8 lipca (środa)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiNajem lokalu użytkowego: jak pozbyć się dłużnika

Najem lokalu użytkowego: jak pozbyć się dłużnika

 

 

Panuje powszechne przekonanie, że najem lokalu użytkowego jest znacznie „prostszym” najmem niż mieszkania, ponieważ o wiele łatwiej pozbyć się niechcianego najemcy. Jednak to nie do końca prawda, choć można się bardzo  łatwo zabezpieczyć przed nieuczciwą firmą.

 

 

Matka z dwójką maleńkich dzieci, czy najemca, który stracił pracę:  nie płacą i nie zamierzają  się wyprowadzić  – w takich sytuacjach, o ile właściciel nie zawarł umowy o najem okazjonalny, rzeczywiście może on popaść w tarapaty, ponieważ taki osób nie da się tak po prostu pozbyć – zwykle będzie im przysługiwać lokal zastępczy od gminy.

 

Na szczęście podobnych problemów nie przysporzy mu firma, której wynajmie lokal użytkowy, ponieważ restrykcyjne przepisy dotyczą osób fizycznych zamieszkujących mieszkania (pokoje lub domy mieszkalne). Nie oznacza to jednak, że firmy, w razie gdy okaże się nieuczciwa, tak łatwo można się pozbyć.

 

Kiedy najemca nie płaci i nie zechce dobrowolnie opuścić lokalu wynajmujący może mieć nie lada kłopot, ponieważ po zakończeniu umowy taka osoba, choć nie jest już najemcą, to jednak ma status posiadacza. Posiadanie podlega z kolei ochronie prawnej: zgodnie z art. 341 kodeksu cywilnego domniemywa się, że posiadanie jest zgodne ze stanem prawnym, z kolei art. 342 kodeksu cywilnego stanowi, iż nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze.

Mamy zatem do czynienia z kolizją uprawnień właściciela lokalu i osoby, która ten lokal zajmuje nielegalnie, bo bez tytułu prawnego.

Ten pierwszy nie może, na gruncie przepisów, tak po prostu byłego najemcy wyrzucić, gdyż narazi się  na odpowiedzialność cywilną, a nawet karną. Oczywiście wszystko zależy od tego w jaki sposób działa nieuczciwy przedsiębiorca – niekiedy takie sprawy kończą się dobrze – ale zawsze wiążą się z ryzykiem i  stresem dla właściciela.

 

Jeżeli zatem właściciel działa legalnie, to nie pozostaje mu nic innego, jak droga prawna – czyli powinien złożyć pozew o eksmisję. Sprawa może się ciągnąć latami, a co w sytuacji, gdy  były najemca nadal nie będzie płacił i z lokalu korzystał. Straty dla właściciela są wtedy ogromne, ponieważ należny czynsz za lokal użytkowy zwykle jest odpowiednio wyższy niż za mieszkanie. Aby tego ryzyka uniknąć wystarczy odwiedzić notariusza. Chodzi i uproszczenie procedury przymusowego wyprowadzenia najemcy z lokalu przez skorzystanie z możliwości jakie daje art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

 

Podobnie, jak w przypadku najmu okazjonalnego, wystarczy, aby najemca złożył przed notariuszem oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego co do opróżnienia lokalu. W razie ewentualnych problemów w przyszłości – wystarczy ten akt złożyć we właściwym sądzie rejonowym, który nada mu klauzulę wykonalności. Właściciel nie będzie zmuszony dochodzić swych praw w procesie i kierować pozwu o eksmisję – nadanie klauzuli to zwykła formalność, a dzięki temu komornik przystąpi niezwłocznie do egzekucji i „wyprowadzi” dłużnika. Koszt tego aktu wynosi około 200- 300 złotych.

 

 

 

Anna Kondrasiuk

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 Anna Kondrasiuk

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl