22 września (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościZarządzanie nieruchomościamiNajem krótkoterminowy - jaką zawrzeć umowę?

Najem krótkoterminowy - jaką zawrzeć umowę?

 Najem krótkoterminowy

 

Najem krótkoterminowy jest coraz bardziej popularny, inwestorzy masowo wycofują środki z lokat bankowych przeznaczając je na apartamenty. Jeżeli zainwestują  w dobre lokalizacje - w ośrodkach wczasowych, kurortach, czy w dużych miastach, to  mogą sporo na tym zarobić – mogą, ale nie muszą, ponieważ bardzo wiele  zależy od tego w jaki sposób będą swoimi  lokalami zarządzać.

 

 

Wiele osób kupuje nieruchomości w dużej odległości od własnego domu , wtedy sami nie są w stanie obsługiwać najemców, niektórzy inwestorzy nie mają na to czasu, albo po prostu nie chcą tego robić osobiście, jednak to żaden problem. Na rynku nieruchomości działa bowiem wiele firm zarządzających najmem krótkoterminowym.

 

 

-Tak właśnie zrobiliśmy - mówi Pani Basia - nasza czytelniczka, która na co dzień mieszka w Warszawie na zakup mieszkania w  Gdańsku przeznaczyła przeszło milion złotych.   Uznaliśmy z mężem, że w takiej sytuacji ze względu na odległość od domu  podpiszemy umowę z firmą; w Trójmieście  taką usługę świadczy kilka biur nieruchomości.

 

Schemat prowadzenia takiej działalności jest zwykle taki sam – firma zawiera umowę najmu i umawia się z właścicielem na procentowe wynagrodzenie od uzyskanych przychodów, w Trójmieście to zwykle 30 procent, jednak to właściciel ponosi koszty utrzymania mieszkania.

 

 

- Tak było i u nas, tylko, że zupełnie nam się to nie opłacało -  okazało się, że firma jako płatnik podatku VAT nalicza 8 procentowy podatek od całej kwoty – czyli również i od należnego mi czynszu, z którego ja potem opłacam koszty utrzymania tego lokalu.  W dodatku reklama na portalu booking.com była zbiorcza, tzn. nasze mieszkanie nie miało odrębnej pozycji, dlatego obrywało  nam się za wilgoć w cudzych mieszkaniach, czy stare meble, bo i ocena była zbiorcza. Efekt był taki, że mieszkanie, choć wyjątkowe , często stało puste. W dodatku   owa firma samodzielnie ustalała ceny.

 

 

Pani Basia postanowiła to zmienić, wypowiedziała  umowę najmu i zawarła kolejną umowę,  tym razem o zarządzanie lokalem - również z firmą, ale działającą na nieco innych zasadach.

 

 

-To my wynajmujemy lokal, a firma obsługuje najemców – dzięki temu mamy  teraz pełną kontrolę nad wynajmem,  założyliśmy własne profile na  portalach, co pozwoliło  wypracować dobrą  opinię – firma jedynie ma wgląd do tych danych. Mamy tez niższe koszty, ponieważ nie płacimy podatku VAT, to na nasze konto wpływają środki od najemców i to my wypłacamy wynagrodzenie zarządcy , które jest w dodatku zwolnione z tego podatku  z uwagi na przedmiot działalności: zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi. Nasze dochody wzrosły o około 30 procent, głównie dlatego, że sami kontrolujemy finanse, nie zaniżamy stawek, trzymamy też poziom, to wyjątkowy, luksusowy apartament - takich mieszkań szukają głównie cudzoziemcy. 

 

 

 

 

 

 

Zamów poradę prawną

Wyślij pytanie do bezpłatnej wyceny

       

Porada Prawna

      
Informacja prawna nie wymagająca analizy dokumentacji, udzielenie odpowiedzi na pytanie uzupełnione o poglądy orzecznictwa w zakresie dotyczącym gospodarowania nieruchomościami, funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i prawa rzeczowego uwzględniająca poglądy doktryny oraz orzecznictwa.    
 

 Zamów opinię prawną

 Kompleksowa analiza prawna

   

Opinia prawna

  
Kompleksowa analiza prawna przedstawionego zagadnienia z zakresu gospodarowania nieruchomościami, funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i prawa rzeczowego uwzględniająca poglądy doktryny oraz orzecznictwa.      

 


Zamów dokument

Redagowanie projektów uchwał, umów

     

Zamów dokument

  
Sporządzenie dokumentów z zakresu gospodarowania nieruchomościami, funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i prawa rzeczowego, w szczególności redagowanie projektów umów, uchwał, pism procesowych, i innych pism oraz wniosków i oświadczeń.       

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl