23 czerwca (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Przegląd prasyPrasa ogólnopolskaNakaz usunięcia śmieci

Nakaz usunięcia śmieci

 

 śmiecie w mieszkaniu

 

Znoszą do swoich mieszkań stare meble, kartony, słoiki, szmaty a nawet resztki jedzenia, wszystko może się przydać, niczego nie należy marnować – zbieracze – prawdziwe utrapienie sąsiadów. Utrapienie, ponieważ wiąże się z nim bród, fetor, robactwo a w takim otoczeniu nikt nie chce mieszkać, nikt poza zbieraczami, którymi zazwyczaj są  osoby chore, dlatego nie zawsze rozumieją w czym tkwi problem,  same zdają się nie dostrzegać.

 

 

 

Trudno z tym walczyć, jeżeli zbieracz jest najemcą, właściciel lokalu może go nawet wyeksmitować, do mieszkania zastępczego, z kolei w przypadku własności wspólnota mieszkaniowa może doprowadzić do licytacji lokalu, jednak  nawet i to nie wystarczy, o ile nowy właściciel nie usunie śmieci.

 

 

Jedna z takich spraw trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, nabywca lokalu, który zakupił na licytacji komorniczej nie usunął hałd śmieci poprzednika, dlatego też Prezydent Miasta zobowiązał go do usunięcia odpadów a także wskazał szczegółowo sposób wykonania decyzji poprzez ustalenie terminu jej wykonania  Mężczyzna nie zgodził się z tym wskazując, że to nie są jego śmieci, a adresatem nakazu winien być ich właściciel. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego złożył odwołanie, podtrzymało jednak nakaz uznając, iż za  odpady odpowiada osoba będąca w posiadaniu śmieci – czyli nabywca mieszkania. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o odpadach posiadaczem odpadów jest wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będąca w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.

 

 

Nabywca lokalu zaskarżył i tę decyzję składając skargę do WSA w Krakowie a sąd przyznał mu rację wskazując, że „sam fakt przejścia na własność skarżącego, w wyniku licytacji komorniczej, lokalu mieszkalnego stanowiącego w rozumieniu przepisów odrębną nieruchomość, który to lokal nie został przez dotychczasowego właściciela opróżniony z rzeczy i osób, nie oznacza, że skarżący automatycznie stał się również posiadaczem rzeczy, które w lokalu tym się znajdowały i nadal się znajdują”, dlatego też   nakaz usunięcia odpadów „winien być skierowany właśnie do niego.” (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 maja 2016roku, sygn. akt: II SA/Kr 635/15).

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#1 Jacek 3 2016-06-04 06:58
Co do istoty prawnej bardzo ładny wywód . Co do istoty problemu żałosne . J.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl