9 sierpnia (niedziela)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiMikro-apartament to nie mieszkanie

Mikro-apartament to nie mieszkanie

 mikro apartamenty na wynajem

 

Często mniejsze od pokoju hotelowego, a ich powierzchnia zwykle nie przekracza 15  metrów kwadratowych, są tak malusieńkie, że nie mieści się w nich nawet pralka. Mikroapartamenty, bo to o nich mowa,  w 2013 roku weszły na polski rynek i od razu znalazły chętnych. Najpierw był Wrocław, potem Poznań, Warszawa, i Lublin. A zaczęło się dawno temu w Ameryce – a konkretnie w Nowym Jorku na Manhatanie, gdzie idea nowoczesnych, co prawda ciasnych, ale własnych mikoapartamentów jako alternatywa dla wynajmowania mieszkań  wielkości szafy  z oknami wychodzącymi na kominy wentylacyjne, przyjęła się  bardzo szybko.  Jak się przyjęła to rozsiała po innych kontynentach - trafiła do Azji i do Europy.

 

 

Mikroapartamenty to taka współczesna wersja szklanych domów: nowoczesnych, o atrakcyjnych lokalizacjach i przede wszystkim dostępnych cenowo dla osób na dorobku, zwykle studentów, którzy od czegoś stałego (najlepiej z księgą wieczystą z wrytymi w niej danymi osobowymi młodego człowieka)  swoje dorosłe życie muszą przecież zacząć. Ot, takie pierwsze lokum na start.

 

 

Okazuje się jednak, że nabywcami mikroapartamentów są zwykle ludzie majętni inwestorzy, którzy kupują je z zamiarem wynajmowania studentom, a nie sami studenci, dla których  cena za taki maleńki lokal jest tylko na pozór  atrakcyjna (bo jak znaleźć mieszkanie za  sto trzydzieści tysięcy złotych w centrum wielkiego miasta?). Jednak, kiedy przekalkulujemy, to okazuje się, że metr kwadratowy lokum wcale tani nie jest i w niektórych miejscach przekracza nawet 11 tys. złotych. Deweloperzy wyjaśniają, że ma to związek ze standardem nieruchomości do wspólnego korzystania, mieszkańcy mogą bowiem liczyć na takie udogodnienia, jak miejsca parkingowe, wspólną pralnię, a nawet świetlicę.

 

Podejmując decyzję o takim zakupie należy mieć jednak świadomość, że wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ nabywca nie będzie tutaj chroniony jak przy zakupie mieszkania przez ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska, która chroni nabywców w razie niewypłacalności deweloperów), bo mikroapartament mieszkaniem nie jest.

 

Zgodnie bowiem z przepisami określającymi warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynku i ich usytuowanie minimalna powierzchnia mieszkania może wynieść nie mniej niż 25 metrów kwadratowych (do 31 grudnia 2017 roku było to 24, 1 metrów kwadratowych). A jak to się dzieje, że deweloperzy handlują lokalami mniejszymi? Zwyczajnie omijają prawo – zbywają je jako lokale użytkowe, to dlatego przy zakupie płacimy 23 procentowy, a nie 8 procentowy jak przy kupnie mieszkania podatek VAT.

 

 

 

 

źródło:

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych
 

 

 

Blogi

 

 

 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl