15 marca (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościPodatki: firma w mieszkaniu - wersja świąteczna

Podatki: firma w mieszkaniu - wersja świąteczna

 

 

 firma w mieszkaniu

 

Prowadzisz firmę w mieszkaniu i chciałbyś odliczyć media i czynsz? Mamy dobrą wiadomość – od niedawna, a konkretnie od grudnia 2017 roku będziesz mógł  sobie na to pozwolić, bo urzędnicy właśnie zmienili zdanie.

 

W dniu 21 grudnia 2017 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację podatkową, w której stwierdził m.in.,  że wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są co do zasady wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

To duży zwrot, ponieważ jeszcze niedawno przedstawiciele fiskusa stali na stanowisku, że

prawo do odliczeń wymagałoby wykorzystywania części lokalu wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,  aby nie pełniło żadnych funkcji mieszkalnych.

Taki pogląd – niestety wiążący podatnika, który zwrócił się  o wydanie interpretacji - przedstawił, np.  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28. 03. 2017 r., 1462-IPPB1.4511.120.2017.1.MJ.

 

 

Pisaliśmy o tym szerzej w artykule: „Firma w mieszkaniu: nie wszystko można odliczać” na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny

 

 

http://www.zarzadca.pl/komentarze/3088-firma-w-mieszkaniu-nie-wszystko-mozna-odliczac

 

Na szczęście dla tych podatników, którzy o interpretacje nie występowali – mogą oni odliczyć od kosztów firmy część wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania nawet wtedy, gdy nie wydzielą żadnego pomieszczenia na gabinet do prowadzenia działalności nie ponosząc przy tym wyższych kosztów podatku od nieruchomości.

 Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ustawa nie warunkuje możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na czynsz czy media od wyodrębnienia pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

 

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28. 03. 2017 r., 1462-IPPB1.4511.120.2017.1.MJ na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

 

http://www.zarzadca.pl/prawo/interpretacje-podatkowe/3111-podatki-firma-w-mieszkaniu

 

źródło:

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych
 

 

 

Blogi

 

 

 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl