31 marca (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościZarządzanie nieruchomościamiSamowola budowlana - dobra wiara nie wystarczy

Samowola budowlana - dobra wiara nie wystarczy

 

 

 samowola budowlania

Administracja wyraziła zgodę na wybicie okna, po kilkudziesięciu latach urzędnicy nakazali jego zamurowanie, ostatecznie sąd przyznał im rację – tak w skrócie można  opisać sprawę właścicieli lokalu, którzy zaufali urzędnikom.

 

 

Obecnie właściciele,  a  w 1974 roku – jeszcze najemcy gminnego lokali mieszkalnego zwrócili się do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych  o wyrażenie zgody na wybicie otworu okiennego w ścianie budynku. Chcieli w ten sposób doświetlić jeden z pokoi, na co ówczesna administracja przystała; w odpowiedzi na wniosek urzędnicy stwierdzili, że istnieje techniczna możliwość wstawienia przedmiotowego okna i jednocześnie zezwolili na wykonanie powyższych robót zobowiązując do uporządkowania terenu po ich wykonaniu.

 

 

Cały szkopuł polegał jednak na tym, że było to niezgodne z przepisy prawa budowlanego, ponieważ ściana, której przebudowa dotyczyła znajduje się  w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy sąsiedniej nieruchomości, ponadto, należało jeszcze wystąpić o pozwolenie na budowę. O tym wszystkim jednak najemcy nie wiedzieli i działając w dobrej wierze okno zamontowali. W roku 2009  wykupili lokal, powstała wspólnota mieszkaniowa, zmienił się też zarządca.

 

 

Zdziwili się, gdy w lipcu 2012 roku otrzymali pismo Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w którym zawiadomiono ich  o wszczęciu postępowania "w sprawie okna, wykonanego w ścianie budynku mieszkalnego, usytuowanego w granicy sąsiedniej posesji ". Następnie organ ten wydał decyzję nakazującą zamurowanie otworu okiennego, organ wyznaczył termin do końca czerwca 2014 roku.

 

 

Na wskutek odwołania wspólnoty zmienił swoje orzeczenie i jako adresata obowiązków wskazał właścicielkę mieszkania, na którą  nałożył obowiązek doprowadzenia robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem poprzez wypełnienie okna materiałem niepalnym przepuszczającym światło, jak luksfery, cegła szklana.

 

 

Ostatecznie sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który nie dopatrzył się żadnych uchybień w sposobie rozpoznania tej sprawy.

 

 

Wykonana przebudowa to samowola budowlana, w archiwalnych rejestrach brak jest jakiejkolwiek wzmianki o wydaniu pozwolenia na budowę, którego zgoda Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych  nie mogła zastąpić.

Nie jest możliwe zalegalizowanie tej samowoli, ponieważ przepisy nie dopuszczają możliwości wybicia otworów okiennych i drzwiowych w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy sąsiedniej neiruchomości (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 października 2015 roku, , sygn. akt: II SA/Gl 506/15).

 

 

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl