17 stycznia (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Pytania i odpowiedziJakie uprawnienia do palenia w piecu

Jakie uprawnienia do palenia w piecu

 

uprawnienia do palenia w piecuPytanie czytelnika:

Jestem właścicielem lokalu w małej wspólnocie mieszkaniowej.  W budynku zainstalowane jest jednolite centralne ogrzewanie zasilane z lokalnej kotłowni, w której znajduje się piec na paliwo stałe. Czy palenie w takim piecu wymaga uprawnień?

 

 

 

 

Odpowiedź:

Sprawy te reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci ((Dz.U. z 2003 r. Nr 89, poz. 828, ze zm.).

Zgodnie z par. 4 pkt. 2 nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.

 

 

Natomiast w przypadku, gdy moc kotła przewyższa te parametry konieczne jest, aby palacz posiadał odpowiednie kwalifikacje potwierdzone świadectwem kwalifikacyjnym, którego wzór określono w załączniku nr 2 do tego rozporządzenia.

 

 

Aby odpowiedzieć na postawione pytanie trzeba w szczególności ustalić jaka jest moc kotła, w przypadku gdy przekracza 50 kw, jego obsługa wymaga uprawnień.

 

 

 

 

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 

 

 

 

forum wspólnot mieszkaniowych

 


Blogi

 
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#6 www.zarzadca.eu: elan124 2016-10-06 12:01
Cytat:
Wp44: Zauważyłem, że notorycznie... (...)
To taki... nałóg :wink:
Cytuj
#5 www.zarzadca.eu: wp44 2016-10-06 11:39
Cytat:
elan124: Bo to palacz... licencyjny
Czyli taki z licencją na zapalanie?

E lan, bardzo mi się podoba Twój styl. Zauważyłem, że notorycznie prawie każde zdanie kończysz wielokropkiem przed ostatnim, lub przedostatnim słowem. Czy ten wielokropek coś oznacza?
Cytuj
#4 www.zarzadca.eu: elan124 2016-10-05 15:39
Cytat:
Wp44: Prawdziwy rasowy palacz, zresztą podwójny.
Bo to palacz... licencyjny :bigsmile:
Cytuj
#3 www.zarzadca.eu: wp44 2016-10-05 14:40
nie ma takich uregulowań. Kwalifikacje nie są wymagane tylko w przypadku gdy urządzenie lub instalacja cieplna ma moc zainstalowaną nie większą, niż 50 kW.

Artykuł fajny, a jeszcze fajniejsze zdjęcie. Prawdziwy rasowy palacz, zresztą podwójny.
Cytuj
#2 www.zarzadca.eu: KubaP 2016-10-05 08:57
Cytat:
Pytanie czytelnika:
Jestem właścicielem lokalu w małej wspólnocie mieszkaniowej. W budynku zainstalowane jest jednolite centralne ogrzewanie zasilane z lokalnej kotłowni, w której znajduje się piec na paliwo stałe. Czy palenie w takim piecu wymaga uprawnień?

Z tego co sobie przypominam (mogę się mylić) , że jeżeli "palaczem" jest właściciel lokalu danej wspólnoty , to takie uprawnienia jego nie obowiązują.
Cytuj
#1 wp44 2016-10-04 22:37
Pozwolę sobie doprecyzować: wymaganie dotyczy urządzeń lub instalacji cieplnych. Chodzi o to, że czasami w instalacji są dwa lub więcej kotłów i może być tak, że np. są 2 urządzenia po 45 kW, więc całkowita moc zainstalowana, to 90 kW i do obsługi jest wymagane posiadanie świadectwa kwalifikacyjneg o ( bo tak się nazywa to uprawnienie), pomimo, że moc żadnego z kotłów nie przekracza 50 kW.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl