19 stycznia (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościObrót nieruchomościamiPodatek dla wynajmujących: korzystne zmiany od 2021 roku

Podatek dla wynajmujących: korzystne zmiany od 2021 roku

 

Wynajem mieszkań: korzystne zmiany dla podatników. W 2021 roku zmienią się zasady wynajmu mieszkań, nowe przepisy będą korzystne dla podatników – na czym polegają?

 

Polacy inwestują w nieruchomości na wynajem zamiast trzymać oszczędności w banku, dodatkowo zaciągają kredyty i już nikogo nie dziwi, że osoby pracujące na etatach mogą mieć  kilka mieszkań. Obecnie problematyczne jest rozliczenie dochodów z najmu w takich przypadkach, ponieważ w obowiązujących przepisach brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy  podatnik wynajmujący więcej niż jedną nieruchomość prowadzi działalność gospodarczą (stąd też dla odróżnienia powstało pojęcie najmu "prywatnego"). To istotna kwestia, gdyż osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą skorzystać z możliwości opodatkowania przychodów z najmu 8,5  procentowym ryczałtem obliczanym od uzyskanych przychodów, co  w wielu przypadkach jest o wiele bardziej korzystne niż podatek obliczony na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub liniowy.

W szczególnie trudnej sytuacji są ci podatnicy, których sytuacja jest na tyle niejasna, że w ich przypadku trudno jednoznacznie określić w jaki sposób zakwalifikować wynajem (np. tzw. najem krótkoterminowy czasami traktowany jest jako najem prywatny, a czasami jako prowadzenie działalności gospodarczej). Jeżeli korzystają z ryczałtu, to są narażeni na to, że po kilku latach fiskus zakwestionuje rozliczenia i zażąda dopłaty wraz z odsetkami. Wiele takich spraw toczy się w sądach administracyjnych, ale występują rozbieżności w orzecznictwie i trudno właściwe wyrokować jaki będzie werdykt w danej sprawie.

 

Od 2021 roku to się zmieni, ponieważ preferencyjny zryczałtowany podatek w wysokości 8,5 proc. przychodów (oraz  12,5 proc. od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł) będą mogli opłacać także przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości. Podniesiony też będzie limit przychodów, umożliwiających stosowanie ryczałtu do kwoty 2 milionów euro (obecnie wynosi on 250 tys. euro).

Nie zmienią się aktualne stawki podatku, które również i w 2021 roku wyniosą:

8,5% – jeżeli przychody podatnika z najmu nie przekroczą 100 000 zł;

12,5% – nadwyżka ponad 100 000 zł.

 

 

 

 

Porady prawne online portalu Zarządca

 

Zamów poradę

http://www.zarzadca.pl/porada-prawna

 

źródło:

Anna Kondrasiuk

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl