23 czerwca (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Przegląd prasyRynek nieruchomościUwłaszczenie nie bardzo powszechne

Uwłaszczenie nie bardzo powszechne

 

 

 użytkowanie wieczyste w prawo własności

Już w  2017 roku ma zniknąć użytkowanie wieczyste,  wszyscy współużytkownicy wieczyści będący właścicielami mieszkań w budynkach wielorodzinnych z mocy prawo staną się współwłaścicielami gruntu. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad ustawą, która wprowadzi to uwłaszczenie, wygląda na to, że niemożliwe stanie się faktem, ale są jeszcze pewne niejasności.

 

 

 

Przekształcić  użytkowanie wieczyste w prawo własności nie jest łatwo, szczególnie tam, gdzie współużytkowników jest wielu, czyli we wspólnotach mieszkaniowych i to szczególnie tych licznych właścicieli. Konieczna jest bowiem  zgoda większości "udziałowców", co może być trudne i nierzadko, gdy porozumienia w tej kwestii brak,  wymaga uruchomienia procedury sądowej, aby  to sąd  podjął decyzję za opornych. Ponadto, jeżeli w końcu się uzbierało tylu chętnych, albo  sąd już wydał pozytywne rozstrzygnięcie,  to i tak inne przeszkody mogą pokrzyżować plany, np. zgon jednego z członków wspólnoty skutkować musi  zawieszeniem postępowania przekształceniowego do momentu aż sytuacja związana z następstwem prawnym się wyklaruje. 

 

 

 

Teraz ma być inaczej:  zapowiada się duża zmiana, ale nie dla wszystkich. W pierwszej kolejności zauważyć należy, że obejmie wyłącznie budownictwo wielorodzinne mieszkaniowe, a więc o powszechności nie może być mowy. W tej sytuacji sceptycy poddają w wątpliwość zgodność takiego rozwiązania z ustawą zasadniczą, bo co z budownictwem komercyjnym, którego nowe prawo nie obejmie, a co z domami jednorodzinnymi i  jak to się ma do zasady równości wobec prawa? W dodatku jak pogodzić prawo do samostanowienia  przez samego użytkownika z ideą obligatoryjnego uwłaszczenia,  z którym wiążą się przecież opłaty?

 

 

Jest wiele niewiadomych, jednak  projekt ustawy nie jest jeszcze gotowy, wiadomo, że opłaty za przekształcenie pozostaną i zasilą samorządowe kasy, będą waloryzowane specjalnym wskaźnikiem GUS a to z kolei zapobiegnie nagłym podwyżkom.

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl