23 kwietnia (wtorek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Pytania i odpowiedziWspólnota usunie niedoróbki dewelopera

Wspólnota usunie niedoróbki dewelopera

 

 

 

wspólnota usunie wady budowlanePytanie czytelnika:

 

 

Dwa lata temu kupiliśmy z żoną mieszkanie na ostatnim piętrze w nowym budynku, z dachu leje się woda i nas zalewa, zarządca odsyła nas z kwitkiem, bo wady powinien usunąć deweloper a nie wspólnota, z kolei deweloper twierdzi, że to zarządca ingerował w dach.
Co możemy w tej sytuacji zrobić?

 

 

 

 

 

Odpowiedź


Stan techniczny budynku nie jest właściwy skoro lokal jest zalewany wskutek wadliwości poszycia dachowego. Trudno jednoznacznie ustalić kto odpowiada za taki stan rzeczy, jednak jeżeli są wady budowlane, deweloper w ramach rękojmi winien jest usunąć, ale jeżeli tego nie zrobi wówczas to do zarządcy należy podjęcie czynności zmierzających do usunięcia usterki.

 


Kwestie te należałoby omówić na zebraniu z właścicielami i jednoznacznie ustalić jaka jest ich decyzja w sprawie. Należy bowiem pamiętać, że wspólnocie mieszkaniowej nie przysługują roszczenia z tytułu rękojmi, ponieważ nie była stroną umów kupna sprzedaży. Nabywcy lokali – czyli jej członkowie, mogą swoje uprawnienia w tym zakresie na nią scedować. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie przez nich oświadczeń woli. Jeżeli właściciele nie przeleją swoich uprawnień, wówczas wspólnota powinna usunąć usterki, ponieważ to na niej jako zarządcy obiektu spoczywa odpowiedzialność za jego stan techniczny.

 

 

W wyroku z dnia 22 kwietnia 2015 roku,sygn. akt: III CSK 230/14,Sąd Najwyższy wskazał, że w sytuacji, gdy deweloper nie usunie usterek, odpowiedzialna wobec właścicieli lokali jest wspólnota mieszkaniowa, od tej odpowiedzialności nie zwalniają jej błędy dewelopera, ponieważ to na niej spoczywa obowiązek utrzymania nieruchomości wspólnej zgodnie z wymogami wynikającymi z prawa budowlanego.

Czytelniczka winna zatem wezwać zarówno dewelopera, jak i wspólnotę mieszkaniową do naprawy dachu.

 

 

 

 

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl