22 października (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiPaństwo w państwie, czyli dziedziczenie ulgi mieszkaniowej

Państwo w państwie, czyli dziedziczenie ulgi mieszkaniowej

 

 

Analiza interpretacji wydawanych w indywidualnych sprawach wskazuje,  że organy podatkowe za nic mają  sądy, a raczej orzeczenia tychże i mimo korzystnych dla podatników wyroków w sprawie dziedziczenia ulgi mieszkaniowej nadal forsują swoje stanowisko  domagając się zapłaty podatku, mimo że coraz częściej okazuje się, że to podatek nienależny.  

 

 

Oczywiście, zawsze jest nadzieja, że podatnik się nie odwoła i tym sposobem do kasy fiskusa trafi sporo grosza. Z drugiej strony, nawet jeżeli i pójdzie do sądu, to może sądy zmienią zdanie i nie zgodzą się same ze sobą? Kto wie? Taka taktyka odwlekania  wydaje się być korzystna, ale zaraz rodzi się pytanie: „korzystna, ale dla  kogo?”. Przecież na dłuższą metę to nie działa, podatnik w pewnym momencie poczuje się nieswojo, bo na przykład uwierzył urzędnikom na słowo, że ma płacić, albo co gorsza uwierzył na pismo i przez to przegapił termin do odwołania się od decyzji o wymiarze podatku, a teraz się dowiedział, że mógł pieniądze jednak odzyskać?

Co więcej, ten sam podatnik może poczuje się nawet i wzburzony, skoro dotrze do niego, że tak został potraktowany przez osoby, które on sam ze swych podatków opłaca? Nic dziwnego, że podatnik jest coraz bardziej zdezorientowany, skoro otrzymuje sprzeczny przekaz, co niepokojące również z mediów – raz z nagłówków wynika, że ulga mieszkaniowa jest dziedziczna, a raz, że nie jest.

 

Głos rozsądku podpowiada, że najprościej byłoby wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną, gdzie organ jednoznacznie stwierdzi jak to z tym dziedziczeniem ulgi jest naprawdę. Rzeczywistość jednak zaskakuje (ale, czy aby na pewno?), bo organ na pewno stwierdzi, jednak  wyłącznie to, co temu organowi, a właściwie fiskusowi pasuje, czyli orzeknie na niekorzyść podatnika – no chyba, że podatnik odwoła się do sądu. 

Praktykowana od lat taktyka dezinformacji i odwlekania, bo  tak można w skrócie ująć politykę fiskusowych organów, podważa jedną z podstawowych zasad  demokratycznego państwa prawnego, która  wynika nie tylko z art. 121 ordynacji podatkowej, ale również z konstytucji: zasadę pogłębiania zaufania obywatela  do organów państwa. 

 

Jak zatem żyć w takim państwie, w którym ten sam Dyrektor Informacji Skarbowej wydaje sprzeczne interpretacje w sprawach podatkowych? Bo rzeczywiście interpretacje indywidualne są sprzeczne i  można je podzielić na dwie grupy – w pierwszej znajdziemy interpretacje, od których podatnik się nie odwołał – w nich przeczytamy, że ulgi podatkowej się nie dziedziczy,  a w drugiej to będą te sporządzone już po uchyleniu przez sąd tych pierwszych -  w nich Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdzi, bo sąd mu tak każe, że ulgę podatkową się dziedziczy.

W tym samym Biuletynie Informacji Publicznej mamy zatem do dyspozycji dwie odrębne wykładnie przepisów dotyczących dziedziczenia ulgi mieszkaniowej. Według jednej z nich ulga ta ma wymiar majątkowy i podlega dziedziczeniu, a według drugiej nie podlega, bo ma wymiar ściśle osobisty.

W rezultacie możemy mówić o swoistym postępowaniu przed organami – tyle że to postępowanie wypracowała praktyka: czekamy na decyzję podatkową (ewentualnie występujemy o interpretację indywidualną w naszej sprawie),   urzędnik nam dokładnie wyliczy ile mamy do zapłacenia bez uwzględniania prawa do ulgi mieszkaniowej (a w przypadku interpretacji – otrzymamy odpowiedź, że ulgi mieszkaniowej się nie dziedziczy). Płacimy, o ile jest już decyzja o wymiarze podatku i, gdy nie chcemy mieć komornika na głowie,  następnie  odwołujemy się, nasza sprawa trafia do sądu potem urząd się odwołuje do NSA, i tak po kilku latach mamy szanse odzyskać nasze pieniądze.

A może tak po prostu uczciwiej byłoby wydać jedną interpretację ogólną? Albo może Naczelny Sąd Administracyjny wydałby w końcu uchwałę i wszyscy mieliby spokój.

 

 

 

Anna Kondrasiuk

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl