8 grudnia (niedziela)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiCzy unia uratuje Łódź?

Czy unia uratuje Łódź?

 

unia ratuje Łódź

Aż 1163 łódzkich kamienic to rudery, które należałoby pilnie wyburzyć, z czego 942 budynki należy do miasta, takie wnioski płyną z „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Łodzi na lata 2016 -2020”. Okazuje się, że chociaż miasto przeprowadza remonty z programu „Miasto kamienic”, to niewiele może zaradzić – dekapitalizacja zasobu posuwa się znacznie szybciej niż jego ratowanie.

 

 

 

Jedyna Według urzędników ostatnia analiza stanu technicznego zasobu mieszkaniowego wykazuje, że dynamika jego dekapitalizacji postępuje szybciej niż uzyskane efekty z działań remontowych, bez unijnych pieniędzy na rewitalizację Łódź się nie dźwignie.

 

 

 

Wieki huk jak od wybuchu bomby a potem kurz. To kawał elewacji spadł na chodnik, na szczęście tym razem nikomu nic się nie stało, zabrakło go jednak rocznemu dziecku, na które w 2012 roku spadł na główkę oderwany od budynku beton, jego rodzice tylko przechodzili z nim koło zaniedbanej kamienicy, gdy część balkonu spadła do wózka. W 2015 roku na ulicę spadł balkon z ludźmi, którzy się na nich znaleźli, poszkodowane są trzy osoby, zresztą w tym roku
w samym ścisłym centrum doszło aż do ośmiu katastrof budowlanych, w listopadzie zawaliła się część budynku biurowego przy ul. Sienkiewicza i Tuwima w Łodzi, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. W 2016 roku jeden budynek się zawalił, a w drugim osunęła się ściana. Ulica ks. Stanisława Brzóski, tutaj na większości obiektów wiszą tabliczki z informacją, że budynek grozi zawaleniem, mieszkańcy SA już przyzwyczajeni do takich obrazków niespecjalnie się tym przejmują, ich dzieci chętnie się tam bawią.

 

 

 

Nadzór budowlany nie jest w stanie skutecznie działać kontrolując budowle, ponieważ pracuje w nim niewielu inspektorów, dlatego od lat jedynie wyrywkowo przeprowadzają kontrole, które wskazują, , że sytuacja jest naprawdę poważna i chodzi nie tylko o stan samych kamienic, ale też i niefrasobliwość zarządców. Okazuje się, że na 30 skontrolowanych w 2015 roku kamienic tylko 8 było w dobrym stanie, w dodatku w 11 stwierdzono, że nie są właściwie przeprowadzane i odpowiednio dokumentowane kontrole stanu technicznego, w niektórych nie prowadzono nawet książek obiektu budowlanego, nie wykonywano zaleceń pokontrolnych. Powszechnym zaniedbaniem jest to, że nie konserwuje  się elewacji, stąd  popękane tynki, liczne ubytki, nie lepiej wewnątrz takich budynków, odpadają tralki, nieszczelne schody, rozpadające się okna – to bardzo częste zaniedbania.

 

 

 

 

Nie mniej jednak Łódź niczym magnes przyciąga obcokrajowców, ci kupują tanie kamienice, remontują i przeznaczają na wynajem. Na taką inwestycję zdecydowali się m.in. Niemcy, Ukraińcy, Irlandczycy, Austriacy, obywatele Indii, Amerykanie. Kusi atrakcyjna cena metra i możliwość wynajmu krótkoterminowego turystom, którzy do Łodzi przyjeżdżać będą zawsze i to właśnie ze względu na liczne zabytkowe kamienice, które kryją kawał historii tego niezwykłego miasta.

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl