20 stycznia (środa)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościGalerie handlowe tracą najemców

Galerie handlowe tracą najemców

 

 

Szykuje się prawdziwa wojna o czynsze. Otwarcie galerii handlowych to dopiero początek, a do  gry wkroczyły już duże firmy, które grożą, że o ile właściciele nie zgodzą się na ich warunki, to te galerie porzucą, co w języku prawniczym oznacza, że odstąpią od umów najmu.  

 

Z kolei właściciele galerii, których kondycja finansowa i tak już została poważnie nadszarpnięta mogą zwyczajnie zbankrutować, co uderzy w banki, bo te udzieliły potężnych kredytów na budowę, ostatecznie mogą oczywiście przejąć nieruchomości, ale co bankom z opustoszałych galerii, które trzeba będzie utrzymać, ogrzać i ochronić? Z drugiej strony nie do końca też wiadomo w jaki sposób sądy, bo ostatecznie one będą rozstrzygać te  spory, podejdą do kwestii odstąpienia od umów najmu, bo przecież to nigdy nie jest tak, że ciężar obecnej sytuacji można przerzucić tylko na jedną ze stron umowy. Gdyby przyjąć, że najemca może od umowy odstąpić – czyli zrezygnować z najmu bez żadnych finansowych konsekwencji, to prawdopodobnie zostałoby to uznane za nadużycie prawa, ponieważ skutkami epidemii nie można obciążać wyłącznie właścicieli galerii, oni też nie mieli na tę sytuację wpływu.

 

Trudno więc zgodzić się z opiniami wyrażanymi nawet przez dużych graczy, że mogą w każdej chwili odstąpić od umów najmu. Taką decyzję podjął już EMPIK w przypadku 40 lokalizacji – wszędzie tam, gdzie nie osiągnął porozumienia z wynajmującymi. Warto jednak pamiętać, że o skuteczności złożonego odstąpienia ostatecznie – o ile wynajmujący zdecydują się dochodzić swych praw– zdecyduje sąd, który może uznać, że nie wywołało ono żadnych skutków prawnych.  Duże firmy mogą jednak pozwolić sobie na różnego rodzaju naciski, bo obecna sytuacja jest niepewna dla obu stron, dlatego prędzej czy później dojdzie do ustępstw.

 

Obecnie najemcy galerii zaczęli się organizować, w ich interesie działa Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, który postuluje m.in. o zwolnienie najemców od opłat czynszowych przez okres zamknięcia centrów handlowych oraz przez kolejnych 6 miesięcy po ich otwarciu, przy czym po otwarciu centrów handlowych najemcy mieliby pokrywać koszty eksploatacyjne.  Jak widać przepisy tarczy antykryzysowej przewidujące zamrożenie czynszów w galeriach nie zadowoliły nikogo – najemcy po powrocie do pracy i tak chcą renegocjować umowy, a czynsze uzależnić od obrotów,  na to nie zgadzają się właściciele galerii, czemu tez trudno się dziwić, skoro przez kilka miesięcy właściwie byli pozbawieni wpływów z czynszów a nieruchomości musieli utrzymywać i chronić.

 

Najemców już tarcza nie osłoni i po ustaniu zakazów trzeba nie tylko zacząć płacić na dotychczasowych zasadach, czyli po kilkaset złotych za każdy metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni, ale też i przedłużyć umowy o okres przymusowej bezczynności powiększony jeszcze o kolejne pół roku. A klientów jak na lekarstwo, ludzie się boją zamkniętych przestrzeni, poza tym galerie utraciły na swojej atrakcyjności przez zamknięte kina, czy siłownie, a i zakupy nie takie same co kiedyś. Jakoś dziwnie przymierzać kolejną sukienkę, czy bluzkę w maseczce na twarzy. Oczywiście na zakupy też trzeba mieć pieniądze, a sytuacja na rynku pracy jest niepewna i coraz więcej osób woli je zachować w portfelu.

 

W nowej rzeczywistości nieracjonalne wydają się więc być zarówno żądania właścicieli galerii zapłaty 100 proc. czynszu, podobnie jak półroczne wakacje czynszowe. Tutaj na pewno należy osiągnąć kompromis, na tym właśnie polega nowa rzeczywistość, niewiele rzeczy będzie takie samo jak przedtem, zatem pierwsza i najważniejsza lekcja jest taka: stratami  trzeba się będzie podzielić i  im szybciej to zrozumiemy, tym będą one mniejsze.  

 

 

Anna Kondrasiuk

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 Anna Kondrasiuk

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl