6 czerwca (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościPożyczki unijne na termomodernizację w mieszkalnictwie

Pożyczki unijne na termomodernizację w mieszkalnictwie

pożyczki unijne BGK termomodernizacja

 

 

Ponad 468,5 mln zł – taka kwota trafi do spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Pożyczki unijne pozwolą na kompleksową termomodernizację budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Tym samym przyczynią się m.in. do zmniejszenia emisji szkodliwych związków do atmosfery.

 


Czym są pożyczki na termomodernizację i efektywność energetyczną?


Pożyczki unijne to nowa oferta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, TBS oraz JST. Środki pochodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Kwota do rozdysponowania na poprawę efektywności energetycznej w mieszkalnictwie to ponad 468,5 mln zł. Pożyczki są nisko oprocentowane, mają długi okres spłaty, a proces ich otrzymania jest prosty i klarowny.

 


Na jakie wsparcie mogą liczyć wspólnoty i spółdzielnie, TBS, JST?


Jeszcze do niedawna z pożyczek unijnych mogli skorzystać jedynie przedsiębiorcy. Teraz w ofercie unijnej znajdziemy specjalne produkty, które wspierają mieszkalnictwo wielorodzinne – pożyczki na termomodernizację i efektywność energetyczną, (w tym możliwość instalacji OZE). Skorzystać z nich mogą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS i JST. Pożyczka sfinansuje kompleksową, tj. głęboką modernizację energetyczną budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Co to dokładnie oznacza? Odpowiada Magdalena Tymińska, zastępca prezesa zarządu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku – instytucji, która takich pożyczek udziela na Podlasiu:


Środki z pożyczki spółdzielnie, wspólnoty i TBS wykorzystają m.in. na izolację cieplną budynków, wymianę wyposażenia na energooszczędne czy przebudowę systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz na wydatki z tym związane. Powstaną także specjalne, energooszczędne systemy zarządzania i sterowania oświetleniem. W przypadkach, gdy jest to energetycznie uzasadnione, pożyczka sfinansuje także instalację OZE lub systemów chłodzących w modernizowanych budynkach.

 


Dlaczego warto skorzystać z pożyczek?

 

To wyjątkowa pożyczka o stałym, atrakcyjnym oprocentowaniu i długim okresie spłaty. Nie trzeba wnosić wkładu własnego, nie ma prowizji i dodatkowych opłat. Zysk dla mieszkańców jest oczywisty – niższe koszty ogrzewania i oszczędność, bo znikome oprocentowanie nie ma sobie równych. Ponadto pożyczka termomodernizacyjna jest w zasięgu ręki. Dokumenty aplikacyjne nie powinny przysparzać trudności w ich przygotowaniu, a pracownicy instytucji finansujących służą radą i pomocą. – zapewnia Magdalena Tymińska z WFOŚwB.


Pożyczki na termomodernizację i efektywność energetyczną można otrzymać w województwie łódzkim, małopolskim, opolskim i podlaskim, a wkrótce także w dolnośląskim i lubuskim. W zależności od regionu, wartość pożyczki wynosi od 100 tys. do nawet 10 mln zł. Okres spłaty to 8 do 20 lat, a karencji od 6 miesięcy do 1,5 roku.

 


Proste i jasne zasady


Otrzymanie pożyczki unijnej jest proste i przyjazne - wystarczy zgłosić się bezpośrednio do wybranych instytucji finansujących współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które przeprowadzą przez cały proces, nie pobierając przy tym żadnych prowizji czy dodatkowych opłat.
Województwo Podlaskie - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
Województwo Małopolskie – Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Województwo Opolskie – Fundacja Rozwoju Śląska
Województwo Łódzkie – Alior BankS.A. oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Więcej informacji na temat pożyczek i projektów unijnych znajdziesz na: rpo.bgk.pl

 

 

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Przyznanie pożyczki uzależnione jest od analizy ryzyka podmiotu.

 

 pożyczki BGK na termomodernizację

 

 

 

Komentarze  

#1 artykuły zarzadca.pl 2018-06-18 16:52
Ponad 468,5 mln zł – taka kwota trafi do spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Pożyczki unijne pozwolą na kompleksową termomodernizac ję budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE).
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl