Wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania
- Czwartek, 04 styczeń 2018 17:20
WNIOSEK POWODA O PODJĘCIE ZAWIESZONEGO POSTĘPOWANIA
.………………, dnia ………………..
(miejscowość i data)
Do
Sądu ………………………
Wydział ……………………
w …………………………..
Powód: ……………………………...
zamieszkały(a) w ……………………
ul. ……………………………………
kod pocztowy………………………..
Pozwany: …………………………...
zamieszkały(a) w ……………………
ul. ……………………………………
kod pocztowy………………………..
Sygn. akt: ……………………
WNIOSEK POWODA
o podjęcie zawieszonego postępowania
Wnoszę o podjęcie postępowania zawieszonego postanowieniem z dnia ………………
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w …….zawiesił postępowanie postanowieniem z dnia …………….. do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego przeciwko pozwanemu o przestępstwo drogowe, z którego powód wywodzi roszczenie odszkodowawcze.
Sąd Rejonowy w ……wyrokiem z dnia ….., sygn. akt: ….., uznał pozwanego winnym zarzucanego mu czynu i skazał go na karę …… a wyrok ten jest prawomocny.
W tej sytuacji wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania jest uzasadniony.
…………………………………
(własnoręczny podpis)
Załączniki:
1. Odpis wniosku wraz z załącznikami
Omówienie:
1.Zgodnie z brzmieniem art. 181 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego Sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron:
1) gdy postępowanie zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy – po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia;
2) w wypadku zawieszenia na wniosek obu stron albo wskutek niestawiennictwa – nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie oznaczyły dłuższego terminu.
§2.Sąd, na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, podejmie postępowanie, o którym mowa w art.176 §2.
2.Podjęcie postępowania następuje na wniosek stron w tych sytuacjach, gdy jego zawieszenie nastąpiło na ich wniosek, albo jego przyczyną było niestawiennictwo stron na rozprawie.
3.Jeżeli postępowanie zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy każda ze stron może zgłosić wniosek o podjęcie postępowania, gdy w wyniku złożenia określonej treści oświadczenia spadkobiercy lub niezłożenia w przewidzianym terminie okaże się, że kontynuacja postępowania jest celowa.
4.Jeżeli postępowanie zostało zawieszone na zgodny wniosek stron lub wskutek niestawiennictwa okres zawieszenia nie może być krótszy niż 3 miesiące.
5.W przypadku zawieszenia postępowania z urzędu z powodu nieobecności stron nie określa się czasu trwania zawieszenia, możliwość jego podjęcia istnieje po upływie 3 miesięcy od daty wydania postanowienia.
6.Tylko na wniosek stron podejmowane jest postępowanie zawieszone w sprawach małżeńskich bez względu na to, jaka była przyczyna zawieszenia.
7.Jeżeli postępowanie zostało zawieszone z urzędu, jego podjęcie następuje, gdy odpadnie przyczyna zawieszenia – jednak w interesie strony może być złożenie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania – takiej sytuacji dotyczy przedstawione powyżej
źródło:
Portal Informacyjny Zarządca