22 września (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiNajem: będą dopłaty dla osób, które utraciły pracę

Najem: będą dopłaty dla osób, które utraciły pracę

 

 

 

Wielu wynajmujących zostało postawionych przez najemców pod ścianą: “straciłem pracę przez epidemię, nie stać mnie na czynsz” – słyszą najczęściej. Oczywiście trudno zweryfikować takie informacje, ponieważ w Polsce raczej rzadko wymaga się od najemcy, aby przed ten zawarciem umowy wykazał swoje dochody. Nie ma takiego zwyczaju, podobnie jak nie wymaga się referencji przy zawarciu umowy (rzecz nie do pomyślenia w niektórych krajach, np. w Australii).  

 

W takiej sytuacji często czynsze są obniżane, choć w przypadku mieszkań – inaczej niż w sytuacji najmu lokali użytkowych -  trudno znaleźć podstawę prawną do wyegzekwowania zmiany wysokości opłat w związku z epidemią. Z drugiej strony niekiedy najemcy rzeczywiście stracili pracę i znaleźli się w trudnej sytuacji,  a wynajmujący nie zamierzają zrezygnować z części  swojego dochodu i na ustępstwa się nie zgadzają.

 

Niebawem wszyscy odetchną, ponieważ najemcy, którzy rzeczywiście utracili dochody -  od 1 lipca br  będą mogli uzyskać dopłatę do dodatku mieszkaniowego.

 

Co istotne: nowe przepisy będą dotyczyć wszystkich najemców , o ile spełnią określone w ustawie warunki– bez względu na formę własności najmowanego mieszkania, a zatem dodatek otrzyma najemca lokalu komunalnego, towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielczego, a także  wynajętego od prywatnego właściciela.

Aby uzyskać dopłatę do czynszu należy zwrócić się do właściwego urzędu miasta lub ośrodka pomocy społecznej z wnioskiem, jednak  zostanie on wypłacony wyłącznie tym, którzy będą w stanie wykazać utratę dochodów.

 

Maksymalna wysokość tego dodatku może wynieść 1,5 tys. zł przez sześć miesięcy i co istotne, mimo że przepisy wejdą dopiero 1 lipca, to dopłatę urzędnicy naliczą wstecz od 1 kwietnia.

Oczywiście pomoc państwa będzie skierowana do tej grupy najemców, którzy rzeczywiście jej potrzebują. Nie otrzyma jej więc osoba, która jest najemcą rezydencji, czy penthausu.

Aby dostać dopłatę spełnić trzeba   warunki, które obowiązują przy przyznawaniu dodatków mieszkaniowych, a  także dodatkowe:

-średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego jest co najmniej o 25% niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego osiągnięty w roku 2019;

-najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed dniem 14 marca 2020 r.;

-najemcy nie przysługiwał wcześniej dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę.

 

To istotna regulacja, ponieważ dotychczas z dodatków mieszkaniowych mogli korzystać wyłącznie  najmniej zamożni. Ma ona też  duże znaczenie dla wynajmujących, ponieważ to państwo, a nie właściciel lokalu przejmie na siebie obowiązek wsparcia najemcy w związku z pandemią.

 

 

Anna Kondrasiuk

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 Anna Kondrasiuk

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl