31 marca (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA NieruchomościZarządzanie nieruchomościamiDeweloper zapłaci za bezumowne korzystanie

Deweloper zapłaci za bezumowne korzystanie

 

 Deweloper a bezumowne korzystanie

 

Parkingowy chaos we wspólnotach mieszkaniowych jest dość powszechny, bo miejsc do parkowania zawsze brakuje.    Dla niektórych deweloperów do świetna okazja, aby zarobić– zawsze przecież lepiej zostawić trochę dla siebie niż oddać wspólnocie mieszkaniowej.

 

 

Wystarczy  tylko wykorzystać dominującą pozycję przy wyodrębnianiu lokali i już można narzucić nabywcom swój status quo.

 

Najważniejszy jest zawsze pierwszy akt notarialny – a konkretnie osoba pierwszego nabywcy – znajomy, członek rodziny lub pracownik – jeżeli ktoś taki się znajdzie, to  można wpisać pewne postanowienia do umowy – oczywiście z zachowaniem  ostrożności, bowiem nigdy nie wiadomo co potem kolejnym właścicielom strzeli do głowy – zawsze mogą się poskarżyć do UOKiK i kłopoty gotowe.   Bardziej oświeceni, którzy już wiedzą co to klauzule niedozwolone, organizują pokątne zebrania wspólnot mieszkaniowych – biorą w nich udział przedstawiciele dewelopera i  pierwszy nabywca – to oni ustalą zasady gry na przyszłość.

 

 

Będzie to sposób zarządu, albo sposób korzystania, regulaminy korzystania ze wspólnej nieruchomości – wszystko, to co zachłanny deweloper mógłby ewentualnie uszczknąć dla siebie. Tak oto nabici w butelkę przyszli właściciele lokali stawiani są przed faktami dokonanymi i dowiadują się po czasie, że oto, np. będą musieli parkować dwie przecznice dalej, ponieważ cały teren przed budynkiem (którego zresztą są już współwłaścicielami)  jest już zajęty, albo że nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej w mieszkaniu.

 

Należy jednak pamiętać, że właściciele – o ile się zorganizują, mogą tego rodzaju narzucone im reguły zmodyfikować. Taka sytuacja miała miejsce w pewnej wspólnocie mieszkaniowej, gdzie podjęto uchwałę o zmianie sposobu korzystania z miejsce parkingowych – zostały „odebrane” deweloperowi i ustalono odpłatność za nie – od tej chwili każdy, kto chciał korzystać musiał już wnosić opłaty na jej konto.

 

 

Deweloper nie mógł się z tą sytuacją pogodzić i nadal, jakby się nic nie wydarzyło, część wspólną  bez żadnych opłat użytkował – wspólnota jednak nie odpuściła i pozwała go do sądu o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości wspólnej. Sąd przyznał właścicielom rację –pozwany musiał zapłacić kilkadziesiąt tysięcy – stawkę ustalono na podstawie opinii biegłego, który wyliczył jaki jest średni koszt najmu miejsc parkingowych (por.wyrok SA w Warszawie z dnia 11 lipca 2017 r. , sygn. akt:.  VI ACa 490/16, orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

 

 

http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/3115-prawo-orzecznictwo-wspolnota-mieszkaniowa-vi-aca-490-16-bezumowne-korzystanie

 

 

 

 

 

źródło:

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych
 

 

 

Blogi

 

 

 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl