8 stycznia (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Pytania i odpowiedziSamowolne przyłączenie wspólnej nieruchomości

Samowolne przyłączenie wspólnej nieruchomości

 przyłączenie nieruchomości wspólnej 

 

 

 

 

Pytanie czytelnika:

Mój sąsiad, który jest właścicielem mieszkania, zabudował korytarz i urządził w nim dodatkowy przedpokój powiększając w ten sposób powierzchnię swojego mieszkania. Nikogo nie pytał  zgodę, czy jako wspólnota mieszkaniowa możemy zażądać, aby przywrócił klatkę schodową do stanu poprzedniego?

 

Ta przebudowa polegała na postawienie dodatkowych ścianek i montażu drzwi i miała miejsce pięć lat temu.

 

 

 

 

 

Odpowiedź:

 

Zabudowanie korytarza stanowiącego nieruchomość wspólną i przyłączenie do mieszkania stanowi zmianę sposobu jego użytkowania, wymaga zatem  dokonania zgłoszenia , do którego należy dołączyć między innymi oświadczenie o prawie do dysponowanie nieruchomością na cele budowlane.

 

 

 

W sytuacji opisanej powyżej właściciel zajął część wspólną bez zgody członków wspólnoty mieszkaniowej, która była w takim przypadku konieczna, ponieważ czynność przekraczała zarząd nieruchomością wspólną, należało ponadto dopełnienić formalności urzędowych z uwagi na zmianę sposobu użytkowania.

 

 

 

Kwestię zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części reguluje w prawie budowlanym art. 71 ust. 1, który stanowi, że przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

 

 

 

W wyroku z dnia 17 kwietnia 2012 roku, sygn. akt: II SA/Bd 88/12, WSA w Bydgoszczy wskazał, że już samo wydzielenie części wspólnego korytarza stanowiącego przedmiot użytkowania wszystkich współwłaścicieli budynku przyłączenie go do lokalu mieszkalnego na wyłączne korzystanie zmieniło jego pierwotne przeznaczenie i doprowadziło do zmiany sposób korzystania w rozumieniu art. 71 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.

 

 

Samowolę tego rodzaju można jednak zalegalizować, o ile inwestor dopełni formalności i wniesienie opłatę legalizacyjną, co  bez zgody wspólnoty mieszkaniowej nie będzie oczywiście możliwe, ponieważ do zgłoszenia inwestor będzie musiał dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością wspólną.

 

 

 

Wspólnota mieszkaniowa może zatem doprowadzić do rozbiórki samowoli, nie ma przy tym żadnego znaczenia kiedy nielegalna przebudowa  miała miejsce, ponieważ tego rodzaju sprawy, z wyjątkiem odpowiedzialności karnej za wykroczenie - nie podlegają "przedawnieniu", co więcej problemy przechodzą na nabywcę, który może zostać zobligowany do rozbiórki.

 

 

 

 

 

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Komentarze  

#3 www.zarzadca.eu: KubaP 2015-12-17 21:15
[cite] Gość Zarzadca.pl: (sanisław) [/cite]jestem najemca lokalu komunalnego ,
odkupiłem pomieszczenie gospodarcze od dawnego własciciela zrobiłeś to aktem notarialnym czy na "gębę", pewnie to samowola budowlana w postaci garażu ...
Cytuj
#2 www.zarzadca.eu: koziorozka 2015-12-17 14:43
Cytat:
odkupiłem pomieszczenie gospodarcze od dawnego własciciela

Wszystko zależy od tego, czy sprzedawca był naprawdę właścicielem, czy tylko tak mówił.
Kupiłeś pomieszczenie w budynku czy budynek?
Umowę spisaliście u notariusza czy sami czy wszystko "na gębę"?
Cytuj
#1 sanisław 2015-12-16 23:35
jestem najemca lokalu komunalnego ,odkupiłem pomieszczenie gospodarcze od dawnego własciciela jest ten budynek na gruncie wspólnym czy włściciel lokalu (sasiad) może uchwała wiekszości właścicieli zabrać mi ten budynek zatajając przed nimi fakt że wie iż ten budynek należy do mnie.zaznaczam iż wszystkie budynki stoją na gruncie wspólnym bez zezwolenia budowlanego a lokal najmuje od gminy ponad 40 lat
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl