9 grudnia (poniedziałek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiO elewację trzeba dbać

O elewację trzeba dbać

 

 elewacja we wspólnocie

 

 

Osiedle spółdzielni mieszkaniowej na warszawskim Ursynowie, zaniepokojeni mieszkańcy powiadamiają dział techniczny, że znowu coś złego dzieje się z elewacją budynku, na miejsce przyjeżdża ekipa techniczna, lecz nie ma już wpływu na to co się za chwilę wydarzy. Ktoś filmuje przebieg zdarzenia: jest silny wiatr, który odrywa od budynku kawał ściany, ta spada częściowo na parking, obok jest plac zabaw – tym razem obyło się bez ofiar.

 

 


Okazuje się, że z tą elewacją często są kłopoty, ponieważ znajduje się w miejscu szczególnie narażonym na działanie wiatru, w dodatku zajmuje bardzo dużą powierzchnię, na której nie ma okien a okna, jak wiadomo zmniejszają „ssanie” wiatru dodatkowo ją wzmacniając. Jednak takich budynków w Polsce jest wiele i mimo to odpadający tynk to raczej rzadki wypadek, za takie sytuacje zawsze odpowiada człowiek, który z wiatrem powinien sobie poradzić na etapie wykonawstwa. Można bowiem zastosować takie materiały i sposób mocowania, które zapobiegną „odsysaniu”, trzeba też pamiętać o obowiązkowych przeglądach technicznych, o których mowa w Prawie budowlanych.

 

 


Elewacja jest szczególnie narażona na szkodliwe czynniki atmosferyczne, w szczególności wiatr, wilgoć, promieniowanie słoneczne, dlatego należy poddawać co najmniej raz w roku przeglądom technicznym. W przypadku większych budynków, których powierzchnia przekracza 2000 metrów kwadratowych oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 metrów kwadratowych – nawet dwa razy w roku, w terminie do 31 maja oraz do 30 listopada. Niezależnie od tych kontroli jeszcze co najmniej raz na 5 lat w celu sprawdzenia stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia.

 

 

 

Podczas przeglądu należy dokładnie przyjrzeć się wszelkim pęknięciom i je usunąć, w przeciwnym razie woda i wiatr zrobią swoje, takie rysy to zagrożenie dla stabilności konstrukcyjnej w zimie, gdy dostanie się tam woda – zacznie stopniowo zamarzać rozsadzając elewację, w dodatku zaproszenie dla grzybów.

 

 

 

Zadbana elewacja to nie tylko bezpieczeństwo, ale również i estetyka, oczywiście dość trudno utrzymać ją w czystości, szczególnie w miastach, gdzie piasek i kurz osiadają na ścianach, spaliny i smog też mą swój udział w zanieczyszczaniu budynków. Warto na bieżąco dbać o wygląd budynków, bo większe, zaniedbane zabrudzenia będzie już później trudno usunąć. Takim najprostszym sposobem i względnie tanim jest mycie ścian pod ciśnieniem, wiele firm świadczy takie usługi . Gorzej, gdy elewacji zabarwi się na zielono, za taki stan odpowiadają glony i grzyby – wtedy konieczne jest użycie grzybobójczych preparatów, ale trzeba to zlecić żeby unikną zagrzybienia całego budynku.

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl