swoje. – jednak tak nie jest, bo to właśnie prawo szwankuje.
Chodzi o lukę prawną dotyczącą wybudowanych samowoli budowlanych – okazuje się, że  nie ma podstaw ani do wydania zakazu ich użytkowania, ani nałożenia kary finansowej na opornych użytkujących takie budowle.

 

 

 


W Prawie budowlanym mowa jest co prawda o możliwości wstrzymania robót budowlanych przeprowadzonych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, nie można jednak tego przepisu zastosować do obiektu, który został już wzniesiony, wszak roboty już nie trwają, tylko uległy zakończeniu.

 

Urzędnicy mogą w takiej sytuacji albo wszcząć postępowanie legalizacyjne, albo nakazać rozbiórkę, przy czym w pierwszej kolejności Nadzór Budowlany sprawdzi czy istnieją warunki do legalizacji i taka opcja ma pierwszeństwo, lepiej uzdrowić sytuację niż likwidować budowlę, tym bardziej, że opłaty za legalizację to czysty dochód do budżetu.

 


Postępowanie legalizacyjne trwa kilka miesięcy, w tym czasie nielegalna budowla może być nadal użytkowana, a kiedy urząd naliczy opłatę inwestor jeżeli taka jego wola - zrezygnuje z jej uiszczenia, w ten sposób zyskuje na  czasie, często korzystają z tego osoby, które czerpią korzyści z samowoli, np. wynajmujący powierzchnię pod bilbordy.

 

 


Urzędnicy nie naliczą im bowiem kar finansowych, ponieważ nie mają do tego żadnych podstaw prawnych. Karę pieniężną natomiast można zastosować tylko w sytuacji, gdy obiekt budowlany został wykonany zgodnie z pozwoleniem na budowę, a inwestor zaniechał jedynie zawiadomienia o przystąpieniu do użytkowania obiektu, lub nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie – a przecież co do zasady przy samowoli właśnie pozwolenia na budowę brak.

 

 


Samowola to sprawa kryminalna, grozi za nią grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, ale po pierwsze czyn ten podlega przedawnieniu już po upływie 5 lat od jego popełnienia a po drugie kary wymierzane są zwykle w zawieszeniu.

 

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl