16 lutego (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościRynek nieruchomościTermomodernizacja bloku mieszkalnego – skąd wziąć pieniądze?

Termomodernizacja bloku mieszkalnego – skąd wziąć pieniądze?

 

 

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wykorzystać finansowanie na preferencyjnych warunkach, aby przeprowadzić kompleksowe remonty budynków. Poprawi to komfort mieszkańców i jednocześnie obniży koszty utrzymania nieruchomości.

 

Budując obecnie blok mieszkalny, inwestorzy przykładają dużą uwagę do jakości wykonania obiektu

i dbają o jego odpowiednią efektywność energetyczną. Mają pełną świadomość tego, że obsługa takich procesów jak ogrzewanie, oświetlenie czy wentylacja obiektu powinna być związana

z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości energii elektrycznej. Starają się również ograniczyć straty energii montując wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne oraz wykonując właściwą izolację budynku.

Dlaczego tego typu zabiegi są istotne dla mieszkańców? Przede wszystkim rachunki za prąd

i ogrzewanie mieszkań oraz części wspólnych budynku będą niższe nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Zyskuje na tym również środowisko, bo odpowiednio zaprojektowany i wykonany budynek emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery.

 Termomodernizacja bloku mieszkalnego – skąd wziąć pieniądze

 

Ratunek dla starszych nieruchomości

Praktycznie każdy budynek, zarówno ten z lat 90-tych jak i z początku XX wieku może zostać poddany termomodernizacji (z uwzględnieniem odpowiednich regulacji w przypadku obiektów zabytkowych).

Jest to oczywiście możliwe nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budownictwie wielorodzinnym.

  

 

Termomodernizacja budynku – co to oznacza?

Termomodernizacja to wszystkie zmiany w systemach doprowadzających ciepłą wodę, kanałach wentylacyjnych i ogrzewania, a także w strukturze budynku, które prowadzą do poprawienia efektywności energetycznej. Zmiany zauważymy, jeśli za wykonywanie tych samych procesów będziemy zużywać mniej energii, a w efekcie płacić niższe rachunki.

Oszczędności nie biorą się z mniejszego wykorzystywania energii przez mieszkańców, czyli np. przykręcania kaloryferów. Komfort lokatorów jest taki sam jak dotychczas (a nawet wyższy), tylko systemy są bardziej wydajne.

 

Przyczynia się do tego:

- wymiana okien i drzwi na nowe, które są bardziej szczelne,

- docieplenie ścian zewnętrznych (np. położenie dodatkowej warstwy izolacyjnej),

- modernizacja systemów ogrzewania, wentylacji i dostarczania ciepłej wody,

- ocieplenie stropu,

- zastosowanie technologii, która wykorzystuje odnawialne źródła energii (np. panele słoneczne).

 

poprawa efektywności energetycznej

 

 

Kredyt na termomodernizację? To się opłaca!

Termomodernizacja to ingerencja w cały budynek. Wymaga więc sporych nakładów kapitału. Można jednak skorzystać z opłacalnego dofinansowania na ten cel dostępnego w Getin Noble Bank S.A.

Kredyt jest udzielany na lepszych niż standardowo warunkach, a co za tym idzie, jego koszty obsługi są zdecydowanie niższe niż w przypadku standardowych ofert dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Dodatkowo na korzyść inwestorów zadziałała ostatnia obniżka stóp procentowych, dzięki której spadła stawka bazowa, na której oparte jest oprocentowanie kredytu.

Z oferty kredytu inwestycyjnego na preferencyjnych warunkach Getin Noble Banku mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z następujących województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

 

Na co można wykorzystać dodatkowe środki? Jest to określone w Regionalnych Programach Operacyjnych dla danego województwa. Może zostać przeznaczony między innymi na:

- montaż instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej oraz produkcji energii elektrycznej na potrzeby wspólnoty,

- ocieplenie budynku,

- wymiana okien i drzwi w części wspólnej,

- remont, modernizacja i montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

- wymiana źródła ciepła (np. lokalowych piecyków gazowych, pieca centralnego ogrzewania)

i podłączenie do sieci ciepłowniczej,

- remont i modernizacja instalacji wentylacyjnych,

- wymiana i montaż instalacji energooszczędnego oświetlenia,

- remont, modernizacja i montaż energooszczędnych systemów sterujących oraz napędów.

 

Ostateczne warunki kredytu różnią się w zależności od lokalizacji budynku, jednak podstawowe założenia są takie same.

 

Pierwszą część kredytu można sfinansować kredytem inwestycyjnym na preferencyjnych warunkach. Jego oprocentowanie wynosi tylko 0,2% w skali roku, a prowizja od tej części kredytu nie jest pobierana. Jeżeli termomodernizacja sprawi, że oszczędności energetyczne przekroczą 60%, to oprocentowanie tej części kredytu wynosi 0%. Preferencyjna część finansowania obejmuje w woj. pomorskim 90% wartości finansowanej inwestycji, w woj. kujawsko-pomorskim 84% wartości finansowanej inwestycji, a w woj. mazowieckim 78,8% wartości finansowanej inwestycji.

 

Druga część kredytu to finansowanie na standardowych warunkach cenowych: oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza: w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje minimum:

- 10% wartości finansowanej inwestycji w woj. pomorskim,

- 16% wartości finansowanej inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim,

- 21,2% wartości finansowanej inwestycji w woj. mazowieckim.

 

Oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 25% w przypadku obiektów (wspólnot) jednobudynkowych dla woj. pomorskiego, woj. kujawsko-pomorskiego i woj. mazowieckiego. W przypadku obiektów (wspólnot) wielobudynkowych dla woj. pomorskiego oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 30%.

  Termomodernizacja warunki kredytu

 

 

Jakie są inne zalety kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank?

Finansowanie uruchomione nawet na okres 20 lat może pokrywać do 100% wartości inwestycji. Dzięki temu rata jest dopasowana do możliwości finansowych mieszkańców. Okres wykorzystania kredytu powinien nastąpić w ciągu maksymalnie 12 m-cy, a zakończenie okresu wykorzystania powinno nastąpić do 24 m-cy licząc od daty pierwszego uruchomienia kredytu. Terminy uruchomienia poszczególnych transz są elastyczne i można je dostosować do harmonogramu realizacji prac remontowych. Można również skorzystać z karencji w spłacie kredytu.

 

Dla pozostałych województw Getin Noble Bank ofertuje kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK przeznaczony na finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2020 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 poz. 22 i 284):

 

wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi:

- 16% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia,

- 21% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakup

i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii – jeżeli wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku zostanie zainstalowana mikroinstalacja odnawialnego źródła energii o mocy maksymalnej co najmniej 6 kW,

- jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku.

 

wysokość premii remontowej stanowi:

- 15% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia remontowego,

- jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku,

- przedsięwzięcie remontowe uwzględniane do przyznania premii może obejmować jedynie część mieszkalna nieruchomości wspólnej (bez usługowej).

 

- w przypadku kredytów z premia remontowa BGK wymagane jest przedstawienie audytu remontowego;

- premia remontowa dostępna jest dla budynków których użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 roku;

- kredyt nie może być przeznaczony na finansowanie prac przy których uzyskano pomoc publiczna.

 Premia termomodernizacyjna i premia remontowa

 

 

Jakie warunki należy spełnić?

Co powinna zrobić spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa, jeżeli chce skorzystać z kredytu na termomodernizację budynku? Aby ubiegać się o finansowanie, wymagane jest sporządzenie audytu energetycznego, który jest weryfikowany przez bank. Audyt powinien zawierać wyliczenie redukcji emisji CO2. Projekt budowlany potrzebny jest jedynie w tych przypadkach, gdy wymaga go prawo budowlane. Warto zaznaczyć, że Getin Noble Bank refinansuje koszty poniesione na audyty energetyczne

i projekty budowlane - po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu i projektu budowlanego nie wyższych niż 4 850 tys. PLN.

  

 

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat kredytu oraz otrzymać pomoc w ubieganiu się o pożyczkę?

Doradcy banku, eksperci z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowani w kredytowaniu i obsłudze bieżącej wspólnot mieszkaniowych, oferują profesjonalne wsparcie w zakresie finansowania na preferencyjnych warunkach.

 

Dodatkowe informacje dostępne są także na stronie internetowej banku oraz pod numerami Infolinii: +48 608 019 700 lub +48 32 604 30 25.

 

Infolinia dla Klientów Firmowych i Sektora Publicznego dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00. Koszt połączenia z Infolinią zgodny ze stawką operatora.

 

Getin Bank - termomodernizacja

 

Advertisement

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl