10 sierpnia (sobota)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościOdbiorą nam wieczyste

Odbiorą nam wieczyste

 

 użytkowanie wieczyste 2019

1 stycznia 2019 około 2,5 miliona Polaków stanie się właścicielami gruntów – to  od tego dnia zaczną obowiązywać przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

 

 

 

Żadnych kolejek, formalności, wniosków, opłat sądowych, ponieważ wszystko załatwi aparat państwowy. To gigantyczne przedsięwzięcie obsłużą sami urzędnicy, którzy wystawią nowym właścicielom zaświadczenia potwierdzające nabycie prawa własności i prześlą je do sądów, z kolei sądy ujawnią je w księgach wieczystych prowadzonych dla danej nieruchomości.

 

 

Uwłaszczenie obejmie niemal całą „mieszkaniówkę”, choć skorzystają również niektórzy właściciele lokali użytkowych.

 

 

Ustawa dotyczy gruntów zabudowanych  budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi oraz wielorodzinnymi – jednak pod warunkiem, że co najmniej połowa lokali w takim budynku to mieszkania.

 

Jeżeli, np.  we wspólnocie mieszkaniowej przeważały będą lokale komercyjne – do przekształcenia niestety nie dojdzie, z drugiej strony, gdy przeważają lokale mieszkalne, a tak właśnie jest w większości tego rodzaju obiektów- uwłaszczą sie wszyscy, również właściciele lokali użytkowych.

 

 

Przekształcenie obejmie także grunty pod garażami, obiektami budowlanymi i urządzeniami umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków – ale pod warunkiem, że obiekty te znajdują się tym samej działce, na której stoją budynki mieszkalne.

 

 

Za przekształcenie trzeba będzie zapłacić – ale nie będzie to odczuwalne dla kieszeni, ponieważ opłata będzie ustalana w takiej samej wysokości jak opłata za użytkowanie wieczystej w roku, w którym dojdzie do uwłaszczenia.  Zostanie rozłożona na 20 lat, co trzy lata będzie można ją rewaloryzować – i to wszystko, żadnych podwyżek z powodu wzrostu wartości ziemi. To dużo korzystniejsza sytuacja niż obecnie, ponieważ nie dość, że dotychczasowi użytkownicy nabędą własność, to jeszcze mają gwarancje ustawowe, że ich obciążania nie wzrosną. Sytuacje, gdy właścicielom mieszkań wzrastały po kilkaset procent opłaty za  użytkowanie wieczyste gruntu już się nie powtórzą.

 

Na przyszłych właścicieli czekają też spore bonifikaty, w przypadku  gruntów  Skarbu Państwa wyniosą 60 procent, jeżeli płatność za przekształcenie nastąpi jednorazowo, w kolejnych lata ulegną one zmniejszeniu – o 10 procent, a zatem w szóstym roku od daty przekształcenia wyniosą 10 procent.  Nie wiemy jeszcze na jakie ulgi zdecydują się samorządy, ponieważ w przypadku nieruchomości stanowiących ich własność, decyzję w tym zakresie podejmują samodzielnie bez ingerencji ustawodawcy.

 

Bardzo długo czekaliśmy na te zmiany, przecież ustawa z 2005 roku w przypadku wielu wspólnot mieszkaniowych była martwym prawem. Sprzeciw choćby jednego członka wspólnoty blokował uwłaszczenie i jedynym wyjściem z takiej sytuacji było skorzystanie z drogi sądowej. Wyobraźmy sobie zatem taką sytuację, gdy sąd prowadzi postępowanie z ... kilkuset osobami jako jego uczestnikami. Każdego trzeba powiadomić, wysłać pismo. A jeżeli w międzyczasie  nastąpił zgon współużytkownika wieczystego, to należałoby je zawiesić w oczekiwaniu na pojawienie się spadkobierców.  

 

Poprzednie ekipy rządzące nie dopuszczały nawet możliwości zmiany prawa, wszak jeszcze w 2008 roku Ministerstwo Infrastruktury za rządów Donalda Tuska stało na stanowisku, że byłyby to niezgodne z zasadami państwa prawa, a nawet demokracją. Natomiast problemy z komplikacjami związanymi z wielością podmiotów występujących w ewentualnych postępowaniach sądowych tłumaczyło opieszałością sądów wskazując na konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości.

 

 

 

Dzisiaj jednak obrońcy demokracji zamilkli – przynajmniej w tej sprawie – nikt nie składa skarg i petycji na państwo polskie za granicą, ani nie protestuje, bo ustawa wszystkim się najwyraźniej podoba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Kondrasiuk

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl