19 kwietnia (czwartek)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Pytania i odpowiedziKiedy rozpoczyna się sezon grzewczy

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy

Pytanie czytelnika:

 

Mieszkam w budynku, w którym zainstalowano jednolity system ogrzewania, ciepło dostarczane jest przez przedsiębiorstwo energetyki cieplnej na podstawie umowy zawartej przez wspólnotę. Proszę o wyjaśnienie kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

 

 

 

Odpowiedź:

  

 W § 1 pkt. 20  Rozporządzenia Ministra  Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku, Dz. U. z dnia 1 lutego 2007 roku)  sezon grzewczy zdefiniowano jako  „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”.  Brak jest natomiast przepisów, które wprost określają jakie warunki pogodowe skutkują koniecznością zapewnienia dostaw ciepła.

 

Odbiorca podejmuje decyzję w zakresie samodzielnie, natomiast § 28 cyt. rozporządzenia nakłada  na przedsiębiorstwo ciepłownicze lub dystrybutora ciepła obowiązek uruchomienia i przerwania ciepła  „na zlecenie odbiorcy do wskazanych przez niego obiektów”.

 

 W imieniu wspólnoty mieszkaniowej o włączeniu ogrzewaniu decyduje   jej zarząd (lub zarządca, któremu powierzono zarząd w trybie art. 18 uwl),  pożądaną praktyką jest jednak sprecyzowanie przez samych właścicieli  w drodze uchwały warunków atmosferycznych, które  obligują do zlecenia   włączenia i wyłączenia ogrzewania.

 

 

 

źródło: Portal Informacyjny Zarządca


forum wspólnot mieszkaniowych

 


Blogi
Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Komentarze  

#85 www.zarzadca.eu: elan124 2013-09-30 19:27
Łazienka jest najważniejsza.. . :wink:
Cytuj
#84 www.zarzadca.eu: KubaP 2013-09-30 18:04
[cite] Zarządca:[/cite ]
Moim z kolei zdaniem [color=#00f]wła ściciel ma prawo do określonych temperatur[/col or] w lokalu niezależnie od woli pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej.

Lokal ma się nadawać do zamieszkania, gdyby nie było możliwości zapewnienia ogrzewania - nie byłoby zaświadczenia o samodzielności. Innymi słowy zapewnienie właściwej temperatury przesądza o jego prawnym bycie.

Żadna uchwała tego nie zmieni.
o jakich temperaturach jest mową?

takie ogólne gadanie, więcej populistów tworzy niż przynosi pożytku sprawie.

Jak temperatura w lokalu jest 19"st to spełnia warunki czy nie ?
Jak temperatura w lokalu jest 16"st to spełnia warunki czy nie?
Jak temperatura w lokalu jest 2"st to spełnia warunki czy nie ?
Jak temperatura w lokalu jest 35"st to spełnia warunki czy nie ?
Cytuj
#83 www.zarzadca.eu: elan124 2013-09-30 14:05
Cytat:
Piotrek: I taką uchwałę właściciele jak najbardziej mogą podjąć, mimo że zwiększy to koszty NW
W granicach prawa właściciele lokali mogą podjąć te i podobne uchwały.
Cytuj
#82 www.zarzadca.eu: Piotrek 2013-09-30 13:24
[cite] Zarządca:[/cite ]

Moim z kolei zdaniem właściciel ma prawo do określonych temperatur w lokalu niezależnie od woli pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej.
Lokal ma się nadawać do zamieszkania, gdyby nie było możliwości zapewnienia ogrzewania - nie byłoby zaświadczenia o samodzielności. Innymi słowy zapewnienie właściwej temperatury przesądza o jego prawnym bycie. Żadna uchwała tego nie zmieni.

W tą stronę w pełni się zgadzam (tzn. temperatura nie niższa niż określona w normach).
Nato miast w poprzednich postach odnosiłem się do sytuacji kiedy właściciele (w drodze uchwały) uznają że temperatura określona w normach im nie wystarcza i ustalają, że wspólnota będzie włączać grzanie nawet jeżeli temperatury w lokalach przekraczają dopuszczalne normą minima.
I taką uchwałę właściciele jak najbardziej mogą podjąć, mimo że zwiększy to koszty NW.
Cytuj
#81 www.zarzadca.eu: Zarządca 2013-09-30 10:15
[cite] Piotrek:[/cite] [cite] Zarządca:[/cite ]
W lokalach należy zapewnić określone temperatury - uchwała może tylko określać w jaki sposób to zrobić. 16 stopni nie wchodzi w grę, no chyba, że ktoś ma taką potrzebę u siebie w lokalu i przykręca ogrzewanie.

Ależ nie zgodzę się.

Jeżeli wspólnota (zebranie właścicieli) podejmie uchwałę, w myśl której instalacja CO wcale nie będzie wyłączana, nawet w lecie, to jakieś normy czy też sezon letni/zimowy nie mają znaczenia. W jednej ze wspólnot w mojej okolicy funkcjonuje właśnie takie rozwiązanie, po prostu właściciele doszli do wniosku że chcą mieć możliwość włączenia kaloryfera nawet w sierpniu (bo tak i już) i podjęli odpowiednią uchwałę.
A że to generuje koszty? Jeżeli taka wola właścicieli to nikomu nic do tego - kto zabroni bogatemu :smile:

Ale faktycznie zgodzę się, że w drugą stronę to nie działa - nie można podjąć uchwały w myśl której ogrzewanie nie jest włączane w przypadku gdy powyższe normy są przekroczone "w dół" (tzn. temperatura jest niższa niż wynika to z norm).

Moim z kolei zdaniem właściciel ma prawo do określonych temperatur w lokalu niezależnie od woli pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej.
Lokal ma się nadawać do zamieszkania, gdyby nie było możliwości zapewnienia ogrzewania - nie byłoby zaświadczenia o samodzielności. Innymi słowy zapewnienie właściwej temperatury przesądza o jego prawnym bycie. Żadna uchwała tego nie zmieni.
Cytuj
#80 www.zarzadca.eu: KubaP 2013-09-27 12:20
[cite] jerry:[/cite]U mnie zostało włączone w środę , jest ciepło i przyjemnie.
Właściciele zostali poinformowani o włączeniu w ubiegłym tygodniu w piątek.
Na ulicy spotykając sąsiadów miło i z uśmiechem dziękują za decyzję zarządu o wcześniejszym włączeniu CO.
Bezcenne :bigsmile: U nas też włączyli w środę ... i zalali jeden pion lokali.

Bo wszechmocny właściciel lokalu nie poinformował zarządu i administratora, że przerabia instalację w łazience systemem chłapniczym i pojechał na ... grzyby!!!

siedzi są tak wkur.... i uśmiechają się przez zęby , a mogło być tak miło i przytulnie. :bigsmile:

S AMO ŻYCIE .... ponoć dzisiaj mają uruchomić tak na poważnie ...
Cytuj
#79 www.zarzadca.eu: jerry 2013-09-26 20:51
U mnie zostało włączone w środę , jest ciepło i przyjemnie. Właściciele zostali poinformowani o włączeniu w ubiegłym tygodniu w piątek. Na ulicy spotykając sąsiadów miło i z uśmiechem dziękują za decyzję zarządu o wcześniejszym włączeniu CO. Bezcenne :)
Cytuj
#78 www.zarzadca.eu: KubaP 2013-09-26 19:26
[cite] Maria G:[/cite] Poza tym denerwują mnie takie komentarze, czy zastanowiłaś się skąd ta irytacja ... ja ci powiem z twojej niewiedzy ...
nie znasz swoich [color=#0f0]pra w[/color] i [color=#f00]obo wiązków[/color] jako właściciela lokalu.

Cytat:
bo nie tylko ja mam z tym problem! Moi sąsiedzi również.
Przecież to właściciele są zarządcami nieruchomości ( decydują o wszystkim co się w ich budynku dzieje) i to oni w formie uchwał wydają polecania administratorowi czy Zarządcy

Cytat:
I tu obijamy się o mur, bo zarządca myśli tak jak Ty, a my musimy z własnych pieniędzy dogrzewać mieszkanie.
czas na zmianę tego zarzdcy, który chce być tak ważnym jak MirekL w swoje WM
Cytuj
#77 www.zarzadca.eu: koziorozka 2013-09-26 19:19
Cytat:
nie tylko ja mam z tym problem! Moi sąsiedzi również. I tu obijamy się o mur, bo zarządca myśli tak jak Ty

Takich spraw nie załatwia się z administratorem , bo on tylko wykonuje wolę właścicieli. W praktyce to członkowie zarządu wspólnoty (prawdopodobnie twoi sąsiedzi) decydują o włączeniu/wyłąc zeniu ogrzewania.
Gadaliście z nimi?
Cytuj
#76 www.zarzadca.eu: kielonek 2013-09-26 17:04
Cytat:
nie tylko ja mam z tym problem! Moi sąsiedzi również. I tu obijamy się o mur, bo zarządca myśli tak jak Ty, a my musimy z własnych pieniędzy dogrzewać mieszkanie.

Twoja całkowicie niepotrzebna irytacja wynika z nieznajomości swoich praw i obowiązków jako właściciela lokalu i współwłaściciel a NW.
Jakim prawem ten zarządca jest dla was "bogiem i carem"?
To przecież pracownik zatrudniony przez was. On ma także wykonywać wasze - właścicieli polecenia a nie wy jego.
Dopóki tego muru który sami sobie zafundowaliście , podejrzewam że z braku wiedzy i świadomości że jesteście właścicielami nie rozwalicie, problemy będą narastały. Należy to zrobić jak najszybciej. Przedstawić zarządcy swoje zdanie i wolę na dane tematy, zażądać realizacji i wyegzekwować. Jeżeli będą dąsy i anse, zwolnić i zatrudnić takiego co będzie znał swoje obowiązki i będzie chciało mu się je wykonywać.
Cytuj

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl