19 czerwca (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościMieszkanie dla młodych - pomoc dla bogatych

Mieszkanie dla młodych - pomoc dla bogatych

 

 

 mieszkanie dla młodych

 

Luki w programie „Mieszkania dla Młodych” umożliwiły osobom o wysokich dochodach uzyskanie dofinansowana na zakup mieszkań wynika z raportu NIK-u, w dodatku ponad 72 proc. jego beneficjentów to  osoby samotne i bezdzietne małżeństwa. Tymczasem został on utworzony w celu dofinansowania  osób młodych, których nie stać na taki wydatek bez konieczności zaciągnięcia kredytu, ponadto ma doprowadzić do  wzrostu poziomu dzietności i pobudzenia inwestycji budowlanych.  

 

 

Kontrola objęła swym zakresem okres od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r. i jednoznacznie wykazała, że brak kryterium dochodowego doprowadziło do tego, iż z publicznych środków korzystają również najzamożniejsi. 

 

 

 „Mieszkanie dla młodych” realizowane jest od 2014 roku, jednak to program terminowy, który zakończy się w roku 2018, o dofinansowanie może się starać każdy, kto spełnia kryterium wiekowe, tj nie ukończył 35 roku życia ( wniosek można składać do końca roku kalendarzowego, w którym kończy się 35 lat, przy czym limit wieku obowiązuje młodszego z małżonków),  mogą to być osoby małżeństwa, ale i osoby wolne, jak i samotnie wychowujące dzieci.

 

 

Kolejne kryteria to: finansowanie zakupu z kredytu, ponadto wnioskujący nie są obecnie, ani  w przeszłości właścicielami mieszkania lub domu. I na tym koniec. Nigdy nie ustalono progu dochodowego, dlatego w programie, jak to wynika z raportu, udział wzięły również osoby dobrze sytuowane, których miesięczne dochody przekroczyły 20 tysięcy zł. netto. W ocenie NIK pomoc państwa w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych powinna być kierowana do osób, których dochody uniemożliwiają zakup lub wynajem własnego mieszkania.

 

 

Pomoc publiczna polega na tym, że państwo z utworzonego w tym celu Funduszu Dopłat  dopłaca do  wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym.

 

 

Od 2015 roku, kiedy to wprowadzono zmiany w programie, w szczególności objęto nim również mieszkania zakupione na rynku wtórnym – cieszy się bardzo dużą popularnością. W latach 2014-2015 (do końca sierpnia) przedmiotem dofinansowania były  bowiem jedynie mieszkania z rynku pierwotnego, a wysokość wsparcia była związana z posiadaniem dzieci. 

 

 

Izba poinformowała, że przed zmianami umożliwiającymi zakup mieszkania na rynku wtórnym wykorzystanie przeznaczonych na program MdM środków wyniosło w 2014 r. zaledwie 34,5 proc. rocznego limitu, a w okresie od stycznia do sierpnia 2015 r. – 44,3 proc. Po wprowadzeniu zmian, w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2015 r. wykorzystanie środków na rok 2015 wzrosło do 72,8 proc., a w 2016 r. (do 30 września) - aż 96,1 proc.

 

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#1 artykuły zarzadca.pl 2017-08-08 22:08
Luki w programie „Mieszkania dla Młodych” umożliwiły osobom o wysokich dochodach uzyskanie dofinansowana na zakup mieszkań wynika z raportu NIK-u, w dodatku ponad 72 proc. jego beneficjentów to osoby samotne i bezdzietne małżeństwa.

czytaj więcej: http://www.zarzadca.pl/nieruchomosci/rynek-nieruchomosci/3043-mieszkanie-dla-mlodych-pomoc-dla-bogatych
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl