28 lipca (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościZ rynku cesji - jak dobrze zarobić na deweloperze

Z rynku cesji - jak dobrze zarobić na deweloperze

 

 cesja mieszkanie deweloperskie

 

Niczego nie wybudowali, nawet nie są właścicielami mieszkań, bo te jeszcze nie powstały,  a już  zarabiają na deweloperce i to całkiem sporo – handlarze praw do lokali zbierają żniwa.

 

Inwestując kilkadziesiąt tysięcy można w krótkim czasie podwoić, a nawet i potroić zyski, szczególnie teraz, gdy rynek usług deweloperskich wybudził się z letargu i obserwujemy silny trend wzrostowy - popyt jest teraz większy niż podaż. Oczywiście nie w całej Polsce, ale w dużych ośrodkach miejskich, jak Wrocław, czy Warszawa oraz w kurortach  - i to nie wszędzie, ale w określonych, pożądanych przez klientów miejscach. Trzeba mieć zatem wiedzę o tym, gdzie powstaną interesujące inwestycje, aby jeszcze na etapie „dziury w ziemi” (a nawet i przed jej wykopaniem), w ramach tzw. przedsprzedaży zawrzeć umowę rezerwacyjną, wpłacić opłatę (zwykle 10 procent wartości transakcji) i potem chwilę odczekać. Gdy deweloper ogłosi sprzedaż -  można wystawić swoją ofertę przeniesienia praw do lokalu.

 

Tak powstał rynek cesji, na którym handluje się roszczeniami o wybudowanie i sprzedaż lokali, jednak deweloperom nie zawsze podoba się, że ktoś zarabia w taki prosty sposób na ich inwestycji, dlatego w niektórych umowach zabezpieczają swój interes uzależniając możliwość dokonania cesji od udzielenia ich zgody. Dlatego decydując się na zawarcie tego rodzaju transakcji  należy o tym pamiętać i szczegółowo sprawdzić umowę, może się bowiem okazać, że o żadnej cesji nie ma mowy, ponieważ została wykluczona już na etapie rezerwacji

 

Skutkiem przeniesienia praw zawsze jest zmiana podmiotowa stron stosunku prawnego -  w ten sposób wierzyciel (cedent) przenosi  swoje prawa i obowiązki wynikające z określonego stosunku umownego, na rzecz innej osoby (cesjonariusza).  Na jego miejsce wchodzi osoba trzecia – w braku odmiennych zastrzeżeń umownych, nie będzie ona wymagała zgody dewelopera, a prawa i obowiązki wynikające z umowy pierwotnej – rezerwacyjnej pozostają bez zmian. Umowa cesji nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego, jednak zawsze warto udać się do notariusza, który dopilnuje poprawności zapisów pod kątem prawnym i wyjaśni konsekwencje transakcji.

 

Przeprowadzając tego rodzaju transakcje należy liczyć się z wyższym, niż przy sprzedaży lokalu podatkiem -  nie będą tu obowiązywały korzystniejsze dla zbywcy nieruchomości  przepisy statuujące jego obowiązek podatkowy. Umowa cesji to sprzedaż praw majątkowych a sprzedaż prawa majątkowego jest źródłem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176). Przychodem jest uzyskana cena, natomiast kosztami – wydatki związane ze zbytym cesją prawem,  który należy połączyć z przychodami z innych źródeł podatnika – dlatego podatek wyliczony według skali może wynieść nawet i 32 procent.

 

 

Z kolei sprzedaż mieszkania przed upływem 5 –ciu lat od daty nabycia jest  opodatkowana 19-proc. PIT od dochodu, którego nie dolicza się do innych dochodów (np. z pracy). Ponadto, można skorzystać ze zwolnienia podatkowego – gdy uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone  na cele mieszkaniowe.

 

 

 

 

źródło:

Anna Kondrasiuk

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl