25 września (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościNajem okazjonalny - wzrosną opłaty notarialne

Najem okazjonalny - wzrosną opłaty notarialne

 

 notariusz i najem okazjonalny

 

 

Nawet i o kilkaset procent wzrosną koszty sporządzenia oświadczenia przy najmie okazjonalnym. Stawki tak poszybowały w górę, bo notariusze bronią się przed utratą zarobku – chodzi o niefortunny zapis w projekcie  rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnego czynszu normowanego oraz maksymalnej wysokości comiesięcznej raty za cenę mieszkania i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania na wynajem. Mają to być przepisy wykonawcze do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, które weszła już w życie  w dniu 11 września br. Zgodnie z nowym prawem notariusz mógłby za takie oświadczenie zainkasować … 13, 43 zł. To pokryłoby koszty papieru i tuszu, a co w wynagrodzeniem za wykonaną pracę?

 

 

Notariusze znaleźli na to sposób – wykorzystując istniejącą lukę wyinterpretowali stawkę w wysokości 13, 43 zł. za 1 m2 wynajmowanego lokalu – a to już niemałe koszty dla klienta. Dotychczas za tego rodzaju oświadczenie rejent inkasował około 200 zł., teraz za to samo przy  powierzchni ok. 50 metrów trzeba będzie zapłacić grubo ponad 600 zł. Zresztą w  identyczny sposób notariusze naliczać będą stawki za oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji  przy najmie instytucjonalnym.

 

Rejenci domagają się jednak, aby lukę wypełnić brakującym prawem,  bo nie do końca wiedzą jak naliczać wynagrodzenie. Na razie naliczają tak, aby nikt poza klientem nie stracił  - bo to na jego niekorzyść interpretowane są przepisy.

 

W ministerstwie z kolei  rozważają czy podnieść notariuszom stawkę z 13,43 zł. za oświadczenie, czy nie, a w dodatku według wiceministra Żuchowskiego projekt rozporządzenia nie daje podstaw do mnożenia tej kwoty przez liczbę metrów lokalu.

                                          

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl