31 marca (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościZarządzanie nieruchomościamiMałe wspólnoty mieszkaniowe do likwidacji

Małe wspólnoty mieszkaniowe do likwidacji

 

 

 likwidacja małe wspólnoty mieszkaniowe

Ministerstwo Infrastruktury rozważa likwidację tzw. małych wspólnot mieszkaniowych – dowiedział się Portal Informacyjny Zarządca.pl.  Problemy z podejmowaniem decyzji w kwestiach przekraczających zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną są bowiem powszechne, ponieważ  na mocy art. 199  Kodeksu cywilnego wymagana jest w takim przypadku  zgoda wszystkich współwłaścicieli.

 

Gdy porozumienia brak  konieczne staje się  przeprowadzenie procedury sądowej, a to z kolei wydłuża proces podejmowania decyzji i utrudnia prawidłowy zarząd nieruchomością wspólną.

 

 

Zwraca się przy tym uwagę na to, że intencją ustawodawcy przy wprowadzaniu art. 19 ustawy było odformalizowanie procedury podejmowania decyzji w procesie zarządzania, jednak w świetle powyższego należałoby umożliwić  współwłaścicielom podejmowanie decyzji na wzór rozwiązań przyjętych w ustawie o własności lokali, co jest obecnie przedmiotem analiz.

 

Likwidacja małych wspólnot mieszkaniowych może być dobrą zmianą, o ile nikt nie wyleje dziecka z kąpielą, co mogłoby, np. nastąpić w sytuacji dominacji współwłaściciela większościowego, choć i na to są odpowiednie mechanizmy przewidziane w ustawie o własności lokali.

Nie można jednak zapominać o innych realnych i o wiele poważniejszych problemach, z jakimi borykają się na co dzień współwłaściciele – a tych Ministerstwo Infrastruktury nie załatwi.

 

 

Gruntownej reformy wymaga bowiem, nie tyle ustawa o własności lokali, co Kodeks cywilny – przynajmniej w zakresie regulującym tematykę współwłasności – a bez inicjatywy pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nie uda się zbyt wiele zdziałać.

 

 

W kontekście przemian jakie zaszły w branży nieruchomości – twór ten, rodem z epoki PRL   jest mocno przestrzały.   Nie przewidywano wówczas działalności deweloperskiej na taką skalę, z jaką mamy obecnie do czynienia,  nikt nie brał pod uwagę, że  mogą powstać obiekty stanowiące przedmiot współwłasności nawet i kilkuset podmiotów.

 

Mam tu oczywiście na uwadze drogi dojazdowe – przysłowiowe kukułcze jaja podrzucane nabywcom lokali we wspólnotach mieszkaniowych, ale też i garaże wielostanowiskowe.

 

 

Zarządzanie tymi nieruchomościami jest bardzo utrudnione,  ponieważ zastosowanie mają tutaj anachroniczne przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności, w konsekwencji  przeprowadzenie remontu, czy ustalenie opłat musi  zaaprobować nawet i kilkaset osób.Z kolei na dokonanie czynności zwykłego zarządu – np. na wybór firmy sprzątającej wspólną nieruchomość – zgodzić się musi większość z nich.

 

Jak sobie w tej sytuacji radzą współwłaściciele? Zakładają stowarzyszenia do zarządzania rzeczą wspólną, przy czym tego rodzaju twory nie mają tak naprawdę racji bytu, jednak ludzie próbują się sami jakoś organizować żeby zalegitymizować swoją działalność.

 

Ustawodawca niestety w tej sprawie od lat konsekwentnie milczy, co generalnie wcale nie dziwi, skoro urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości nie widzieli dotychczas powodu do jakichkolwiek zmian w tym względzie, mimo że na konieczność takiej nowelizacji wskazywało przed laty nawet Ministerstwo Infrastruktury.

 

 

Anna Kondrasiuk

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#13 ula 2019-05-01 18:42
mam mieszkanie wlasnosciowe w kamienicy wspolnoty mieszkaniowej z ktora ja nie moge sie porozumiec. twor bez ladu i skladu. wolalabym podlegac pod administracji a nie liczyc sie z Aniolem z Alternatywy 4 . Administracja i nowe przepisy
Cytuj
#12 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-09-21 11:53
Na razie jest dyskusja, a co potem, trudno stwierdzić.
Cytuj
#11 www.zarzadca.eu: ANNAMARIA 2017-09-21 10:34
Co z likwidacją małych wspólnot kiedy można spodziewać się nowelizacji ustawy.
Cytuj
#10 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-09-15 19:50
Już od lat są takie postulaty części zarządców, aby małe wspólnoty mieszkaniowe ograniczyć maksymalnie do trzech, inny proponują, aby wszystkie były zarządzane na zasadach wynikających z ustawy o własności lokali.

Moim zdaniem należy znowelizować kodeks, sama ustawa o własności lokali to za mało, jak rozumiem problemem jest zignorowanie tych problemów z zarządzaniem w Ministerstwie Sprawiedliwości .
Cytuj
#9 AndrzejZ. 2017-09-12 17:56
Te małe wspólnoty to jakiś nonsens, jeden z właścicieli to bardzo trudny człowiek, niczego nie można z nim ustalić, nasz budynek został w połowie ocieplony i zrobiliśmy pół dachu, bo na nic sie nie zgadza. Może w końcu zmienią przepisy.
Cytuj
#8 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-08-25 08:30
"Mam tu oczywiście na uwadze drogi dojazdowe – przysłowiowe kukułcze jaja podrzucane nabywcom lokali we wspólnotach mieszkaniowych, ale też i garaże wielostanowisko we.


Zarządzanie tymi nieruchomościam i jest bardzo utrudnione, ponieważ zastosowanie mają tutaj anachroniczne przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności, w konsekwencji przeprowadzenie remontu, czy ustalenie opłat musi zaaprobować nawet i kilkaset osób.Z kolei na dokonanie czynności zwykłego zarządu – np. na wybór firmy sprzątającej wspólną nieruchomość – zgodzić się musi większość z nich."
Cytuj
#7 www.zarzadca.eu: kasander 2017-08-25 08:14
Właśnie że pomylił skoro pisze, że problemem w małych wspólnotach jest to iż aby coś ustalić trzeba uzgadniać z kilkuset osobami a to przecież nieprawda bo mała wspólnota to nie garaż wielostanowisko wy i uzgadniać trzeba z maximum 7 osobami.
Cytuj
#6 www.zarzadca.eu: Zarządca 2017-08-25 07:50
[cite] kasander:[/cite ]Ktoś tu pomylił tzw. małe wspólnoty z pojęciem współwłasności.
Małe wspólnoty nie mają nic wspólnego z garażami wielostanowisko wymi czy drogami dojazdowymi deweloperów.Nikt niczego tu nie pomylił, w artykule mowa o konieczności znowelizowania kodeksu cywilnego w zakresie współwłasności. Małe wspólnoty mieszkaniowe mają wiele wspólnego z garażami wielostanowisko wymi i drogami dojazdowymi - zarząd nimi reguluje ten kodeks.


"Gruntown ej reformy wymaga bowiem, nie tyle ustawa o własności lokali, co Kodeks cywilny – przynajmniej w zakresie regulującym tematykę współwłasności – a bez inicjatywy pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nie uda się zbyt wiele zdziałać."
Cytuj
#5 www.zarzadca.eu: kasander 2017-08-24 11:06
Cytat:
Zarządzanie tymi nieruchomościami jest bardzo utrudnione, ponieważ zastosowanie mają tutaj anachroniczne przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności, w konsekwencji przeprowadzenie remontu, czy ustalenie opłat musi zaaprobować nawet i kilkaset osób.Z kolei na dokonanie czynności zwykłego zarządu – np. na wybór firmy sprzątającej wspólną nieruchomość – zgodzić się musi większość z nich.
Ktoś tu pomylił tzw. małe wspólnoty z pojęciem współwłasności.
Małe wspólnoty nie mają nic wspólnego z garażami wielostanowisko wymi czy drogami dojazdowymi deweloperów.
Mała wspólnota to nie kilkuset właścicieli ale najwyżej siedmiu!
Najczęściej są to małe kamienice istniejące wiele lat a tych kilku właścicieli w niej - zna się jak łyse konie i rzadko miewają problemy z zarządzaniem czy podejmowaniem decyzji. Istniały i funkcjonowały długo przed wymyśleniem UoWL.

Najważ niejszym atutem małych wspólnot jest to właśnie, że nikt nikomu nie narusza prawa własności bo w sprawach ważnych muszą decydować wszyscy, nikt nie może być pomijany - nie to co w dużych wspólnotach gdzie tylko większość (50,01%) decyduje o najważniejszych sprawach a reszta nie ma nic do gadania, jest pomijana.:confu sed:
Cytuj
#4 www.zarzadca.eu: kotek1 2017-08-23 18:24
Proszę o więcej informacji na temat likwidacji małych wspólnot mój znajomy jest bardzo zainteresowany oby jak nanszyybciej.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl