23 czerwca (piątek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Pytania i odpowiedziUlga podatkowa - liczy się data odbioru mieszkania od dewelopera

Ulga podatkowa - liczy się data odbioru mieszkania od dewelopera

 

 

 

ulga podatkowa, data odbioru

Pytanie czytelniczki:

W  2010  roku  zakupiłam działkę budowlaną, którą w grudniu 2011 roku sprzedałam za wyższą cenę a  w zeznaniu rocznym uzyskany dochód wykazałam jako zwolniony z podatku z uwagi na wydatkowanie go   w okresie 2 lat na własne cele mieszkaniowe, następnie kwotę tę w całości przeznaczyłam na poczet rat za lokal.

Mieszkanie zostało mi wydane w listopadzie  2013 roku, jednak przeniesienie własności nastąpiło w maju 2014 roku, czy w tej sytuacji mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku?

 

 

 

 

 

Odpowiedź:

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) dalej: "u.p.d.f.", wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131 u.p.d.f., uważa się wydatki określone w art. 21 ust. 25 u.p.d.f.

 

 

 

Czytelniczka może skorzystać z omawianego zwolnienia, o ile przychód uzyskany ze sprzedaży działki przeznaczy na cel wskazany w ustawie – w tym przypadku – sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego, przy czym istotne znaczenie ma tu termin, w jakim należy dokonać czynności nabycia lokalu  – wynosi on dwa lata od daty  zbycia działki,  nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Wydanie lokalu przez dewelopera nastąpiło co prawda przed upływem wymaganego terminu, jednak przeniesienie jego własności po wymaganym  czasie, dlatego wątpliwości może czy spełniony został warunek uprawniający do skorzystania z ulgi podatkowej.

 

 

Przepisy  u.p.d.f. nie definiują co prawda pojęcia „nabycie”,  jednak żaden przepis ustawy nie stanowi o tym, aby konieczne było definitywne nabycie prawa własności, zasadniczą przesłanką jest tutaj obok dochowania terminu - wydatkowanie uzyskanego przychodu na własne cele mieszkaniowe. W wyroku z dnia 29 maja 2014 roku, sygn. akt: I SA/Po 809/13,WSA w Poznaniu stwierdził, że  wymagana jest  tutaj wyłącznie celowość działania podatnika , natomiast przeniesienie własności lokalu może nastąpić już po upływie dwóch lat, jednak nie później niż przed przedawnieniem zobowiązania podatkowego za rok, w którym  uzyskano  dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e u.p.d.f., aby organ podatkowy miał możliwość zweryfikowania zasadności skorzystania przez podatnika ze zwolnienia podatkowego. Dla  zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.f. niezbędne jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, o których mowa w art. 30e u.p.d.f. , na własne cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Przepis ten nie wymaga jednak, by nabycie prawa własności lokalu nastąpiło we wskazanym powyżej terminie.

 

 

Reasumując: czytelniczka dochowała terminu uprawniającego ją do skorzystania z ulgi podatkowej, ponieważ przychód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczyła na cele podatkowe przed upływem dwóch lat od daty zbycia tej nieruchomości.

 

 

 

 

 

 

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 
 
 

 

forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

 
 
 
 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl