22 marca (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościUwłaszczenie - wyrejestruj firmę z mieszkania

Uwłaszczenie - wyrejestruj firmę z mieszkania

 użytkowanie wieczyste

 

Jesteś użytkownikiem wieczystym i zarejestrowałeś firmę w mieszkaniu? Zmień adres siedziby, a  zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Chodzi o nowe prawo dotyczące likwidacji użytkowania wieczystego, jeżeli zostanie uchwalone – właściciele lokali, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zapłacą więcej za uwłaszczenie niż właściciele mieszkań.

 

 

Użytkowanie wieczyste  -  relikt epoki komunizmu, gdy prawo własności nie było mile widziane , to dlatego ówczesne władze znalazły takie oto rozwiązanie -   pomimo przysługującego jednostce prawa własności lokalu, czy domu -  grunt, na którym stoi nieruchomość nadal pozostanie własnością samorządu lub Skarbu Państwa.

 

 

Oczywiście za użytkowanie należy płacić i jak to pokazały przykłady z ostatnich lat całkiem słono, w dodatku jest ono ograniczone czasowo. Nazwa tej instytucji jest bowiem nieco myląca – takie korzystanie z gruntu nie jest „wieczyste”, lecz może trwać maksymalnie 99 lat i o ile nie zostanie przedłużone – wygasa. Zatem każdy, kto nabył, albo wybudował nieruchomość na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie nie jest jego właścicielem, ponieważ ziemia nadal należy do państwa lub gminy.

 

A to już rodzi niepewność co do prawa własności tej zabudowy w momencie, gdy umowa na użytkowanie się skończy – orzecznictwo w tej materii jednolite nie jest, bowiem część sądów jest zdania, że wygaśnięcie użytkowania wieczystego gruntu powoduje wygaśnięcie prawa do własności lokali, które zostały na nim zbudowane.

 

Użytkownik ma oczywiście prawo żądać przedłużenia  prawa użytkowania na kolejne okresy, ale musi się liczyć z  odmową, która  może nastąpić z uwagi na ważny interes społeczny, no i te opłaty, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Ich wysokość ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej i zależna jest od  od przeznaczenia nieruchomości, w przypadku  realizacji celów mieszkaniowych to  aż 1 proc., oczywiście wzrost cen gruntu skutkuje wyższą opłatą.

 

 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt ustawy likwidującej użytkowanie wieczystej. Zakłada on uwłaszczenie z mocy prawa - Polacy przejmą ziemie na własność, ale za przekształcenie zapłacą, będzie to tzw. opłata przekształceniowa rozłożona na 20 rocznych rat.

 

Takie prawo będą miały tylko osoby fizyczne nieprowadzące w dniu wejścia w życie ustawy, tj. w dniu 1 stycznia 2018 roku,  działalności gospodarczej w budynku znajdującym się na gruntach, które mają być uwłaszczone. Natomiast prowadzący działalność gospodarczą, będą musieli  zapłacić więcej, bo zgodnie z projektem opłatę przekształceniową będą wnosić przez 33 lata.

 

Wiele firm zarejestrowanych jest w domach – warto zatem rozważyć czy nie byłoby korzystniej, przynajmniej na moment wejścia w życie przepisów, zmienić siedziby. To skróci okres płatności o 13 lat i pozwoli zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Wysokość opłaty przekształceniowej będzie równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej w dniu 1 stycznia 2017 roku. Gminy będą mogły ją rewaloryzować, ale nie częściej niż co trzy lata. Jeżeli użytkownik wpłaci opłatę przekształceniową jednorazowo – może liczyć na spory rabat. Likwidacja użytkowania wieczystego będzie korzystna dla użytkowników, ale niekoniecznie podoba się samorządom. Oczywiście chodzi o pieniądze – kiedy przekształcenie zostanie spłacone skończą się wpływy do kas gminnych z tytułu opłat przekształceniowych a za użytkowanie już niemal nikt płacił nie będzie.

Niemal, ponieważ ustawa nie obejmie  swoim zakresem m.in. gruntów zabudowanych garażami lub nieruchomości, na których urządzono miejsca postojowe.

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych
 

 

 

Blogi

 

 

 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl