17 listopada (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiDziedziczenie ulgi mieszkaniowej

Dziedziczenie ulgi mieszkaniowej

 

 

 

Zasadą jest, że odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia związane jest  z koniecznością rozliczenia się z fiskusem,  niekiedy trzeba też będzie  zapłacić podatek, choć można tego uniknąć w razie skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

 

Podatek należny fiskusowi wynosi 19 procent od dochodu wynikającego z dokonanej transakcji – innymi słowy: opodatkowany jest wyłącznie zysk, o ile taki wystąpi, jak widać nie bez powodu przed laty nazywano tę daninę podatkiem od wzbogacenia.

 

W dużym uproszczeniu: jeżeli  mieszkanie nabyliśmy za 400 tys. zł. a sprzedamy je za 500 tys., to zysk ten wynosi 100 tys.  zł. i od tej kwoty należałoby naliczyć podatek, jednak zwykle dochodzą jeszcze koszty transakcji, tj. aktu notarialnego, niekiedy też pośrednika, albo nakładów dokonanych na nieruchomość.

 

W najmniej korzystnej sytuacji są osoby sprzedające nieruchomość,  którą otrzymały ją w drodze darowizny, czy odziedziczyły, ponieważ ich rzeczywisty zysk, to zwykle cena sprzedaży, z tym  zastrzeżeniem, że już od 1 stycznia 2019 roku  można sprzedać odziedziczoną nieruchomość bez podatku, o ile tylko spadkodawca był jej właścicielem przez minimum 5 lat. Warto więc było czekać ze sprzedażą odziedziczonego mieszkania po babci.

Oczywiście można podatku uniknąć, o ile skorzysta się z tzw. ulgi mieszkaniowej – w takim wypadku trzeba będzie już nie zysk, ale najlepiej cały przychód ze sprzedaży przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

 

I tu istotna uwaga- cele podatnika muszą być własne. Nie wystarczy więc kupić mieszkania, czy domu – chodzi o takie lokum, w którym podatnik będzie mieszkał – przynajmniej ma taki zamiar, który potrafi urzędnikowi skarbowemu logicznie uzasadnić, np. kupuje mieszkanie w Hiszpanii, które na razie co prawda wynajmuje, jednak za kilka lat zamierza się do niego wyprowadzić, aby spędzić w nim emeryturę.

 

Albo przeprowadzi się do danego lokalu, jak tylko córka podrośnie i pójdzie na studia, będzie wtedy samodzielna, a podatnik, co oczywiste,  będzie potrzebował mniejszego mieszkania – tego, które właśnie nabył ze środków uzyskanych ze sprzedaży sklepu piekarni, garażu, mieszkania, domu, willi, itd. -  przed upływem  pięciu lat od daty nabycia. Takie wyjaśnienie brzmi znacznie lepiej, niż: kupiłem mieszkanie dla córki, prawda? Oczywiście po jakimś czasie zamiar podatnika może się zmienić i zdecyduje się na pozostaniu w tym swoim lokum, a to nowe mieszkanie jednak córce sprezentuje – tego nikt nie będzie przecież kwestionował. Podobnie ma się sprawa Hiszpanii, być może po jakimś czasie ów podatnik dojdzie do wniosku, że Hiszpania jednak mu nie odpowiada i emeryturę woli spędzić w Polsce – to już nie będzie miało znaczenia dla fiskusa.

 

 

A jak się sprawy mają, jeżeli podatnik lokal przed upływem pięciu lat sprzeda i z ulgi nie skorzysta, ponieważ tego nie dożyje? I tutaj aż strach pisać dalej, bo urzędnicy swoje, a sądy swoje.  Kiedy spadkobierca zadzwoni do informacji podatkowej, to się dowie, że o dziedziczeniu ulgi nie ma nawet mowy. Podobnie urząd skarbowy – opodatkuje transakcję i każe zapłacić podatek. Tymczasem kwestia ta zupełnie inaczej prezentuje się w sądach administracyjnych, które już jednolicie przyjmują, co następuje: ulga mieszkaniowa podlega dziedziczeniu – nawet wtedy, gdy  podatnik nie zdążył nawet poinformować urzędu skarbowego o swoim zamiarze, ponieważ zmarł.

 

Chodzi mianowicie o PIT 39 – to w tej deklaracji, w terminie do dnia 30 kwietnia następującego po roku, w którym miała miejsce transakcja, podatnik ujawnia fiskusowi swoje zamiary, tj.  informuje, że co prawda nieruchomość sprzedał przed upływem 5 lat od daty nabycia, ale podatku i tak płacić nie zamierza, ponieważ pieniądze, które uzyskał przeznaczy w terminie trzech lat na realizację własnych celów podatkowych.

W omawianej sprawie są możliwe trzy zasadnicze scenariusze, z których każdy, jak potwierdza orzecznictwo sądów,  dla spadkobiercy jest korzystny, tj., gdy spadkodawca:

  • złożył PIT 39 i zaczął realizować swój zamiar – np. zawarł umowę przedwstępną, albo deweloperską, ale zmarł przed finalizacją transakcji,

 

  • złożył PIT 39, ale nie zaczął nawet realizować swojego zamiaru – nie podjął jeszcze żadnych czynności, może poza przeglądaniem ofert sprzedaży w internecie, ponieważ zmarł,

 

 

  • nie złożył PIT-a 39, ani nawet nie zdążył podjąć żadnych innych czynności (może nawet nie oglądał tych ofert w internecie), ponieważ zmarł.

 

 

 

W tych wszystkich opisanych powyżej sytuacjach spadkobierca dziedziczy ulgę mieszkaniową i o ile te dwa pierwsze przypadki były już od dłuższego czasu przedmiotem wykładni sądowej, to w tym ostatnim wyrok zapadł w listopadzie ubiegłego roku, gdy to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (wyrok z  dnia 28 listopada 2019 roku, sygn.. akt:  III SA/Wa 791/19).

Stan faktyczny tej sprawy był następujący: spadkodawca sprzedał mieszkanie w maju 2018 roku, przysługiwała mu ulga mieszkaniowa, jednak w sierpniu 2018 zmarł. Ponieważ nie  dokonał jeszcze żadnych czynności prowadzących do nabycia lokalu na własne cele mieszkaniowe, to w ocenie organu podatkowego przychód ze sprzedaży nieruchomości stał się składnikiem masy spadkowej i odpowiednio ją zwiększył. Spadkobierca zamierzał jednak skorzystać z ulgi po spadkodawcy, jednak ten nie złożył nawet deklaracji PIT 39. Mając powyższe okoliczności na względzie, spadkobierca złożył wniosek o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

Zdaniem organu interpretacyjnego wyrażonego w udzielonej interpretacji z dnia 23 stycznia 2019 roku ulga jest ściśle związana z osobą zmarłego, ale takie stanowisko WSA w przytoczonym powyżej orzeczeniu uznał za niezgodne z prawem.

 

 

 

Anna Kondrasiuk

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 Anna Kondrasiuk

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl