Termomodernizacja bloku mieszkalnego – skąd wziąć pieniądze?
- Środa, 07 październik 2020 11:02
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wykorzystać finansowanie na preferencyjnych warunkach, aby przeprowadzić kompleksowe remonty budynków. Poprawi to komfort mieszkańców i jednocześnie obniży koszty utrzymania nieruchomości.
Budując obecnie blok mieszkalny, inwestorzy przykładają dużą uwagę do jakości wykonania obiektu
i dbają o jego odpowiednią efektywność energetyczną. Mają pełną świadomość tego, że obsługa takich procesów jak ogrzewanie, oświetlenie czy wentylacja obiektu powinna być związana
z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości energii elektrycznej. Starają się również ograniczyć straty energii montując wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne oraz wykonując właściwą izolację budynku.
Dlaczego tego typu zabiegi są istotne dla mieszkańców? Przede wszystkim rachunki za prąd
i ogrzewanie mieszkań oraz części wspólnych budynku będą niższe nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Zyskuje na tym również środowisko, bo odpowiednio zaprojektowany i wykonany budynek emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery.
Ratunek dla starszych nieruchomości
Praktycznie każdy budynek, zarówno ten z lat 90-tych jak i z początku XX wieku może zostać poddany termomodernizacji (z uwzględnieniem odpowiednich regulacji w przypadku obiektów zabytkowych).
Jest to oczywiście możliwe nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budownictwie wielorodzinnym.
Termomodernizacja budynku – co to oznacza?
Termomodernizacja to wszystkie zmiany w systemach doprowadzających ciepłą wodę, kanałach wentylacyjnych i ogrzewania, a także w strukturze budynku, które prowadzą do poprawienia efektywności energetycznej. Zmiany zauważymy, jeśli za wykonywanie tych samych procesów będziemy zużywać mniej energii, a w efekcie płacić niższe rachunki.
Oszczędności nie biorą się z mniejszego wykorzystywania energii przez mieszkańców, czyli np. przykręcania kaloryferów. Komfort lokatorów jest taki sam jak dotychczas (a nawet wyższy), tylko systemy są bardziej wydajne.
Przyczynia się do tego:
- wymiana okien i drzwi na nowe, które są bardziej szczelne,
- docieplenie ścian zewnętrznych (np. położenie dodatkowej warstwy izolacyjnej),
- modernizacja systemów ogrzewania, wentylacji i dostarczania ciepłej wody,
- ocieplenie stropu,
- zastosowanie technologii, która wykorzystuje odnawialne źródła energii (np. panele słoneczne).
Kredyt na termomodernizację? To się opłaca!
Termomodernizacja to ingerencja w cały budynek. Wymaga więc sporych nakładów kapitału. Można jednak skorzystać z opłacalnego dofinansowania na ten cel dostępnego w Getin Noble Bank S.A.
Kredyt jest udzielany na lepszych niż standardowo warunkach, a co za tym idzie, jego koszty obsługi są zdecydowanie niższe niż w przypadku standardowych ofert dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Dodatkowo na korzyść inwestorów zadziałała ostatnia obniżka stóp procentowych, dzięki której spadła stawka bazowa, na której oparte jest oprocentowanie kredytu.
Z oferty kredytu inwestycyjnego na preferencyjnych warunkach Getin Noble Banku mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z następujących województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
Na co można wykorzystać dodatkowe środki? Jest to określone w Regionalnych Programach Operacyjnych dla danego województwa. Może zostać przeznaczony między innymi na:
- montaż instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej oraz produkcji energii elektrycznej na potrzeby wspólnoty,
- ocieplenie budynku,
- wymiana okien i drzwi w części wspólnej,
- remont, modernizacja i montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- wymiana źródła ciepła (np. lokalowych piecyków gazowych, pieca centralnego ogrzewania)
i podłączenie do sieci ciepłowniczej,
- remont i modernizacja instalacji wentylacyjnych,
- wymiana i montaż instalacji energooszczędnego oświetlenia,
- remont, modernizacja i montaż energooszczędnych systemów sterujących oraz napędów.
Ostateczne warunki kredytu różnią się w zależności od lokalizacji budynku, jednak podstawowe założenia są takie same.
Pierwszą część kredytu można sfinansować kredytem inwestycyjnym na preferencyjnych warunkach. Jego oprocentowanie wynosi tylko 0,2% w skali roku, a prowizja od tej części kredytu nie jest pobierana. Jeżeli termomodernizacja sprawi, że oszczędności energetyczne przekroczą 60%, to oprocentowanie tej części kredytu wynosi 0%. Preferencyjna część finansowania obejmuje w woj. pomorskim 90% wartości finansowanej inwestycji, w woj. kujawsko-pomorskim 84% wartości finansowanej inwestycji, a w woj. mazowieckim 78,8% wartości finansowanej inwestycji.
Druga część kredytu to finansowanie na standardowych warunkach cenowych: oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza: w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje minimum:
- 10% wartości finansowanej inwestycji w woj. pomorskim,
- 16% wartości finansowanej inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim,
- 21,2% wartości finansowanej inwestycji w woj. mazowieckim.
Oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 25% w przypadku obiektów (wspólnot) jednobudynkowych dla woj. pomorskiego, woj. kujawsko-pomorskiego i woj. mazowieckiego. W przypadku obiektów (wspólnot) wielobudynkowych dla woj. pomorskiego oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 30%.
Jakie są inne zalety kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank?
Finansowanie uruchomione nawet na okres 20 lat może pokrywać do 100% wartości inwestycji. Dzięki temu rata jest dopasowana do możliwości finansowych mieszkańców. Okres wykorzystania kredytu powinien nastąpić w ciągu maksymalnie 12 m-cy, a zakończenie okresu wykorzystania powinno nastąpić do 24 m-cy licząc od daty pierwszego uruchomienia kredytu. Terminy uruchomienia poszczególnych transz są elastyczne i można je dostosować do harmonogramu realizacji prac remontowych. Można również skorzystać z karencji w spłacie kredytu.
Dla pozostałych województw Getin Noble Bank ofertuje kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK przeznaczony na finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2020 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 poz. 22 i 284):
wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi:
- 16% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia,
- 21% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakup
i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii – jeżeli wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku zostanie zainstalowana mikroinstalacja odnawialnego źródła energii o mocy maksymalnej co najmniej 6 kW,
- jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku.
wysokość premii remontowej stanowi:
- 15% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia remontowego,
- jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku,
- przedsięwzięcie remontowe uwzględniane do przyznania premii może obejmować jedynie część mieszkalna nieruchomości wspólnej (bez usługowej).
- w przypadku kredytów z premia remontowa BGK wymagane jest przedstawienie audytu remontowego;
- premia remontowa dostępna jest dla budynków których użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 roku;
- kredyt nie może być przeznaczony na finansowanie prac przy których uzyskano pomoc publiczna.
Jakie warunki należy spełnić?
Co powinna zrobić spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa, jeżeli chce skorzystać z kredytu na termomodernizację budynku? Aby ubiegać się o finansowanie, wymagane jest sporządzenie audytu energetycznego, który jest weryfikowany przez bank. Audyt powinien zawierać wyliczenie redukcji emisji CO2. Projekt budowlany potrzebny jest jedynie w tych przypadkach, gdy wymaga go prawo budowlane. Warto zaznaczyć, że Getin Noble Bank refinansuje koszty poniesione na audyty energetyczne
i projekty budowlane - po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu i projektu budowlanego nie wyższych niż 4 850 tys. PLN.
Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat kredytu oraz otrzymać pomoc w ubieganiu się o pożyczkę?
Doradcy banku, eksperci z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowani w kredytowaniu i obsłudze bieżącej wspólnot mieszkaniowych, oferują profesjonalne wsparcie w zakresie finansowania na preferencyjnych warunkach.
Dodatkowe informacje dostępne są także na stronie internetowej banku oraz pod numerami Infolinii: +48 608 019 700 lub +48 32 604 30 25.
Infolinia dla Klientów Firmowych i Sektora Publicznego dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00. Koszt połączenia z Infolinią zgodny ze stawką operatora.