20 lipca (sobota)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościKiedy nabywca odpowiada za długi poprzedniego właściciela

Kiedy nabywca odpowiada za długi poprzedniego właściciela

 

 kto odpowiada za długi

Kupując nieruchomość w pierwszej kolejności badamy księgę wieczystą, aby upewnić się czy nie ujawniono w niej jakichś zobowiązań, które mogłyby następnie obciążać kupującego, sprawdzamy zatem skrupulatnie czy nie ciążą na niej hipoteki, ewentualnie wpisane roszczenia, albo czy nie wpłynęły wnioski o ich ujawnienie.

 

 

 

 

Jednak należy też pamiętać, że mimo braku jakichkolwiek wpisów, które rodziłyby przejście zobowiązań na nabywcę, sama analiza księgi nie wystarczy, należy również dokładniej przyjrzeć się zbywcy.

Zgodnie z art. 112 ordynacji podatkowej nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa – odpowiada on całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach.

Przepis ten może mieć pełne zastosowanie również w stosunku do ... mieszkania. Wystarczy, że dotychczasowy właściciel przyjął nieruchomość jako środek trwały do swojej działalności gospodarczej, wtedy mamy do czynienia właśnie z takim przypadkiem.

 

 

 

Art. 112 w cytowanej powyżej wersji obowiązuje od stycznia 2009 roku (Dz.U. z 2008 r., nr 209, poz. 1318) , ówczesna nowelizacja ordynacji polegała  na tym, że odpowiedzialność wobec fiskusa ma ponosić już wyłącznie ten, kto o zobowiązaniach podatkowych nie wiedział, mimo zachowania należytej staranności. Przed tą zmianą odpowiadał natomiast każdy solidarnie całym swym majątkiem.

Nie oznacza to jednak, że obecnie można spać spokojnie, fiskus rzadko kiedy „odpuszcza” i tak jest właśnie w omawianym przypadku za sprawą konstrukcji przepisów przejściowych - chodzi o art. 8 nowelizacji, zgodnie z nim  do odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe powstałe przed dniem jej wejścia w życie stosuje się art. 112 ordynacji w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.

 

 

 

 

W konsekwencji oznacza to, że nabywca odpowiada za zobowiązania podatkowe zbywcy, o ile nieruchomość widniała w w wykazie środków trwałych przed 1 stycznia 2009 roku, ponieważ odnosi się do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2009 r.

 

 

Najpewniejszą formą  zabezpieczenia się przed konsekwencjami  tej ustawy jest zatem żądanie, aby sprzedający do aktu notarialnego okazał zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, jak również ze składkami za ubezpieczenie społeczne.

 

 

Taką praktykę ukształtowali, np.  notariusze na Pomorzu , gdzie nikogo nie dziwi, że sprzedający do aktu przynosi pełen komplet dokumentów potwierdzających, że wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec fiskusa, z kolei  w  innych miastach  budziłoby to już konsternację notariuszy.

 

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl